Сирного коника із Брустурів можуть внести до нематеріальної культурної спадщини
Диван на коліщатках в темній вітальні

Сирного коника із Брустурів можуть внести до нематеріальної культурної спадщини

Автор: Світлана Якимчук
29/07/2023 22:14
-Реклама
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Новий житловий центр у місті City by Blago
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.

Понад сотню років тому в селі Брустури Космацької громади, що на Івано-Франківщині, почали робити сирні коники. Місцеві жителі пропонують внести цей виріб до переліку нематеріальної культурної спадщини України.

З цієї нагоди 28 липня в селі провели мистецьку конференцію. На ній майстрині презентували сирні коники, повідомляє з місця кореспондентка Суспільного, передає Правда.іф.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

Майже 60 майстринь місяць створювали сирні коники. Для цього знадобилося приблизно 100 кг сиру, розповіла майстриня Марія Петрів.

Онука засновниці сирних коників Олена Якіб’юк-Федорійчук
Онука засновниці сирних коників Олена Якіб’юк-Федорійчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Онука засновниці сирних коників Олена Якіб’юк-Федорійчук розповідає: в її родині жінки із покоління в покоління ліпили їх.

“Першим, хто винайшов сирні коники, — це була моя баба Юстина Якіб’юк 1886 року народження. Тепер хочемо, щоб увесь світ бачив, як у нас тут гуцули виготовляють із сиру ці коники, бо такого ніде немає”, — каже Олена Якіб’юк-Федорійчук.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Процедура створення сирного коника потребує навичок, спеціально заготовленого сиру та абсолютної чистоти під час роботи, розповідає майстриня Марія Петрів.

“З будь-якого сиру фігурки не буде. Шлуночок молодого теляти й сировицю закріпляємо, щоб смачний був і щоб коник стояв на лапках, аби такий мав вигляд”, — каже Марія Петрів.

У Брустурах створюють сирних коників
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Щоб сирного коника внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України, Мінкульт має провести відповідну процедуру, розповідає голова Експертної ради з питань культурної спадщини при Міністерстві культури Валентина Дем’ян.

“Основним критерієм для внесення до національного переліку — почути голос громади, тих людей, які створюють цю нематеріальну культурну спадщину. І оця конференція якраз для того, щоб ми побачили та почули якраз саме громаду, людей, які є носіями. І нам дуже приємно, що люди об’єднані навколо цього елементу”, — каже Валентина Дем’ян.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Коли саме сирних коників внесуть до цього переліку, Валентина Дем’ян наразі не повідомила. Усі ж вироби, представлені на конференції, передадуть військовим на передову.