Опалювальний сезон на Івано-Франківщині стартуватиме приблизно за три місяці.
Серед прогнозів на цю зиму, яку в Україні загалом і на Прикарпатті зокрема вважають критичною через війну, – сценарії із від’єднанням споживачів від енергопостачання.
Як пережити критичну зиму, порадив Суспільному доктор технічних наук, професор Івано-Франківського національного університету нафти й газу Максим Карпаш, передає Правда.іф.
“Для українців загалом ризики – дуже реальні. Зараз спрогнозувати докладно – складно. Я думаю, якщо ми говоримо про західний регіон, він — у відносній безпеці. Поки військові дії не зачепили транзит газу, я маю на увазі магістральний транспорт — великі трубопроводи, думаю, з газом великих, серйозних потрясінь не мало б бути. Якщо ж Росія обнулить експорт газу до ЄС, очевидно, нам доведеться, як ми це робили в минулому сезоні (ви пам’ятаєте – з Молдовою), ділитися з країнами-сусідами”, – говорить Карпаш.
Тому ймовірний дефіцит газу, а це позначиться на роботі теплопостачальних підприємств.
Що стосується електрики, то Максим Карпаш прогнозує так звані віялові відключення:
“Я впевнений, що система витримає зиму. Перетоки — вони будуть в системі. Можливо, вони виникатимуть десь в пікові години – між 17:00 та 22:00, і зранку можуть бути віялові відключення. Вони не будуть тривалі, може, на годину, на півтори. Коли система розуміє, що в неї десь занадто великий відбір і занадто мале постачання, вона вимикається. Автоматика спрацьовує, тому й називається “віялове”.
Максим Карпаш дав поради прикарпатцям, як підготуватися до зими в умовах можливого дефіциту газу та віялових відключень світла.
“Я думаю, починати треба вже. Зверніть увагу на всі ваші лічильники. Де ще їх немає — поставте. З простих речей, якщо можна регулювати температуру на котлі, на опалювальному приладі, регулюйте в бік зниження. Одягайтеся тепліше. Перевірте, чи в рідних є флісовий теплий одяг. Він зручний, легкий і, в принципі, недорогий. Про це треба думати. Згадайте закордонні фільми, люди вдома вбрані. Вбрані тільки через те, що вдома холодно. Середня температура, наприклад, по тій же Британії, де насправді зими тепліші, ніж у нас, – 16-17°C. В Британії дотепер рідко де можна знайти змішувач. Змішувачі продають переважно для готелів, а вдома у них – окремо кран на гарячу воду, окремо кран на холодну. Ти заткав раковину, напустив і помився чи помив посуд. Це економить. Це прості звички, але тим не менше до цього треба звикнути. На це треба звернути увагу. Де можна, за батареї поставити тепловідбивні екрани. Вони відносно дешеві. Це, по суті, фольга на покритті. Заберіть від батарей фіранки і штори. Це дозволяє нормальній конвекції теплого повітря біля батарей, і, відповідно, не так холодно від вікна”, – радить мешканцям квартир і будинків Карпаш.
Він уважає, що на рівні місцевих органів влади стовідсотково треба вже сьогодні починати підготовку до місць масового обігріву.
“Можна використати ті ж укриття і бомбосховища. Звісно, там треба попрацювати — утеплити. Накрити підлогу пінопластом, ковроліном, лінолеумом — неважливо. Просто щоб не тягнуло вологою і холодом від підлоги. Як правило, ці приміщення розташовані у напівпідвальному, підвальному приміщеннях. Туди треба передбачити додаткове опалення. Бажано на дровах. На випадок, якщо електрика і газ пропаде. Ті ж “буржуйки” можна вже відновлювати, запас палива для них. Треба вже готуватися до цього. Також потрібно закупити ковдри, теплі шкарпетки, рукавиці, ну і прилади для підігріву води”, – радить він.