У четвер, 22 грудня, на сесії міської ради Івано-Франківської територіальної громади депутати проголосували за бюджет на 2023 рік.
Проєкт рішення передбачає, що доходи у наступному році становитимуть 3 258,5 млн грн.
Як витрачатимуть гроші «Репортеру» напередодні розповіла перша заступниця міського голови Вікторія Сусаніна.
– Пані Вікторія, як ми закінчуємо рік? Чи впоралися з викликами?
– Закінчуємо, слава Богу, без кричущих коливань. Уряд нам зробив невеликий подарунок – призупинив відрахування реверсу (фінанси, які місцеві бюджети передають до державного бюджету для горизонтального вирівнювання податкоспроможності громад – авт.) в 2022 році. Щоправда, наступного року доведеться віддати вдвічі більше – 124 млн грн.
Щодо капітальних видатків, які ми планували на цей рік, то вони були призупинені постановою Кабміну у зв’язку з запровадженням воєнного стану. В нас лише була можливість проводити окремі роботи з благоустрою, щоб підтримати те, що є, та намагалися завершити те, що розпочали минулого року.
Цьогоріч ми наростили пільги по соціальному захисту, бо стало набагато більше вразливих категорій – ВПО, сім’ї загиблих військових, поранені хлопці.
Вклали немалі гроші в генератори – на школи, садочки, лікарні, комунальні підприємства. Наприклад, зараз на водоканал закупили потужні генератори, щоб підтримувати насосні станції. Продовжуємо облаштовувати укриття.
Загалом показники на кінець року нормальні. В тилу нам гріх жалітися.
– Але маємо невиконання дохідної частини?
– Приблизно 150 млн грн. Та все ще залежить від того, як зараз спрацює бізнес. Бо є можливість заплатити квартальні податки в першому кварталі 2023 року, або ж закрити це питання ще цьогоріч.
Також на сьогодні маємо затримку зі сплатою податку на нерухомість. Через війну довший час реєстри речових прав були закриті й установлені терміни довелося на декілька місяців зсунути.
– В наступному році ситуація буде кращою?
– Зараз важко сказати. Побачити, куди ми рухаємося, можна буде десь аж в лютому. Єдине можу сказати, що бюджет на 2023 рік буде близнюком бюджету 2022 року. Плануємо, що загальний ресурс становитиме 3 258,5 млн грн – це без освітньої субвенції, субвенції для приватних шкіл та видатків на інклюзивну освіту.
Соціальні показники на наступний рік майже не міняються. Наприклад, мінімальна зарплата залишиться на рівні грудня цього року – 6700 грн, а прожитковий мінімум на працездатну особу збільшиться лише на 8,2% і складатиме 2684 грн. Відповідно, ставки по місцевих податках і зборах теж залишаться на рівні 2022 року.
Єдине, що зміниться у 2023 році – ми знову отримуватимемо надходження від акцизного податку з пального. Попередньо ми прописали в бюджеті 36 млн грн, але ця цифра буде коригуватися, бо ми ще не бачили формулу, за якою будуть здійснюватися нарахування.
– Чи вплине на дохідну частину релокація бізнесів?
– Згідно з податковим кодексом, бізнес який релокується має право не перереєстровуватись, лише за власним бажанням. Так вони мають змогу підтримувати розвиток тих міст, з яких вони переїхали, і, на мою суб’єктивну думку, в сьогоднішніх реаліях – це правильно.
До нас переїхало 75 підприємств. З них перереєструвалися Луганський державний університет внутрішніх справ, Запорізький завод кольорових металів і ще декілька невеликих підприємств. Решта сплачує оренду за площі та комунальні послуги, що теж не зле.
– Чи плануються капітальні видатки в наступному році?
– Закладаємо гроші на співфінансування за програмою НЕФКО. Закладаємо внески в статутні фонди трьох стратегічних підприємств – водоканалу, «Електроавтотрансу» й теплокомуненерго – для погашення кредиту від ЄБРР. І 100 млн грн ще закладаємо на будівництво моста через Бистрицю Солотвинську та транспортної розв’язки.
– Гроші на міст виділили, але чи будуть там якісь роботи?
– Роботи ведуться. Єдине – хлопці зупинялися, бо не було світла. Зараз вже привезли потужний генератор і будуть забивати палі для фундаментів опор розв’язки. Потрібно забити 87 штук, а забили уже 32.
Тобто, ми робимо ті роботи, які планували. Звичайно, не такими темпами, як би хотілося, але рухаємося.
– Які ще об’єкти будуть фінансуватися?
Переліку конкретних об’єктів зараз немає. Є лише загальні суми на благоустрій, які розбиватимемо титульними списками. Це ми практикуємо вже не один рік.
Загалом на управління капітального будівництва, департамент ЖКГ, департамент благоустрою та Муніципальну дорожню компанію заклали близько 200 млн грн.
Але я не можу з впевненістю сказати, що ці гроші будуть у 2023 році.
Також закладаємо кошти на «Бюджет участі» та програми переможців. Щоправда, у 2023-му партиципаторне бюджетування будемо трохи видозмінювати й робити ухил на реалії сьогодення.
– А якісь нові видатки будуть?
– Цьогоріч ми затвердили Програму сприяння розвитку волонтерства, на яку заклали 1 млн грн. Але це ми передбачили для початку. Якщо буде потреба, то додаватимемо коштів.
Наприклад, тривалий час ми співпрацюємо з ГО «Спілка волонтерів Прикарпаття». Двічі на місяць вони возять посилки хлопцям на «передок» та у звільнені міста. Ми ж оплачуємо дизель. Раніше вишукували, звідки взяти ці гроші, а зараз закладаємо витрати в Програмі розвитку волонтерства. І ці витрати будуть збільшуватись, бо пальне дороге.
Так само допомагаємо нашим військовим частинам. Передбачили у бюджеті 42 млн грн на підтримку військових формувань, але, знову ж таки, це не остаточна цифра.
– Тобто на наступний рік є завдання вижити і особливо на якийсь розвиток сподіватися не варто?
– Так. Для нас головне не втратити те, що ми вже напрацювали. Звичайно, якийсь благоустрій будемо робити, але основне – допомога волонтерам та нашим військовим, підтримка соціально-вразливих людей.
Але це плани на сьогодні, через місяць все може змінитися. Ми живемо в нових реаліях до яких треба пристосовуватись. Викликів буде дуже багато, але основне на сьогодні – перемогти, а далі час покаже.