Як у франківському медуніверситеті навчають реабілітологів

У франківському медуніверситеті уже два роки студенти навчаються за новою спеціальністю – «Фізична терапія, ерготерапія». За перший рік інтерес від вступників зріс утричі, а кафедра вже налагодила співпрацю з двома німецькими вишами.
news-image: Як у франківському медунівері навчають реабілітологів

Чому саме навчають молодих фахівців і яка робота чекає їх потім, дізнавався Репортер.

Вже готові практикувати

Завідувач кафедри фізичної реабілітації, ерготерапії та фізичного виховання, професор Ігор Чурпійрозповідає, що створення факультету і відкриття спеціальності – фізичної терапії і ерготерапії обумовлене часом.

«У спадок від СРСР нам дісталися виключно фізіотерапевтичні методи, з якими хоч раз у житті зустрічався кожен: УВЧ, магніт, кварц, – говорить Чурпій. – А реабілітацією після різних захворювань – інфаркт міокарда, інсульт чи після травми – системно не займалися. Мав пройти час, аби така спеціальність виникла».

Каже, схожий напрямок наразі є у фізкультурних чи педагогічних інститутах, але там майбутніх фахівців більше орієнтують на спортивні травми. Займаються вони відновленням і після захворювань, але менше.

«У медуніверситеті надзвичайно велика база – як матеріальна, так і наукова, – додає Ігор Чурпій. – І медпрацівники, і викладачі мають значний досвід, яким діляться зі студентами, чого не можуть запропонувати інші виші. З першого курсу студенти можуть піти в анатомку, бачити ті препарати, вивчаючи анатомію. Також ходять у клініки, де з ними займається викладач – терапевт чи кардіолог, який за свій досвід мав багато таких хворих, знає їхні особливості. Це наші лікарі – вони розкажуть, покажуть, звернуть увагу на деталі».

Якщо першого року на нову спеціальність вступило 30 студентів, то наступного набрали вже 86. Цього року очікують 100 вступників. За словами Чурпія, абітурієнти розуміють, що професія фізичного терапевта, ерготерапевта – перспективна. Вони не лише бачать себе в цій сфері, а й вже готові практикувати засвоєне. І кафед­ра дає їм таку можливість.

Для проходження ознайомчої практики є десять медзакладів, де студенти вивчають специфіку та отримують розуміння, чим там займаються.

«Вони відвідують, до прикладу, відділення фізіотерапії в обласній лікарні, басейн у дитячій лікарні, хоспіс, – говорить Ігор Чурпій. – На другому курсі ми ввели ще більше практики. Студенти їздили на кілька днів на курорт до Моршина, де знайомилися з роботою великої реабілітаційної бази, аналогів якої в нашій області немає. Все – комплексно і зосереджено в одному місці. Також знайомилися з методами грязелікування у Черче. За третій курс вони отримають ще більше практичних навиків і вже зможуть працювати своїми руками».

Готуватися краще з осені

Ще одне з напрацювань кафедри – окремий навчально-практичний центр.

«У нас є багатофункціональна клітка для витяжок – на Прикарпатті така ж лише в Коломиї, у госпіталі, – розповідає Ігор Чурпій. – Крім того, в центрі є бруси, сходи для відновлення ходьби, куточок з ерготерапії, шведська стінка, дошка Євмінова, багатофункціональне ліжко. Здається, просте завдання – пересадити хворого у візочок і навпаки – перекласти у ліжко. Але коли людина паралізована чи після інсульту, є парези чи наслідки травми, то треба знати, як стати, підняти, взяти – з чого почати: з рук або з голови».

На третьому курсі студенти проходитимуть курс класичного масажу, для якого якраз готують базу – не один масажний стіл на групу, а один стіл на пару студентів, тоді вони зможуть відпрацьовувати вивчене один на одному.

У випускників перспектив – море: від роботи у медзакладах до приватних структур – і як найманцем, і як засновником реа­білітаційного центру, каже Ігор Чурпій.

На спеціальність вступають за загальними правилами. До уваги беруть результати ЗНО, але звичної для медуніверситету планки у 150 балів немає. Радить визначатися з майбутнім фахом ще у вересні, бо до весни потрібно вже точно знати, куди хочеш йти, і готуватися відповідно.

Більшість вступників – випускники шкіл, але тут радо приймуть і з медучилищ. За словами Чурпія, медсестрі чи фельдшеру вчитися буде легше, бо ж залишиться вивчити лише спеціальні науки.

Вартість року навчання – 14 тис грн. На бакалавра треба вчитися чотири роки, на магістра – ще два.

Німецький досвід

Завкафедри загальної практики (сімейної медицини), фізичної реабілітації та спортивної медицини, професор, Василь Міщук був одним з ініціаторів впровадження спеціальності «фізична терапія, ерготерапія». Каже, надихнувся закордонним досвідом, нині налагоджує зв’язки з німецькими університетами Мюнстера і Бонна.

Передбачається, що і викладачі, і студенти зможуть побувати в Німеччині, а фахівці звідти приїжджатимуть до Франківська. Наприклад, у вересні франківських лікарів навчатиме координатор, член Європецської асоціації ерготерапевтів і реа­білітологів. А в кінці листопада приїде ціла німецька делегація, яка допомагатиме в організації навчального процесу.

Професор Пітер Ніланд із Боннського університету подарував франківцям свою навчальну програму і підручник, за яким навчаються європейські студенти. Програму адаптують і з наступного року студентів вчитимуть із врахуванням досвіду Німеччини.

«Проблем у сфері реабілітації нині є багато і перша – це відсутність спеціалістів, яких ми і готуємо. Друга – це те, що у світі підхід до реабілітації є комплексним. У нас, на жаль, створено багато реабілітаційних центрів, але вони займаються окремими напрямами, як от, іпотерапія, каністерапія, коли діти чи дорослі спілкуються з собаками, чи дельфінотерапія, – розповідає Василь Міщук. – А треба організовувати центри з комплексним методом, це знач­но ефективніше».

За підсумками перших двох років навчання вже видно добрі результати – студенти вміють чітко визначити порушення функцій і підібрати відповідні реабілітаційні програми. Тому в них є добра перспектива, зокрема й за кордоном, де такі спеціалісти також потрібні.

«Ми вчимо студентів, як правильно підібрати ортези, коляску чи милиці, користуватися ходунцями – це окрема спеціальність з багатьма особливостями. На другому курсі даємо класифікацію, клінічні прояви і вибір методів реабілітації дітей з аутизмом – спектр для роботи теж великий, – каже Міщук. – Також в Україні зростає кількість побутового травматизму, особливо внаслідок автомобільних аварій. Якщо вчасно провести реабілітацію, таких постраждалих можна швидко повернути до повноцінного життя. Коли в нас буде більше висококваліфікованих реабілітологів, то від цього виграє і держава, і люди».

(Visited 199 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6605

загрузка...

На придбання медобладнання для Івано-Франківської ЦМКЛ виділять 12 мільйонів гривень 12:30 2 коментарі

Під час засідання 28 сесії міської ради запропонувала внести зміни до міського бюджету на 2019 рік, інформує Правда.іф. Є потреба в придбанні для Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня ангіографа. Це обладнання допоможе...

Цієї ночі на Прикарпатті із харчовим отруєнням госпіталізували 13 дітей, які відпочивали у приватній садибі 07:18

Цієї ночі на Прикарпатті із харчовим отруєнням госпіталізували 13 дітей, які відпочивали у приватній садибі За інформацією Івано-Франківського обласного «ЦЕМД та МК» в ніч на 16 серпня, з села Верхній...

Для клінічної лікарні в Івано-Франківську придбають ангіограф (фоторепортаж) 22:28

Голова облдержадміністрації Денис Шмигаль спільно з Івано-Франківським міським головою Русланом Марцінківим відвідали Центральну міську клінічну лікарню та обласний клінічний кардіологічний диспансер, де ознайомилися зі станом надання медичних послуг. Про це...

Ще одна амбулаторія запрацювала в Коломиї (відеосюжет) 15:55

Четверта із п`яти запланованих амбулаторій запрацювала в Коломиї. Вона розташована на вулиці Привокзальній та обслуговуватиме понад 12 тисяч населення. Тут працюватимуть 12 лікарів. Головна перевага - розміщення кабінетів на першому...

Прикарпатські медики провели складну лапароскопічну операцію на рак тіла матки (відеосюжет) 22:27

Вперше на Прикарпатті жительці села Сівка–Калуська команда калуських хірургів провели унікальну лапароскопічну операцію на рак тіла матки. Детальніше дивіться у сюжеті: ОТБ «Галичина»

В Івано-Франківській області не вистачає грошей на ліки для людей з цукровим діабетом 12:11

Івано-Франківська область не може повністю забезпечити хворих інсуліном. Про це повідомили під час апаратної наради в ОДА, інформує Правда іф. "Понад 5 тисяч хворих на цукровий діабет. Для нашої області,...

У Івано-Франківську лікарі продовжують безкоштовний медогляд (фотофакт) 12:23 3 коментарі

Другий день на Вічевому майдані в Івано-Франківську триває захід з безкоштовних консультацій медиків. В спеціальному наметі можна отримати відповіді на запитання щодо проблем здоров’я, самопочуття та зовнішності, пише Галка. За...

В Івано-Франківську не вистачає грошей на інсулін (відеосюжет) 22:27 2 коментарі

Про таку ситуацію повідомили в мерії. Детальніше дивіться у сюжеті Канал 402:

Коломийський центр первинної медико-санітарної допомоги відремонтували (відеосюжет) 20:15

Центр первинної медико-санітарної допомоги продовжує розвиватися. Приміщення на вулиці Чорновола відремонтували, а на площі Привокзальній відкрили амбулаторію. Там тепер працюють педіатри та створені усі умови для якісного надання медичних послуг....

У Франківську допомагатимуть дітям з порушенням мови і слуху 21:30

На початок року Центр реабілітації дітей з порушенням слуху і мови центр слуху і мови отримав 140 слухових апаратів для безкоштовного слухопротезування глухих та слабочуючих дітей. «Слухові апарати необхідні для...

Працівники центру св. Луки надали безкоштовні медичні послуги для дітей з особливими потребами (фотофакт) 22:27

Перший в Україні церковний медичний заклад Лікувально-діагностичний центр святого Луки продовжує активно виправдовувати свою місію – надаючи якісні медичні послуги тим, хто цього найбільше потребує. У понеділок, 5 серпня, працівники ЛДЦСЛ завітали...

Захворюваність на кір знову зростає, прикарпатців закликають вакцинувати дітей до вересня 17:06

За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, протягом 31-го тижня 2019 року на кір захворіли 287 людей — 160 дорослих і 127 дітей. Кількість випадків захворювання знову зростає, тому...

Франківські заклади охорони здоров'я боргують за інсулін близько 2-ох млн грн (відеосюжет) 15:25

В Івано-Франківську не вистачає коштів, щоб забезпечити інсуліном усіх хворих на цукровий діабет містян, про це заявив на оперативній нараді міський голова Івано-Франківська. Він зазначив, що з державного бюджету було...

Важкохвора дівчинка з Прикарпаття може залишитися без життєвоважливих ліків 10:54

Під час візиту президента на Прикарпаття Олена Степаненко з Івано-Франківська звернулась до нього через ліки для її важкохворої донечки. Її дитина може залишитись без лікування через абсурдне кримінальне провадження щодо “Анакінри”...

Прикарпатцям на замітку: з вересня хворих на кір знову побільшає 18:45 1 коментар

Незабаром закінчаться шкільні канікули, а з ними – затишшя спалахів кору. З початком навчального року захворюваність на кір зросте. Про це повідомляє Центр громадського здоров'я (ЦГЗ) та закликає щепитись до вересня, інформує УП.  Щороку...

Франківців запрошують на безкоштовні медичні консультації 14:46

Вперше в Івано-Франківську безкоштовні медичні консультації для жителів та гостей міста. 10-11 серпня клініка «БРАСС» проведе захід під назвою «Цінуй життя». Запрошуємо всіх, хто хоче проконсультуватися щодо медичних та естетичних...

Прикарпатцям на замітку: в Україні заборонили популярні заспокійливі ліки 12:35

Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками заборонили всі серії гомеопатичного засобу "Валеріанахеель". Таке рішення прийняли у п’ятницю 2 липня, пише Правда.іф з посиланням на 24 канал. ...

П'ядицька амбулаторія за крок до офіційного відкриття (відеосюжет) 10:48

П'ядицька амбулаторія готується до офіційного відкриття, яке відбудеться у п'ятницю, 2 серпня, о 14:00 годині. Наразі медична установа працює в тестовому режимі. Завершальну робочу нараду на об'єкті провела районна влада,...

На Франківщині спостерігається низький рівень вакцинації від дифтерії та правця (відеосюжет) 22:27

За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ щеплено менше 70% дітей. Детальніше дивіться у сюжеті Канал 402:

Прикарпатцям на замітку: що таке тепловий удар і як його уникнути 16:12 2 коментарі

Існують високі ризики перегріву та отримання теплового удару влітку – сонячне проміння дуже активне та небезпечне. Щоб вберегтися від перегрівання, крім захисту одягом, не забувайте пити достатньо води та відпочивати в прохолоді....
  • ріел ІФ виринаюча