Як у франківському медуніверситеті навчають реабілітологів

У франківському медуніверситеті уже два роки студенти навчаються за новою спеціальністю – «Фізична терапія, ерготерапія». За перший рік інтерес від вступників зріс утричі, а кафедра вже налагодила співпрацю з двома німецькими вишами.
news-image: Як у франківському медунівері навчають реабілітологів

Чому саме навчають молодих фахівців і яка робота чекає їх потім, дізнавався Репортер.

Вже готові практикувати

Завідувач кафедри фізичної реабілітації, ерготерапії та фізичного виховання, професор Ігор Чурпійрозповідає, що створення факультету і відкриття спеціальності – фізичної терапії і ерготерапії обумовлене часом.

«У спадок від СРСР нам дісталися виключно фізіотерапевтичні методи, з якими хоч раз у житті зустрічався кожен: УВЧ, магніт, кварц, – говорить Чурпій. – А реабілітацією після різних захворювань – інфаркт міокарда, інсульт чи після травми – системно не займалися. Мав пройти час, аби така спеціальність виникла».

Каже, схожий напрямок наразі є у фізкультурних чи педагогічних інститутах, але там майбутніх фахівців більше орієнтують на спортивні травми. Займаються вони відновленням і після захворювань, але менше.

«У медуніверситеті надзвичайно велика база – як матеріальна, так і наукова, – додає Ігор Чурпій. – І медпрацівники, і викладачі мають значний досвід, яким діляться зі студентами, чого не можуть запропонувати інші виші. З першого курсу студенти можуть піти в анатомку, бачити ті препарати, вивчаючи анатомію. Також ходять у клініки, де з ними займається викладач – терапевт чи кардіолог, який за свій досвід мав багато таких хворих, знає їхні особливості. Це наші лікарі – вони розкажуть, покажуть, звернуть увагу на деталі».

Якщо першого року на нову спеціальність вступило 30 студентів, то наступного набрали вже 86. Цього року очікують 100 вступників. За словами Чурпія, абітурієнти розуміють, що професія фізичного терапевта, ерготерапевта – перспективна. Вони не лише бачать себе в цій сфері, а й вже готові практикувати засвоєне. І кафед­ра дає їм таку можливість.

Для проходження ознайомчої практики є десять медзакладів, де студенти вивчають специфіку та отримують розуміння, чим там займаються.

«Вони відвідують, до прикладу, відділення фізіотерапії в обласній лікарні, басейн у дитячій лікарні, хоспіс, – говорить Ігор Чурпій. – На другому курсі ми ввели ще більше практики. Студенти їздили на кілька днів на курорт до Моршина, де знайомилися з роботою великої реабілітаційної бази, аналогів якої в нашій області немає. Все – комплексно і зосереджено в одному місці. Також знайомилися з методами грязелікування у Черче. За третій курс вони отримають ще більше практичних навиків і вже зможуть працювати своїми руками».

Готуватися краще з осені

Ще одне з напрацювань кафедри – окремий навчально-практичний центр.

«У нас є багатофункціональна клітка для витяжок – на Прикарпатті така ж лише в Коломиї, у госпіталі, – розповідає Ігор Чурпій. – Крім того, в центрі є бруси, сходи для відновлення ходьби, куточок з ерготерапії, шведська стінка, дошка Євмінова, багатофункціональне ліжко. Здається, просте завдання – пересадити хворого у візочок і навпаки – перекласти у ліжко. Але коли людина паралізована чи після інсульту, є парези чи наслідки травми, то треба знати, як стати, підняти, взяти – з чого почати: з рук або з голови».

На третьому курсі студенти проходитимуть курс класичного масажу, для якого якраз готують базу – не один масажний стіл на групу, а один стіл на пару студентів, тоді вони зможуть відпрацьовувати вивчене один на одному.

У випускників перспектив – море: від роботи у медзакладах до приватних структур – і як найманцем, і як засновником реа­білітаційного центру, каже Ігор Чурпій.

На спеціальність вступають за загальними правилами. До уваги беруть результати ЗНО, але звичної для медуніверситету планки у 150 балів немає. Радить визначатися з майбутнім фахом ще у вересні, бо до весни потрібно вже точно знати, куди хочеш йти, і готуватися відповідно.

Більшість вступників – випускники шкіл, але тут радо приймуть і з медучилищ. За словами Чурпія, медсестрі чи фельдшеру вчитися буде легше, бо ж залишиться вивчити лише спеціальні науки.

Вартість року навчання – 14 тис грн. На бакалавра треба вчитися чотири роки, на магістра – ще два.

Німецький досвід

Завкафедри загальної практики (сімейної медицини), фізичної реабілітації та спортивної медицини, професор, Василь Міщук був одним з ініціаторів впровадження спеціальності «фізична терапія, ерготерапія». Каже, надихнувся закордонним досвідом, нині налагоджує зв’язки з німецькими університетами Мюнстера і Бонна.

Передбачається, що і викладачі, і студенти зможуть побувати в Німеччині, а фахівці звідти приїжджатимуть до Франківська. Наприклад, у вересні франківських лікарів навчатиме координатор, член Європецської асоціації ерготерапевтів і реа­білітологів. А в кінці листопада приїде ціла німецька делегація, яка допомагатиме в організації навчального процесу.

Професор Пітер Ніланд із Боннського університету подарував франківцям свою навчальну програму і підручник, за яким навчаються європейські студенти. Програму адаптують і з наступного року студентів вчитимуть із врахуванням досвіду Німеччини.

«Проблем у сфері реабілітації нині є багато і перша – це відсутність спеціалістів, яких ми і готуємо. Друга – це те, що у світі підхід до реабілітації є комплексним. У нас, на жаль, створено багато реабілітаційних центрів, але вони займаються окремими напрямами, як от, іпотерапія, каністерапія, коли діти чи дорослі спілкуються з собаками, чи дельфінотерапія, – розповідає Василь Міщук. – А треба організовувати центри з комплексним методом, це знач­но ефективніше».

За підсумками перших двох років навчання вже видно добрі результати – студенти вміють чітко визначити порушення функцій і підібрати відповідні реабілітаційні програми. Тому в них є добра перспектива, зокрема й за кордоном, де такі спеціалісти також потрібні.

«Ми вчимо студентів, як правильно підібрати ортези, коляску чи милиці, користуватися ходунцями – це окрема спеціальність з багатьма особливостями. На другому курсі даємо класифікацію, клінічні прояви і вибір методів реабілітації дітей з аутизмом – спектр для роботи теж великий, – каже Міщук. – Також в Україні зростає кількість побутового травматизму, особливо внаслідок автомобільних аварій. Якщо вчасно провести реабілітацію, таких постраждалих можна швидко повернути до повноцінного життя. Коли в нас буде більше висококваліфікованих реабілітологів, то від цього виграє і держава, і люди».

(Visited 177 times, 2 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8334

загрузка...

У Коломиї всім охочим вимірювали тиск та рівень цукру просто неба (відеосюжет) 08:42

У Коломиї вимірювали тиск та рівень цукру у середмісті. Таку акцію кілька разів на рік проводить міський центр первинної медико-санітарної допомоги. Мета – профілактичний огляд населення, йдеться у сюжеті НТК. Намет...

Мешканці Ланчинської ОТГ за власні кошти придбали автомобіль швидкої допомоги (відеосюжет) 21:50 4 коментарі

Жителі Ланчинської об’єднаної територіальної громади купили автомобіль екстреної допомоги за власні гроші. 12 липня його вручили медикам швидкої допомоги селища. Мешканці сіл Ланчин та Добродів збирали кошти на спецавтомобіль майже два...

Представників прикарпатських ОТГ навчали здійснювати заходи з профілактики захворювань (фоторепортаж) 22:27

В обласному центрі розпочалась серія навчальних тренінгів у рамках реалізації проекту «Популяризація громадського здоров’я в ОТГ Прикарпаття – обов’язок кожного». Про це повідомляють у пресслужбі Агенції розвитку об’єднаних територіальних громад...

Актуально влітку! Що робити, якщо Вас вкусила комаха? Поради франківського лікаря! Частина друга 11:07

Літом, коли люди виїжджають відпочивати на природу, завжди є ризик стати жертвою укусів різноманітних комах. Декотрі укуси проходять швидко, а із вкрай важкими укусами потрібно звертатися до лікарів. Тому рекомендую...

Для сільських амбулаторій Івано-Франківщини закуплять 20 авто 10:17

Про це йшлося на засіданні бюджетної комісії обласної ради 5 липня. Комісія прийняла рішення розприділити 10 мільйонів гривень для придбання 20-ти автомобілів для 14-ти сільських амбулаторій Прикарпаття. Зокрема, гроші направлять...

Близько 6 тисяч прикарпатців відмовились вакцинуватись від кору 22:27 2 коментарі

3 липня відбулося засідання колегії департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації під головуванням директора департаменту Миколи Стовбана. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА. Експерт ДОЗ ОДА з епідеміології Євгенія Чурпіта зазначила,...

У лікарнях Прикарпаття роблять більше операцій, ніж в середньому по Україні 18:33

3 липня відбулося засідання колегії департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації під головуванням директора департаменту Миколи Стовбана. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА. Головний спеціаліст ДОЗ ОДА з хірургії Петро Соломчак...

На Івано-Франківщині більше двох тисяч людей перехворіли кором 22:27

За оперативними з 28 грудня 2018 року по 27 червня 2019 року в Івано-Франківській області зареєстровано 2243 звернення з підозрою на кір, в тому числі 1742 дитини віком 0-17 років,...

Прикарпатцям на замітку: Уляна Супрун пояснила, коли лікар може відмовитися від подальшого ведення пацієнтів 13:58 2 коментарі

Сьогодні всі українці можуть вільно обирати свого сімейного лікаря. Але й всі лікарі, не лише сімейні, мають право вибору — вони можуть відмовитися від подальшого ведення пацієнта. Водночас, має дотримуватися...

10-річний прикарпатець потребує допомоги у боротьбі з хворобою (фотофакт) 22:46

10-річного галичанина Євгена Озарка неможливо взяти і вилікувати за кілька днів, не зробити цього і за місяць, навіть, не за рік. Хлопчик хворіє від народження. Важкі пологи, реанімація, апарат штучного...

Експерти радять прикарпатцям провести масову вакцинацію від кору 22:27

25 червня в Івано-Франківську відбулося засідання групи експертів з питань відповіді на спалах кору в Україні. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА. «Обговорення пройшло за участю медичного експерта ЮНІСЕФ...

На Івано-Франківщині вакцинують від кору шість тисяч працівників освіти 22:27

У департаменті охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА відбулася селекторна нарада з представниками МОЗ та Центру громадського здоров’я щодо проведення додаткових заходів імунізації від кору. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА....

На Прикарпатті спостерігається зниження захворюваності на кір 22:27

У департаменті охорони здоров’я ОДА за участю головного спеціаліста ДОЗ з організації педіатричної допомоги дитячому населенню Лариси Підвербецької та експерта ДОЗ з епідеміології Євгенії Чурпіти відбулася селекторна нарада з представниками...

У Івано-Франківську урочисто відзначили День медичного працівника 12:06

Днями  у Муніципальному Центрі дозвілля відбулося урочисте святкування з нагоди Дня медичного працівника колективу Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради», інформує Правда.іф. Щирі слова...

На Франківщині за місяць зафіксували чотири випадки ботулізму 22:16

В останні роки відзначають тенденцію до зростання захворюваності на ботулізм, що обумовлено зростаючими темпами і стихійністю консервування різноманітних видів продуктів у домашніх умовах. Протягом останніх 3-х тижнів в Івано-Франківсьькій обласній...

Оновлений медичний пункт урочисто відкрили на Коломийщині (відеосюжет) 21:30

Оновлений медичний пункт урочисто відкрили в Замулинцях. Старе приміщення ФАПу, яке постраждало ще від повені у 2008-му, капітально відремонтували. Усе за кошти бюджету Матеївецької територіальної громади. Найближчим часом приміщення буде...

На Івано-Франківщині кором перехворіли 2200 осіб 21:30

За оперативними з 28 грудня 2018 року по 12 червня 2019 року в Івано-Франківській області зареєстровано 2195 звернень з підозрою на кір, в тому числі 1703 дитини віком 0-17 років....

Йога-день у Франківську: у місті зберуться йоги, щоб створити живі скульптурні монументи 19:27

Незабаром весь світ відзначатиме Міжнародний день йоги, який традиційно святкують 21 червня. Івано-Франківськ та містяни також долучились до святкування. Відзначатимуть свято у Палаці Потоцьких, пише МІСТО. Вперше у місті учні...

Реформу вторинної ланки медицини в громадах обговорили в Івано-Франківську (відеосюжет) 18:33 1 коментар

Реформу вторинної ланки медицини в громадах обговорили в Івано-Франківському центрі розвитку місцевого самоврядування. За даними експертів, щонайменше в 11 ОТГ Прикарпаття є медзаклади вторинки. А ще - районні лікарні. Експерти...

Сімейну пару з Тлумача, яка напередодні заразилась ботулізмом, виписали із лікарні 09:39

Сімейну пару з Тлумача, яка напередодні заразилась ботулізмом, виписали із лікарні. Закриття надзвичайної ситуації. 13 червня надійшло повідомлення від ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України», що 11 червня з...
  • ріел ІФ виринаюча