Актуально зараз

-Реклама-spot_img

“Даруйте не Валентинки, а презервативи”. Франківська гінекологиня Калиній про сексуальну освіту молоді, пацієнток і їх чоловіків

-Реклама-spot_img
spot_img

За останні роки у соцмережах стало популярним створювати блоги, які розповідають про щось корисне – туризм, здорове харчування, спорт та багато іншого. Також люди почали більш відкрито говорити про секс і речі, пов’язані з ним. Франківська гінекологиня Тетяна Калиній об’єднала ці два тренди – на сторінці в Інастаграм відповідає на різноманітні питання про статеве життя, здоров’я та пише корисні пости для дівчат.

“Галка” дізналася у Тетяни Калиній про те, чому вона вирішила створити свій блог, як набрала понад дев’ять тисяч підписників, про сексуальну освіту жінок і чоловіків, які засоби контрацепції найкращі та про курйозні випадки на прийомах.

– Ймовірно, ви – одна з найвідоміших лікарок-гінекологів у місті. У вас доволі популярний блог в Інстаграмі – понад 9 тисяч підписників. Як наважилися його створити, та чому обрали саме цю платформу, як вдалося так швидко зібрати аудиторію?

- Advertisement -

– Інстаграм – така мережа, де скупчення молодих. Фейсбук – все ж таки трохи старший контингент, а «ВКонтакті» та «Однокласники» вже не підходять. Телеграм і Твіттер – то вже трохи не моє, або я просто неадаптована. Інстаграм у всіх на слуху. Чому вирішила створити? Дуже часто пацієнти приходять з доволі елементарними і схожими питаннями, такими, які абсолютно не розуміють, які мали б вчити ще на рівні школи – біології 8-9 класу. Тому я вирішила пояснювати тут трохи більше, аби я не витрачала на це час на прийомі. Зрештою, мені дуже подобається те, що я роблю, щоб дивитися не тільки на голі дупи у Інстаграмі, а й читати трішки корисної інформації – інколи з гумором, деколи на більш серйозному рівні. Багато пацієнтів приходять до мене і дякують, що “от ви так спростили мені життя, думав, що це набагато складніше, а насправді все просто”. Я бачу цю віддачу від людей.

І я не вважаю, що у мене досить велика аудиторія, якщо порівнювати з нашими блогерами-мільйонниками. Це зовсім мало, але це живе коло людей – ненакручена аудиторія за допомогою якихось «підкупних» акцій. Це живі люди, які поступово впродовж 1,5 року додавалися до мене. Вони доволі активні, буває мені кажуть, «от ти додала посилання на нас у своєму «сторіс» і на нас підписалися десь 300 людей». Людям просто подобається, хтось каже, що легко і «ненапряжно» написано.

– У вас є формат «питання/відповідь» у сторіс, самі його читаємо. А часто пишуть чоловіки? Про що питають?

– У цьому форматі люди можуть написати питання анонімно за допомогою спеціального сайту, а можуть напряму в Інстаграм через віконечко «питання/відповідь» чи дайрект. Чоловіки доволі часто пишуть, але це не гінекологічні питання. Вони питають про шанси завагітніти, тобто коли у партнера найбільш фертильні дні. Багато питань про можливості підробки тесту на вагітність, бо насправді це дуже поширена штука – «як одружити чоловіка? Купити позитивний тест на вагітність». І у мене є одна пацієнтка, яка так робила. Вона купила у подруги «позитивний» тест за 500 грн, аби одружити чоловіка.

Є питання про відповідність розмірів, про розлади у інтимній сфері, про нетрадиційні види сексу. І мене це не дивує. Добре, що питають у лікарів, а не у когось там з блогерів з немедичною освітою.

Мене дуже дратує, коли блогери, не медики, дають якісь поради по лікуванню, по прийому бадів, по способу життя з медичним акцентом. Це дратує, бо люди самі не знають, що рекламують – їм платять гроші, а вони нагло і вперто впихають це людям. Я рада, коли питають мене.

– Тепер давайте про буденну роботу. Якого середнього віку дівчата/жінки до вас приходять?

– Це повнолітні, бо у нашій клініці ми не маємо права обслуговувати дитяче населення. З 16 років, якщо приходять з батьками, опікунами або старшою сестрою. Так то з 18 років, а найстаршій мої пацієнтці 82 роки. До речі, дуже люблю, коли вона до мене приходить, вона віднедавна у мене спостерігається – десь близько трьох років. Вона завжди до мене гарно звертається «пані Тетяно». Така завжди манірна і виважена, завжди цікавиться, що от у мене щось є, а що ви моєму дідулі порекомендуєте. От, тому діапазон моїх пацієнток дуже великий.

– За роки праці Ви напевне вже бачите топ-5 жіночих хвороб у Франківську – які ці діагнози і чим викликані?

– Найперше, через специфіку закладу – це безпліддя, проблеми з вагітністю або настання вагітності.

Друге, підбір контрацепції. І я дуже радію, що жінки і дівчата зараз активно до цього йдуть, бо ще років 5 назад, говорили між собою з «вушка на вушко», от я так роблю і ти так роби. Тоді більше покладалися на власний досвід, а зараз за цим йдуть до лікаря.


Третє, розлади менструального циклу. Четверте і п’яте, є багато проблем. Наприклад, пов’язані з молочними залозами, бо в першу чергу йдуть до гінеколога, а не до мамолога, і це правильно. Приходять ставати до мене на облік, коли вже вагітні. Ну, і профілактичні огляди, але це вже останнє місце, бо все ж рідко хтось свідомо приходить раз у рік на огляд. Щодо моїх постійних клієнток, то я з ними провожу бесіду на цю тему, і вони частіше приходять. Зараз це стає трохи модно, колись було круто мати свого косметолога чи стоматолога, а зараз модно мати всіх своїх – тренера, інструктора, дієтолога, стоматолога і гінеколога. І це мене тішить, не тому що я буду мати більшу зарплату, як каже одна моя пацієнтка, що “от ви хочете, аби до вас більше приходили на профілактичні огляди, щоб мати більше грошей”. Ні, я просто хочу, аби всі були здорові, щоб приходили на огляди, а не запустили своє здоров’я, а прийшли, коли вже є проблема.

Напевно, я зараз нічого нового не скажу, але знаєте оцей мемчик, коли на одній касі пише «таблетка від усього», а на другій «здоровий спосіб життя». І за таблеткою стоїть шалена черга, а до каси зі здоровим способом життя – ніхто. В першу чергу, ми самі створюємо собі здоровий фон – ніхто не відміняв режим, здорове харчування і звички та мінімальну фізичну активність. Також багато дає генетика, бо бувають такі випадки, коли здоровий спосіб життя ні на що не впливає. Що стосується гінекології, то має бути трішки більший порядок зі статевим життям, бо сучасна молодь дуже не перебирає, не дбає про контрацепцію, а через це ранні незаплановані вагітності, аборти, мільйони й тисячі інфекцій, що передаються статевим шляхом, а ті в подальшому можуть вести до безпліддя. Я завжди за те, аби в школах більше про це говорили. І це не пропаганда активного статевого життя, а навпаки – здорового. Підлітки все одно це пробують, і їм потрібно знати про мінімальні способи захисту. Незаплановані вагітності – найбільший відсоток серед школярів і першокурсників.

Наголошую, що потрібно ходити на профілактичні огляди, ще коли нічого не болить, бо коли щось вже турбує, то це, як правило, щось серйозне, і потрібно витратити більше часу та грошей на відновлення стану свого здоров’я.

– Чи можна поставити діагноз чи вилікувати через Інстаграм?

До мене надходять купу повідомлень, що от у мене то і то, поставте мені діагноз і призначте мені лікування. І знаєте, деколи можна, то буде брехня, якщо я скажу, що 100% не можна. Дуже часто скарги і симптоми характерні, тоді на 99% я знаю що є. Як правило, це пацієнти, яких я хоч раз бачила, знаю який їхній фон, і що може бути. Деколи пишуть готові діагнози, що от я прочитала в Інтернеті й у мене то, то, то, а тоді просять призначити лікування. Але інста-лікування неефективне, на жаль, тому що не враховуються всі фактори. Тому я завжди пишу, що зверніться на очну консультацію до гінеколога.

– Думаю, що це питання цікавить багатьох жінок – як часто потрібно ходити до гінеколога, якщо нічого не турбує?

– Якщо вас нічого не турбує, то потрібно прийти до гінеколога після першого сексу, але насправді є жінки, які мають 35 років, і у них не було першого статевого акту, то їм все одно потрібно приходити до гінеколога. Є можливість оглянути їх з мінімальними інвазивними втручаннями, але оглядатися завжди потрібно. Обов’язково після 25 років потрібно показатися лікарю. Деяка європейська література каже, що після 21-го, бо вже повноліття – можна алкоголь, можна і до гінеколога. Дівчатам, які не живуть статевим життям, теж потрібно йти на огляд, якщо їх турбує хронічний біль внизу живота, нерегулярна менструація, акне (висипка) у підлітковому віці – такі проблеми вирішуються паралельно з гінекологом. Це не означає, що буде повноцінний огляд з кріслом, встановленням дзеркал та забором мазків, але хоча б – мінімальне УЗД органів малого тазу і консультація гінеколога з детальним розбором ситуації, для цього і є дитячий гінеколог. На жаль, у дитячому віці теж бувають проблеми, з якими потрібно звертатися.

Якщо нічого не турбує, то потрібно приходити раз на рік. Але знову ж на фоні «нічого не турбує» може розвитися рак шийки матки. Є така проблема, як дисплазія шийки матки, всі ми знаємо про ерозію, але ерозія це не так страшно, як дисплазія. Не проявляє себе ніяк, нічого не болить, не супроводжується виділеннями ніякими, тобто на фоні повного здоров’я жінка приходить на огляд, і просто взяти мазок чи подивитися на шийку матки, і поставити такий невтішний діагноз. Все залежить від базового стану здоров’я, якщо у жінки все добре – шийка, матка здорова, цикл регулярний і все окей, то можна приходити раз на рік. Якщо є якісь нюанси, то може приходити і раз у місяць чи три, раз на пів року.

– Безпліддя в сім’ї – наскільки поширене це явище в Івано-Франківську. І чи завжди проблема лише в жіночому організмі?

– Дуже часто приходять жінки, і ми бачимо, що проблема у чоловіках. Зараз це десь 50/50, коли проблема у жінці чи чоловікові.

Чоловіки дуже болюче це сприймають. Грубо кажучи говорять, що “у мене з тим все добре, мені все вдається, і жінка задоволена, що ви до мене чіпляєтеся”. Я веду свій прийом таким чином, що дівчата на рецепції питають у жінок, з якого приводу ті приходять – суто гінекологічне чи планування вагітності. Якщо вагітність, то кажемо, аби приходили вдвох, щоб він послухав якісь рекомендації чи настанови. Коли проблема у ньому, тоді з ним просто працювати, можна розказати декілька прикладів з клінічної практики. Говориш, що можна піти здати аналізи, дізнатися за пару хвилин результат, і якщо все добре, то ми вас не чіпаємо. Якщо є нюанси, то варто лікуватися. У мене є багато жінок, які пройшли купу лікарів, операцій (і не одну!), і дуже дорогі обстеження. І все у них добре.

Не розумію тих лікарів, які бачать, що у жінки все гаразд, але не радять їй обстежити чоловіка. Потім жінка приходить до мене з великою папкою обстежень, я те все переглядаю, витрачаю на це свій час і трохи починаю нервуватися. Кажу – «я не бачу спермограми», а вони говорять, «а для чого спермограма, це ж я не вагітнію». Тоді починаєш пояснювати, а вони – «точно, ми щось про це не подумали».

Жінки просто ридають, і не того, що вони шкодують свого здоров’я і часу, але справді втрачається репродуктивний час. Чоловік може стати татом і в 60 років, а жінки трохи в цьому обмежені. У мене ще такого не було, аби я до якогось чоловіка не знайшла підхід, і якось не змусила його здати аналізи.

– Ваша робота напряму пов’язана із сексуальною освітою і грамотністю. Чи в багатьох франківок вона присутня?

– Боюсь когось образити, бо якщо буду розказувати, то подумають, що я про когось конкретного говорю (ред. сміється). Насправді, рівень базовий не у всіх, може десь навіть менше, ніж у 50%. Люди соромляться правильно називати свої статеві органи, тобто всі соромляться казати “статевий член” чи “піхва”, і так виховують своїх дітей. Поки ми так виховуємо своїх дітей, що це квіточки, маточки та тичинки, до того часу у нас не буде нічого змінюватися. Якщо ми соромимося називати свої частини тіла, то про що далі можна говорити. Багато хто каже, що багато батьків не проводили розмови з дітьми: з дівчатами про менструацію, коли і як вони про це дізнавалися – жах! Про базові речі у сексі… Часто дівчата дізнаються про це з Інтернету або якоїсь неякісної літератури. Це все має якийсь трохи збочений вигляд. Потім бояться ставити ці питання гінекологу, тому що це смішно і незручно, тоді це запускає якесь таке порочне коло. З тими пацієнтами, з якими я працюю вже довший час, то їм легко приходити, навіть, якщо це інтимні теми – відсутність оргазму, щось таке. Коли приходять вперше, і я починаю щось питати, то ставляться так трохи насторожено, бо ні з ким про це не говорили. Якщо був минулий гінеколог, то все зводилося до того, що лягайте на крісло, я візьму вам мазок і до побачення, а бесіди ніякої немає.

Щодо франківок, то скажу, що у мене є пацієнти і з Чернівців, Львова, Тернополя, то можу сказати, що у них все так само. Ми нічим не відрізняємося (ред. сміється).

– Хто має цю освіту давати, на Вашу думку, на кому більша відповідальність – батьки, школа, медики?

– В першу чергу це мають бути батьки. Має починатися ще з дитячого віку. Я маю дитину, і вже з шести років вчила його правильно називати статеві органи, вчу, що це не можна нікому показувати. Здається, що це такі елементарні речі, але говорю, що так не можна робити, це не можна нікому показувати, не можна, аби хтось торкався. Треба проговорювати з дитячого віку.

Далі, звичайно, школа. Я пам’ятаю свої уроки біології, коли було про статеві органи. Як у нас були уроки – ні слова майже, от вам манекен, подивіться, почитайте книжку і напишіть лабораторну. Вчителька соромилася нам розказати про менструальний цикл. Пам’ятаю, що у підручнику були дуже гарні картинки, але коли ставили питання, вона навіть соромилася сказати слово «яйцеклітина». Має все бути відкрито, кожна річ, реакція в організмі – має свою назву, і цього не треба соромитися. Про це потрібно відкрито казати школярам, звичайно, є певні межі, які не потрібно переходити. Дівчатам обов’язково розказувати про менструацію і цикл, коли можна завагітніти, а коли ні, розповідати про контрацепцію. І це проблема всіх шкіл.


Добре, коли в школах проводять лекції. У мене такого не було, а зараз у мого брата є. Раз у тиждень приходить лікар і проводить бесіду, не тільки про статеві моменти, але і про інфекції, що потрібно мити руки чи про глисти, про загальне здоров’я, про поведінку в закладах харчування чи в певних країнах. Паралельно з тим приходять гінекологи і урологи, розказують якісь цікавинки, все на такому рівні, аби зацікавити. То він навчається у Хмельницькому. Діти завжди готують якісь питання, виникає дискусія – це круто. Хотіла б щось схоже запровадити у Франківську, але поки що не знаю, яким чином це зробити.

– А чи могли б Ви по своїм пацієнткам сказати, коли сучасні дівчата починають статеве життя?

Не завжди пацієнти кажуть правду, і я це бачу. Деколи бачу, що люди обманюють, і якщо це не впливає мені на подальший розвиток подій, то я закриваю очі. Якщо ж має вплив, то підводжу до того, щоб вона зізналася. Часто таке буває з вживанням наркотичних засобів, бо коли заводимо історію є графа «чи вживали ви наркотичні засоби», і всі, звичайно, кажуть “ні”. Жодна мені не сказала, що так, але нікому не кажіть. Все ж до кінця прийому я це бачу, і тоді зізнаються, що є такий грішок.

Що ж до початку статевого життя, всі кажуть, що починають біля 18 років, але коли триваліше працюємо, то з’ясовується, що це і 15-16 років – це не найгірший варіант. Буває і в 13 років. Кажуть, що от було десь там в 7 класі, але мені не сподобалося, а вже нормально у 20 років. Середній вік – 17-18 років, шкільний вік, останні класи. Буває, дівчата кажуть, що у 21 рік, і такі дивляться на мене, чекають, яка буде реакція, але це нормально. У кожного свій час, це вибір кожного.

– Чому жінки так мало знають про своє тіло? Від деяких секс-блогерів чула думку, що жінкам потрібно роздивлятися свої статеві органи у дзеркалі – це впливає на сексуальність і розуміння себе. Ви підтримуєте таку думку?

– Я не можу сказати, що потрібно розглядати щодня, але не треба соромитися цього. Якщо щось відчуваєте, що щось турбує, то береться дзеркало і спокійно розглядається. В цьому нічого поганого немає. Я б навіть сказала, що потрібно періодично гуглити і дивитися, як це виглядає у інших, дивитися реальні фотографії. Тому що у нас є якісь стереотип, у книжках, в моєму випадку з анатомії, зовнішні статеві органи намальовані під лінійку ідеально красиво. Одиниці жінок, у яких так. Є певна асиметрія, у когось око одне більше, інше менше, у когось брова одна нижча, інша вища, у когось різні за розміром груди. Так само і статеві губи – більша, менша чи коротша, довша, асиметрія якась. Багато жінок цього соромляться, приходять дівчата, яким нічого не бракує, з проханням зробити пластику, бо от у Ані такі, а в мене ні.

Також такі ідеали нам транслює порноіндустрія, можна казати підсаджує на них. Кожна людина хоч раз у житті дивилася фільми для дорослих, і це нав’язує нам те, що все так має бути ідеально. Тому роздивлятися потрібно, аби звикати до себе такої яка є, себе спокійно сприймати, і не соромитися розкриватися перед партнером. У жінок багато проблем у житті від того, що вони закомплексовані, починаючи з ліжка, які переносяться на інші сфери, більш загальні.

Розглядання – один з методів пізнання себе. Треба завжди знаходити у собі позитивні сторони, ми не можемо бути всі однакові. Кожна з нас прекрасна по-своєму, але треба навчитися це сприймати.

Я завжди говорю про молочні залози, ніколи не соромитися оглядати себе. Після завершення місячних – стаємо у душі, знімаємо білизну і оглядаємо себе. Пальпуємо одну грудь та іншу – це нормально і цього не потрібно соромитися. Деякі дівчата кажуть – «фу-фу, як я це маю робити?», але потім половина зізнаються, що мастурбують.

То цього ви не соромитеся робити, а пропальпувати молочні залози соромитеся. Завжди більше акцентую увагу на молочних залозах, бо має бути профілактичний огляд, бо у гінеколога це може бути раз на рік, але, крім нас самих, цього ніхто краще не зробить. Щомісяця ми маємо з чим порівняти, тому потрібно розглядати себе зі всіх сторін і нічого не соромитися.

– Можливо у вас є свій ТОП засобів контрацепції – розкажіть про нього. Який з них найкращий?

У себе в Інстаграмі я писала, що мій такий основний засіб контрацепції – були презервативи, один з найнадійніших, і я завагітніла. Потім я користувалася календарним, тобто вираховувала безпечні дні, то він працює дотепер. Немає ідеального. Все залежить від рівня сексуальної освіти. Якщо я бачу, що жінка розуміє свій організм, знає що таке менструальний цикл, що таке овуляція, які є періоди, коли можна завагітніти, а коли ні… Якщо це сімейна пара, де один статевий партнер, надійний, і все нормально, тоді можу спокійно рекомендувати перерваний статевий акт, комбінований, коли у небезпечні дні з презервативом чи місцевими засобами.

Звичайно, я більше люблю, що постійно працює – пероральні або внутрішньоматкові. Хоча до такого призначення мають бути певні обстеження, тобто не можна просто так прийти, і от попийте то і то. Має бути базове обстеження, не всім це відходить, бо до певних препаратів чи встановлення спіралі є певні протипоказання. Найпоширенішим методом залишаються презервативи, бо він захищає від інфекцій, звичайно не на 100%, але захищає. Якщо брати до уваги молодий вік, де сьогодні може бути один партнер, а завтра інший, ми ж не дивимося медичну довідку кожного, тоді рекомендую презервативи.

До речі, зараз набуває популярності контрацептивний пластир, який можна наклеїти на передпліччя чи живіт, змінювати його раз в тиждень. Він має схожу дію до таблеток, але не потрібно пити щодня, підходить тим жінкам, які забувають пити таблетки чи проблеми зі шлунком. Такий засіб виходить трішки дорожчий на місяць, як таблетки, але це класно для тих, хто забуває. Але все ж на першому місці презервативи – старий перевірений метод.

– Неоднозначні відгуки про гормональні контрацептиви – чи варто їх остерігатися?

– Дуже багато запитань як злізти з КОКів, так ніби це якісь наркотики. Ніяк не злізти. Якщо він вам не підходить, то просто залишаєте пити, якщо не потрібно, то допивайте до кінця.

Найбільший міф, що на них можна сильно поправитися. Це не правда, я завжди кажу, що в таблетці немає жодної калорії, але вона може провокувати апетит. Ми ж вміємо контролювати свої потреби, свої відвідування до холодильнику, то можна і схуднути. Сучасні препарати є низькодозовані, не так як у 80-их роках, коли на них дійсно можна було поправитися. Зараз більшість з них виводять залишкову воду. Одна моя пацієнтка сказала, що якби не ваші КОКи, то я б і далі ходила з целюлітом. Тобто залишкова рідина виводиться, помітно підтягнулася шкіра, а вона ходила в спортзал так, як і раніше, а може – і рідше.

Тобто на вагу не впливає, але перший місяць-два може бути адаптаційна реакція. Хто поправляється на КОКах, той просто не переглядає свій раціон.

Ще такий міф – буде рости волосся: вуси, борода і т.д. Сучасні препарати мають антиандрогенний ефект, тобто навпаки – у тих у кого росте волосся, то може менше рости.

Один з поширених міфів, що викликає безпліддя. Немає таких даних від досліджень, і 85% жінок вагітніють через рік після відміни КОКів. Навіть певною мірою більше вагітніють у перші місяці після відміни.

До слова, зараз розробляють контрацептиви для чоловіків у таблетках. І як тільки вони вийдуть у продаж, то буду їх призначати, бо це як у приказці: «краще стріляти холостими, ніж стріляти у бронежилет». Тому навіщо жінкам стільки всього брати на себе, якщо можна чоловікам прикрити ці сперматозоїди.

– Ще читала таку цікаву думку, що після сексу дівчині обов’язково потрібно сходити в туалет, аби не мати захворювання сечового міхура. Це правда?

– Так, це правда. Це пов’язано з тим, що наша піхва має трохи невигідних сусідів – уретру і пряму кишку. Одні з найбрудніших місць нашого організму, і там є постійний обмін мікрофлорами. І якщо пряма кишка ще має 3-4 сантиметри відстані від піхви, то уретра знаходиться при вході. Під час статевого акту (тертя) відбувається занесення туди (ред. в уретру) певної мікрофлори чоловіка та власної жіночої, якої там немає бути. Після ми йдемо у душ та спорожняємо сечовий міхур, то ми механічно вимиваємо ті бактерії.

Дуже часто у жінок після 2-3 годин після сексу починаються симптоми циститу, тому така практика, як піти в душ перед та після інтиму, і обов’язково спорожнити сечовий міхур до та після, запобігає цьому.

– 14 лютого День закоханих, а чи збільшується у вас кількість пацієнток у ці дні? Бувають якісь «тематичні» питання від жінок? Можливо навіть питають у вас поради щодо святкування чи подарунків.

– Збільшується кількість пацієнток після свята. Багато хто приходить з інфекціями, а вже в кінці березня – з вагітностями, але не всі бажані. Тому на День закоханих треба дарувати не валентинки, а презервативи. До речі, ніколи не помічала такої закономірності, поки ви не запитали. Може то треба запустити акцію – запишися наперед і отримай знижку (ред. сміється). Така штука з напливом пацієнтів ще є і після Нового року.

В ці дні жінки часто питають про безпечність подарунків. Сьогодні одна пацієнтка принесла подарунок, це була така книжечка з чеками типу камасутри, де написано бажання і детально розписано, що ти маєш робити. І останній розділ «екстрим», то там є секс у трьох. І я її питаю: «А ви бачили, що там всередині, коли купляли?». Вона каже – «так, ми вже кілька років разом, потрібно якось урізноманітнювати». Я трошки була здивована, бо більш таких консервативних поглядів. Вона говорить – якщо я хочу запросити свою подружку, чи обов’язково мені її обстежити у вас перед цим? Я відповіла, що так. І від неї: «Ви тільки не подумайте, що ми збоченці, там проникнення не планується, а все на етапі прелюдій». Ну окей… Радяться іноді жінки і про таке.

Часто радяться, коли дарують подружкам вібратори – який матеріал має бути, якої фірми. Якщо чесно, то я сама не завжди в цьому компетентна, але говорю, що матеріали мають бути якісні, і використовуватися за призначенням. Радяться, коли купують якісь змазки – скидають мені фото у вайбер і питають. Стараюся порадити, але я не є така компонента, раджу іноді порадитися з більш досвідченими чи вузькопрофільними спеціалістами. На змазках ніколи не потрібно економити, і якщо ви користується презервативами, то брати на водній основі, бо інші пошкоджують матеріал.

– Які дивні чи кумедні випадки ставалися у вас на огляді? В одному радіоефірі за вашою участю чули про пару, яка довго не мала дітей через те, що жінка була цнотливою, хоч і мала інтим з чоловіком.

– Бувають випадки, які стосуються мене особисто. У мене була одна дівчинка на прийомі, яка прийшла перший раз до мене. І от я проводжу огляд, дивлюся у дзеркала, беру мазки, а у неї дзвонить телефон. Вона питає, чи можна відповісти, та й говорю, що можна, бо ж всяке буває. Тут вона бере трубку і включає відеозв’язок, лежить така на кріслі і говорить зі своїм хлопцем. Він там у неї питає, де вона, та каже, що у гінеколога. Хлопець її розпитує, «у кого, бо якесь крісло іншого кольору». Бо у мене воно таке жовте, а вона відповідає, що вирішила змінити лікаря і давай покажу. І в цей момент я хочу вставати і казати їй, мовляв, давайте ви свої розмови будете потім проводити. Вона повертає телефон, аби показати хлопцю до кого прийшла, і тут я бачу обличчя свого старого знайомого, який винен мені чималу суму грошей. Ще під час навчання в університеті він назичив грошей і зник. Ми впізнали один одного, а вона у нього почала питати “а звідки ти її знаєш?”. Та й після цього вже більше до мене не ходить, тому що подумала, що у нас щось було. І це було дійсно смішно. Зате він віддав гроші.

Була пацієнтка у мене, така досить відома у нас, от вона на собі дуже хотіла одружити завидного жениха, але вагітніти не хотіла. Тоді вона купила на ОLХ позитивний тест на вагітність, сама собі призначила контрацептиви, аби не було місячних, бо можна так пити, аби не було. Спочатку вона прийшла до мене, а потім мала прийти з хлопцем – потенційним женихом, аби я підтвердила на УЗД вагітність. Звичайно, я їй сказала, що такого робити не буду. Вона більше до мене не приходила, напевно, образилася.

Через декілька днів дзвонить мені знайомий,  який каже, що його колега хоче прийти з дівчиною і її перевірити, бо вона каже, що вагітна, але він відчуває, що щось не то, і хоче до незалежного експерта. Тоді я ще якогось зв’язку не могла зловити. Вона йому принесла всі заключення і УЗД, та я й сказала, що хай зайдуть до мене. Відкриваються двері, заходить ця дівчина з таким виразом обличчя, що видно, що вона не хотіла до мене йти.

Можна сказати, що я її не продала, але вагітність не підтвердила. Оглянула її, ми пішли на УЗД, я сказала, що вагітності не бачу, але такий ранній термін, що може бути. Порадила переробити тести, подивитися в динаміці і показатися через тиждень. Вона так і не прийшла, але передала мені великий букет квітів, бо я її так нагло не продала, що вона брехуха. До речі, вони зараз не разом і вони таки не одружилися.

Періодично бувають жінки, які забувають витягнути тампон. Тобто «закінчилися місячні – та й добре», а потім приходять, що їх щось зудить і пече. Я ставити дзеркала – а там тампон, який за пару днів, самі розумієте у якому стані. Нещодавно була пацієнтка, у неї були якісь виділення і свербіж. Я її оглядати, а тут запах… Зрозуміло, що не має пахнути фіалками, але тут був дуже разючий запах. Вона каже “може то прокладка”, а я питаю – “тобто прокладка?”. Жінка розповідає, що місячні скінчилися, а вона така чиста ніби (ред. прокладка), то ще й з нею собі ходить. Десь два дні так вона з нею ходила. І після цього хотіла, аби її нічого не боліло.

Була пацієнтка з кровотечею, і я спочатку не могла розібратися, що є. Зробила УЗД – все спокійно, а її так кровить, і то свіжа кров. Дивлюся на шийку матки, а там такі значки, як емблема від «Мерседесу». Подумала, що то якісь секс-іграшки. Почала розпитувати її, а вона соромилася казати. Потім з’ясувалося, що вона ходила до якоїсь бабульки, і та ставила її п’явки на шийку матки. Потім п’явок забрали, а вони ж виділяють ферменти, які не дають згортатися крові. Довго ми тоді зупиняли цю кровотечу.

Одна пацієнтка думала, що можна використовувати презервативи двічі. Один раз використати нормально, а потім вдягнути навиворіт. От і рівень сексуальної освіти. Якісь такі курйозні історії дуже часто трапляються.

– Ви часто пишете у себе в блозі, що потрібно знайти свого лікаря. Що ви вкладаєте в це значення?

Має бути людина, так трохи глобально сказати, по духу. У мене бувають такі пацієнти, з якими бачу, що нам важко працювати. Не через те, що я поганий лікар, а вони погані пацієнти, а от якось не сходимося на рівні темпераментів. Хтось хоче лікаря-диктатора, який скаже, що ти маєш робити так, а ніяк інакше. Хтось хоче лікаря, який буде опікуватися, як мама, який завжди на зв’язку і завжди буде розраджувати. Бувають такі пацієнти, яким некомфортно і вони йдуть, і я про це не шкодую. Радію, коли вони знаходять свого гінеколога. Завжди має бути довіра, повага, партнерство, виправдання очікувань, коли він щось хоче від лікаря і отримує це – означає, що ви знайшли свого. Коли у вас після прийому залишаються якісь питання, чи вам ще щось не зрозуміло, тоді варто або розібратися у ситуації, або шукати свого лікаря. Ви з лікарем маєте бути по одну сторону, а хвороба чи якась проблема по іншу.

Для мене теж похід до гінеколога і стоматолога – дві дещо неприємні спеціальності, бо ти маєш показати щось саме-саме сокровенне. Можливо, тому я і пішла у гінекологію, аби вносити трохи приємності у весь цей процес.

Розмовляла: Тетяна Зелінська

Фото: Юрій Валько

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Влада Гнатів
Влада Гнатів
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-
Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні