Рекомендації коаліції «Прозорі Ради» для підвищення прозорості роботи Івано-Франківської міськради

Івано-Франківська міська рада неодноразово лідирувала у рейтингах відкритості та попри високі результати, частина її роботи досі залишається у тіні.

Результат пошуку зображень за запитом "Івано-Франківської міськради"

Нещодавно всеукраїнська Коаліція “Прозорі Ради” презентувала результатами громадського контролю прозорості роботи 12-ти міських та 4 обласних рад Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської та Чернігівської областей.

Експерти аналізували рівень імплементації радами інструментів громадського контролю та участі громадян в процесі прийняття рішень. Дослідження проводилось за методологією, що включає в себе аналіз міських рад за 14 критеріями та обласних рад – за 10 критеріями.

В Івано-Франківській області об’єктом дослідження стали Коломийська, Бурштинська, Івано-Франківська міські ради та Івано-Франківська обласна рада.

У підсумку Івано-Франківська міська рада серед міських рад посіла друге місце. Втім, це ще не кінцевий результат для ради і її позиція може покращитись. Для цього Коаліція “Прозорі Ради” підготувала 5 важливих рекомендацій, щоб зробити роботу ради більш публічною для громади.

Рекомендація №1

Тішить, що у рейтингу прозорості саме рада із Прикарпаття посіла високу позицію. Це пояснюється тим, що останніми роками можливість франківців брати участь в управлінні місцевими справами помітно збільшилася. Активність громади не обмежується лише голосуванням на виборах. Люди можуть ініціювати громадські слухання чи з групою однодумців подати місцеву ініціативу, а створити електронну петицію можна навіть не виходячи з дому.  Втім, кінцевий результат всіх цих дій приводить громаду до міської ради, де приймаються рішення. І тут не містян очікують неприємні перешкоди.

Звучить дивно, але в Регламенті міської ради досі міститься норма, за якої громадян можуть просто не пустити на засідання ради, якщо у залі не буде вільних місць.

“Справа в тому, що зараз порядок доступу громадян на засідання ради, який закріплений у Регламенті міськради (ч. 5 ст. 4) встановлює, що за відсутності вільних місць у залі ради, громадянина можуть позбавити права бути присутнім на засіданні. Водночас ЗУ «Про доступ до публічної інформації» ( п. 4 ч. 1 ст. 3) встановлює, що право на доступ до публічної інформації гарантується доступом до засідань колегіальних суб’єктів владних повноважень. Відтак, право громадян бути присутніми на сесії ніяким чином не можна обмежувати. Ми звернулись до міської ради з вимогою внести зміни до Регламенту для того, щоб його норми не суперечили закону та не обмежували права громадян”, – коментує ситуацію представник Коаліції в Івано-Франківській області, юрист Ольга Ничай.

Рекомендація №2

У наступній рекомендації Коаліція “Прозорі Ради” закликає міськраду закріпити порядок вільного доступу громадян на засідання депутатських комісій.

Чому це важливо? Левова частка громадян взагалі не знає про існування депутатських комісій і про право кожного відвідувати їх засідання та висловлюватись з того чи іншого питання.

Нагадаємо, перш ніж проекти рішення попадають на розгляд місцевих депутатів, їх розглядають на комісіях. Важливо звертати увагу не тільки на рекомендації чи висновки комісій, але і на сам процес. Адже на таких засіданням депутати  не обмежені у виступах, можуть вільно висловлювати свою думку, а дехто і взагалі відкрито лобіює окремі питання. Загалом роблять те, що не завжди дозволено на сесіях ради.

Тому Коаліція вкотре закликає міську раду закріпити в положеннях про депутатські комісії чіткий порядок вільного доступу громадян на їх засідання.

Рекомендація №3

Ще одна невідповідність норм міської ради нормам закону стосується поіменного голосування. Для громади вкрай важливо знати як той чи інший депутат голосує, особливо, коли справа доходить до скандальних рішень. Водночас, порядок оприлюднення результатів поіменного голосування Івано-Франківською міською радою, що закріплений у Регламенті ради, суперечить законодавчим нормам.

“Відповідно до Регламенту міської ради (ч.3 ст.34) дані про результати поіменного голосування роздруковуються відразу після голосування і надаються депутатам ради, відповідним виконавчим органом ради для ознайомлення за їх зверненням, а також акредитованим представникам засобів масової інформації за їх зверненням не пізніше наступного дня. Водночас ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (ч. 3 ст. 59) закріплює просту і публічну процедуру, і встановлює, що результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню на офіційному веб-сайті ради та розміщуються в день голосування. Коаліція “Прозорі ради” звернулась до міськради з рекомендацією і тут провести норму Регламенту у відповідність до норм закону”, – пояснює Ничай.

Рекомендації №4

Наступна рекомендація Коаліції стосується оприлюднення всіх проектів рішень ради та виконавчого комітету у відповідності до норм закону, тобто за 20 робочих днів до дати їх розгляду (цим міськрада зачасту нехтує).

Рекомендація №5

А насамкінець Коаліція “Прозорі Ради” рекомендує запровадити практику звітування всіх депутатів на сайті ради (хоч механізм запроваджений, звітують не всі) та публікувати на сайті щорічні звіти мера.

“Депутати Івано-Франківської міської ради, окрім публічного звітування перед громадою, зобов’язані публікувати свої звіти на сайті ради. Рішення про публікацію звітів на офіційному веб-сайті було прийнято самою радою і закріплене у статті 45 Регламенту міськради. Слід відзначити, що публікація депутатських звітів на сайті з ініціативи ради – є однією з кращих практик публічності, яка дуже важлива для громади міста. Це характеризує раду як відкриту до взаємодії з громадськістю. Тому Коаліція «Прозорі ради» закликає інші ради також запроваджувати цю практику”, – додає юрист.

На сьогодні кожен з 42-ох депутатів Івано-Франківської міськради має оприлюднити три річні звіти за останні три роки депутатської роботи. Проте Коаліція проаналізувала сайт міськради і знайшла «боржників», що не надавали всіх звітів. Тож Коаліція закликає депутатів звітувати відповідно до вимог Регламенту та оприлюднювати річні звіти міського голови.

“Річ у тім, що відповідно до вимог Статуту, звіт на сайті міської ради та на офіційному сайті міста Івано-Франківська має бути оприлюднено не пізніше ніж за 7 днів до дня звітування. Проте звіт міського голови за 2018 рік, знайти ані на сайті міськради, ані на сайті виконкому так і не вдалося”, – відзначає представник Коаліції.

Додамо, що протягом 2015-2017 років Коаліція “Прозорі Ради” охопила своєю діяльністю 76 органів місцевого самоврядування у Івано-Франківській, Вінницькій, Закарпатській, Запорізькій, Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській, Хмельницькій, Рівненській, Тернопільській, Черкаській, та Чернігівській областях. За цей час Коаліції вдалося підвищити середній рівень імплементації місцевими радами інструментів громадського контролю та участі громадян в процесі прийняття рішень з 12% до 76%.

 

(Visited 76 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5795

загрузка...

Франківський водоканал може перейти на погодинну подачу води. Причина – борги містян 22:05

У серпні іванофранківці втричі менше оплачують тарифи за водопостачання. Івано-Франківськводоекотехпром може не вистачити коштів для розрахунків за електроенергію, і підприємство змушене буде перейти на погодинний графік подачі води. Про це...

Івано-Франківщина в аутсайдерах з будівництва доріг місцевого значення 18:12 4 коментарі

Івано-Франківська область у списку аутсайдерів з будівництва доріг місцевого значення. Про це у Facebook повідомив Володимир Омелян, Міністр інфраструктури України. Разом з Прикарпаттям пасуть задніх Чернівецька, Полтавська, Чернігівська, Луганська, Кіровоградська області,...

До Калуської ОТГ приєдналося ще одне село 14:53

До Калуської ОТГ приєдналася Вістівстка сільська територіальна громада, пише Правда.іф. "Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України вітає Калуську міську ОТГ з добровільним приєднанням до неї Вістівської сільської територіальної громади, про...

Місто продовжує грошима заохочувати на службу в ЗСУ 11:41

Місто виплатить матеріальну допомогу франківцям, які проходять військову службу в Збройних Силах України. Відповідне рішення ухвалив виконавчий комітет у середу, 14 серпня. Згідно з ним, четверо франківців отримають шість тисяч...

Денис Шмигаль закликає кандидатів на посади голів прикарпатських РДА подавати резюме 10:29 1 коментар

Денис Шмигаль, голова Івано-Франківської облдержадміністрації, закликає кандидатів подавати заявки на конкурс голів районних державних адміністрацій. Про це очільник області написав у Facebook. Друзі! Відкрито проект ЛІФТ для Івано-Франківщини!!! Кандидати на...

З’єднання Північного та Південного бульварів коштуватиме більше 46 мільйонів гривень 22:38 5 коментарів

Управління капітального будівництва Івано-Франківського міськвиконкому визначило підрядника робіт з будівництва Північного бульвару на ділянці від вул. Бельведерської до вул. Панаса Мирного в м. Івано-Франківську. У тендері взяли участь дві компанії:...

Марцінків послідовно “дотискає” приєднання двох приміських сіл 15:12

Села Підлужжя і Черніїв за крок до об’єднання з Івано-Франківськом. На засіданні сесії міської ради, яке заплановане на 16 серпня, планують дати дозвіл на приєднання до обласного центру вказаних населених...

Порошенко каже, що соратники Зеленського хочуть "вистрелити в спину" армії 09:47

Джерело: Facebook-сторінка Петра Порошенка П’ятий президент Петро Порошенко вважає, що ініціатива "Слуги народу" щодо скорочення Комітету у справах ветеранів - це постріл у спину армії. Дослівно: "Скорочення комітету у справах...

На Франківщині лише один район залишається без ОТГ 17:46 1 коментар

Про свій намір відновити переговорні процеси із сусідніми громадами щодо об’єднання оголосила Виноградська сільська рада Городенківського району. Про це повідомив її очільник Михайло Гоблик, пише Голос України. На останній сесії...

Нова територіальна реформа: Прикарпаття складатиметься із 5 районів і 39 ОТГ 15:12 3 коментарі

12 липня віце-прем’єр-міністр України, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко презентував модель ідеальної європейської України з новим адміністративно-територіальним устроєм. Мова йде про те, що замість 490 районів...

Стало відомо, хто замінить "свободівку" Савчук на посаді секретаря Івано-Франківської міськради 14:13

До Івано-Франківської міської ради потрапить новий депутат-"свободівець". Це станеться після того, як секретарка міськради Оксана Савчук складе присягу як народна депутатка. Після цього депутатський корпус повинен визначитись із новим секретарем. У кулуарах...

Зеленський дав Богдану ще одну керівну посаду 08:24

Джерело: указ №595 президента Президент Володимир Зеленський призначив керівника Офісу президента Андрія Богдана головою комісії державних нагород та геральдики. Деталі: Указ набирає сили з дня опублікування, 13 серпня. До складу комісії...

Франківська ОТГ може утворитися вже у жовтні 00:13

В Україні п’ятий рік триває реформа децентралізації. На Прикарпатті вже утворили 37 об’єднаних громад – це трохи більше половини від запланованих. Активно готується до об’єднання з довколишніми селами і Франківськ,...

У гірських районах Франківщини дороги зруйновані на 90% – очільник ДП “Дороги Прикарпаття” Андрій Сазонов 13:11

В ОДА розповіли про стан доріг місцевого значення на Прикарпатті. Про це йшлося 12 серпня на апаратній нараді в голови Івано-Франківської ОДА Дениса Шмигаля. На порядку денному обговорили питання “Про...

Прикарпаттю необхідно 15 мільярдів на розвиток гірських регіонів: на що планують витратити гроші 16:26 2 коментарі

Гроші планують витратити на ремонт доріг, мостів, шкіл, відновлення вузькоколійки до Осмолоди, будівництво гірськолижного курорту та покращення екологічної ситуації. 22 липня Володимир Зеленський підписав Указ Про розвиток регіону українських Карпат. Глава держави зобов’язав...

Стало відомо, яка компанія і за скільки з’єднає Північний та Південний Бульвари 15:44 4 коментарі

В Івано-Франківську незабаром розпочнуть роботи із з’єднання Північного та Південного Бульварів. 1 серпня завершили аукціон, де визначився переможець, який і має виконати послуги. Відповідна документація міститься на сайті публічних закупівель...

Ремонти і підручники: в ОДА розповіли на скільки школи Прикарпаття готові до нового навчального року 12:07

Сьогодні, 12 серпня, відбулася апаратна нарада d голови Івано-Франківської ОДА Дениса Шмигаля. Під час наради, директор департаменту освіти Віктор Кімакович розповів про стан шкіл області: - "Ми готові прийняти понад...

Село Підлужжя приєднується до Івано-Франківської ОТГ (відеосюжет) 13:53

«За» - безкоштовні медичні та освітні послуги, пільговий проїзд у комунальному транспорті та активний розвиток населеного пункту. Так на сільському сході проголосували мешканці Підлужжя, зголосившись приєднатися до Івано-Франківської ОТГ. Дороги,...

П’ять прикарпатських ОТГ отримали шанс на допомогу у створенні належних ЦНАП 12:18

Про це інформують у прес-службі Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття з посиланням на веб-портал Децентралізація. У квітні 2019 року команда напряму з покращення якості адміністративних послуг Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe оголосила...

Черніїв приєднався до Івано-Франківської ОТГ (відеосюжет) 15:25

Одноголосно… Мешканці Черніїва проголосували за приєднання до Івано-Франківської ОТГ. Адже вважають, це - великі перспективи для розвитку села. Зокрема у вирішенні соціальних питань. Та найважливіше те, що мешканці Черніїва відтепер...
  • ріел ІФ виринаюча