Foodoteka: навіщо Івано-Франківську "фудмаркет" і що там їсти
Диван на коліщатках в темній вітальні

Foodoteka: навіщо Івано-Франківську “фудмаркет” і що там їсти

Автор: Олег Мамчур
20/12/2023 23:02
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
Азов

Наприкінці жовтня в інноваційному центрі Promprylad відкрили перший фудмаркет на заході України. Там під одним дахом працюють 15 різних ресторанних концептів. І це тільки початок, кажуть творці проєкту. Бо фудмаркет – це лише частина масштабного проєкту Foodoteka.

Дворівневий простір займатиме 3500 м² із понад 40000 квадратів площі всього інноваційного центру, пише Правда.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

Приміський потяг Івано-Франківськ – Стрий кілька днів у січні курсуватиме лише до станції Моршин
Фото: Юрій Паливода

«Зі старту ревіталізації заводу команда розглядала можливість відкрити на цій локації кілька кав’ярень і ресторан. Але нам хотілося зануритися глибше в кулінарну історію. Не просто пропонувати гостям смачний продукт, а відкривати для них нову культуру – через смаки та аромати, атмосферу, сервіс, – розповідає менеджерка проєкту Оксана Олесневич. – Так виникла ідея створити фудмаркет, який поєднає в собі цілий перелік моноконцептів».

Тож зараз на «Промприладі» під одним дахом працюють кав’ярня, пекарня, бургерна, чебуречна, піцерія, локшинна, м’ясна точка, хот-доги, бар, українська, ізраїльська, гавайська та японська кухні.

foodoteka

«Тобто це не тільки звичні ресторанні концепції, але й ті, які відвідувач фудмаркету зможе відкрити для себе вперше», – додає керівниця.

З іншого боку, «Foodoteka» дає можливості для розкриття й розвитку потенціалу самих виробників. Концепція проєкту полягає якраз у налагодженні внутрішньої взаємодії між резидентами. Щоб кулінари, які працюють на фудмаркеті, могли навчатися, обмінюватися досвідом, тестувати свої ідеї та вдосконалювати меню.

«Підбір резидентів був доволі складним етапом, – каже Олесневич. – На базові позиції, наприклад кав’ярні чи пекарні, ми отримали одразу 15 заявок. Звісно, ми зважали на репутаційний бекграунд та особистий досвід знайомств з підприємцями. Проте найважливіший критерій – любов до своєї справи, фокус на продукті та якості. Йдеться ж не просто про ресторанний бізнес, а про пошук якихось глибших сенсів, бажання експериментувати, пробувати нове».

«Репортер» розпитав партнерів проєкту, що саме вони пропонують гостям.

Фабрика кави

Це те місце, де можна не просто отримати смачну каву, а ще й цікаву історію про неї.

У Франківську провели Святий Вечір для дітей, які позбавлені батьківської опіки ФОТО

«Ми не просто готуємо для людей смачні напої. Ми ще й стараємося розвивати людей в культурі споживання кави, – розповідає Орест Чорнодолюк, проджект-менеджер бренду. – Тобто, прийшовши до нас, ви можете дізнатися все про будь-який сорт, який у нас є. Ми можемо підібрати сорт для вас особисто, підібрати каву для заварювання вдома – сорт, помел».

Сам бренд уже кілька років працює у Франківську. Заклад «Фабрика кави» є на Південному бульварі. А починали хлопці з маленького виробництва з ростером на 1 кг кави.

foodoteka

«Потроху почали збільшувати об’єми, придбали більший ростер, відкрили кав’ярню шоу-рум, – розказує Орест. – Люди почали приходити й шоу-рум перетворився на постійну кав’ярню зі своїми постійними гостями, які ходять до нас уже купу років».

Уся справа в каві, кажуть тут, адже якість для них – на першому місці.

«Якщо копнути глибше, то деяку каву, що родом із Центральної Америки, ми відбирали просто на фермах, – каже Орест Чорнодолюк. – Наші працівники якраз 20 лютого 2022 року повернулися з подорожі. Були в Сальвадорі, Гватемалі, Гондурасі, напряму спілкувалися з фермерами, бачили, як ця кава росте».

Зараз, звісно, мова про інші урожаї, але бренд продовжує працювати з тими ж фермерами.

«Самим, звісно, завезти каву в Україну дуже важко. Але у нас є надійні партнери, які допомагають привозити каву, а ми її вже тут смажимо, – говорить Орест. – Тобто ми відповідаємо за якість, знаємо, як це зерно проростало, оброблялося, хто збирав. Тому в нас можна і випити чашку кави, і купити каву додому, і отримати багато історій саме про цю каву».

Чотири чебуреки

Не просто смачно, а ще й вишукано та здорово. Саме навколо цього принципу збудував свою роботу бренд «Чотири чебуреки». 

foodoteka

Перший такий заклад заснувала у Львові у 2018 році Тетяна Абрамова. І нині там їх уже чотири. Тепер кухню «Чотирьох чебуреків» можна спробувати й у Франківську. Тут заклад відкрився у партнерстві з франківцями – Лесею Боднар і Денисом Шевченком.

«Чотири чебуреки – це ексклюзивно смачно й тонко продумано, – каже Леся Бондар. – По-перше, наше тісто мало вбирає у себе жири. Цей рецепт проробляла засновниця бренду – Тетяна Абрамова. Це, можна сказати, її дитинка. По-друге – начинки, бо кожна – то окремий витвір мистецтва».

Чебурек з бараниною, звісно, фаворит серед чоловіків. І хоча це звучить як класика, але від класичних він таки відрізняється.

«Усі звикли, що чебуреки – то жир, цибуля, м’ясо, але ні – у нас ніжне тісто, ніжні начинки, – пояснює Леся. – З більш незвичного, є у нас чебурек з качкою по-пекінськи або з лисичками та білими грибами. Ну, і мій улюблений – з сиром та креветками. Це чебурек, який підкорює всі душі».

До речі, є тут чебуреки, які точно сподобаються й малечі. 

«От, приходять батьки з дітьми і діткам хочеться солоденького. Тож у нас є чебурек з сезонними фруктами, зараз це яблука. Подається він з морозивом, – розказує Леся Боднар. – До речі, цей напрямок у нас повністю спрямований на підтримку військових. Тобто всі кошти від продажу цих чебуреків ідуть на збір від Foodoteka на 50 дронів-камікадзе». 

Ще один особливий вид чебуреків – янтики. Вони печуться на грилі, тобто зовсім без олії.

«Нам приємно, коли люди приходять, куштують і потім повертаються. Взагалі вся атмосфера у Foodoteka – особлива. Це креативна молодь, це спілкування, це – бути в особливому просторі, стати частиною особливого проєкту», – резюмує Леся Боднар.

М’ясторія

 «Meat bar від Мʼясторія» – це перш за все сучасний формат закладу, в основі якого лежать шаурма з томленим м`ясом.  Фірмова технологія приготування та авторські рецепти дозволяють створити унікальні продукти, які не знайти в інших закладах. Саме тут ви знайдете смачний та по справжньому м’ясний варіант для сніданку, обіду, вечері або перекусу”.

До уваги прикарпатців: ДСНС нагадує правила безпечного обігріву помешкань взимку

«Компанія «М’ясторія», яку я представляю, взагалі одна з небагатьох в Україні вертикально інтегрованих, – каже Олег Шведков. –«М’ясторія» має власні виробничі потужності у Миргороді та Києві – має повний цикл виробництва та контроль над  усіма етапами виготовлення. І тому ми маємо  у нас на вітрині ці прекрасні стейки, а технологія су-від  це наша томлена свинина та яловичина та неперевершені славетні крильця “Баффало“. І це м’ясо, як каже моя дружина, можна їсти губами».

Точка «М’ясторії» у Foodoteka працює у форматі fast casual або як його ще інколи називають – «ресторанний фаст-фуд». Приходити сюди можна уже з самого ранку – тут пропонують сніданки. У меню: млинці з яблуком, сиром, куркою чи яловичиною, сандвічі з індичкою чи томленою яловичиною, мелт з індичкою, діжонські ковбаски з яєчнею, ну і, звісно, салати.

«Пройшов сніданок і настає час обіду. На обід у нас є курячі стріпси, крильця «Баффало». І наша шаурма – з бараниною, томленою яловичиною, біфштексом і з куркою. Але, знову ж скажу словами дружини, – це не шаурма, це просто витвір мистецтва».

Але у центрі всієї уваги в «М’ясторії» – стейки.

«Це продукт витриманий і коштовний. І якщо щодо інших страв ми говоримо про fast casual, то тут має бути ресторанна подача, – розповідає Олег Шведков. – Що ми пропонуємо? Якщо ви вважаєте себе експертом зі стейків, то просто можете купити запакований і приготувати вдома. Або ж ми можемо приготувати його тут. Це як у хорошому винному бутику, платите корковий збір і вам відкорковують пляшку. Так само й у нас – вам його приготують».

До речі, точка «М’ясторії» у Франківську, – перша поза межами Києва, працює тут за франшизою.

«Коли ми почули, що буде відкриватися фудкорт на Promprylad, ми знали, що маємо тут бути, – ділиться Шведков. – Бо «Промприлад» у Франківську – це центр тяжіння».

Cowabunga sandwich

Cowabunga – це з гавайської, так вигукують серфінгісти на вищому ступені драйву і насолоди. У нас на це б сказали «вав!», – пояснює Сергій Омельяненко, ідейний натхненник Cowabunga sandwich. – І це про наші сандвічі, найм’ясніші крафтові сандвічі України».

Концепт закладу народився у Харкові. З перших днів війни Сергій та два його партнери – Артем Оболоник і Макс Бурцев – допомагали людям. Одних вивозили, іншим підвозили їжу.

Під час того періоду багато спілкувалися, ділилися ідеями й вирішили, що треба їм зробити щось спільне.

«Артем – шеф-кухар. Він, як і я шукали якусь ідею, котру можливо було б втілити та розвивати ще й після закінчення війни. А я кажу: давай знайдемо те, чого ще в Україні не було, – згадує Сергій. – А ми всі троє дуже любимо м’ясо і так прийшли до сандвічів. Бо тут ми точно можемо гарантувати якість – це чисте м’ясо, яке ріжуть на слайси, без будь-якої переробки».

У Калуші за листопад і грудень померла рекордна кількість людей

Першим у лінійці їхніх сандвічів вийшов «Бруклінський рубен» – яловичина, яка три доби готується в різних маринадах, а потім коптиться, квашена капуста, чорний хліб…

Зараз у цій лінійці є ще два сандвічі – зі свининою та індичкою. І плюс –«Ранкова птаха з яйцями»: індичка, хліб, яйце, авокадо, помідор. Його готують тільки до 14.00.

«Концепція Cowabunga – це м’яса більше, ніж хліба, – продовжує Сергій. – Але й про хліб варто сказати. Він крафтовий, його печуть спеціально під ці сандвічі. Бо хліб має бути хрустким і водночас м’яким, треба щоб він впитував усі соки, але при цьому знизу не був мокрим».

Подають сандвічі з соусами та картопляними діпами.

До речі, у Харкові перший заклад працював теж на фудкорті, але сезонному, тому зараз ми робимо ремонт і відкриваємо там повноцінну самостійну станцію найМʼЯСніших сендвічів. 

«І коли ми почули, що у Франківську відкривається найбільший фудкорт на заході країни, ми вирішили, що хочемо тут бути», – додає Сергій Омельяненко.

Станіславська сироварня

Бренд «Станіславська сироварня» – володар золотих нагород всесвітнього конкурсу World Cheese Awards 2022 року та 2023 року. Однойменна точка у Foodoteka – це експериментальний концепт, завдання якого у тому, щоб поєднати сир та інші локальні крафтові продукти. Поєднати ритейл та формат сирного бару.

«Ми пропонуємо на цій локації ту продукцію, яку виготовляє наша сироварня, – кисломолочні продукти, йогурти, сири – молоді, витримані. Також тут є сири, які перемогли на міжнародних конкурсах, – розповідає засновниця Наталія Пальчак. – Але оскільки ми не можемо охопити всі види сирів, то доєднали продукцію інших крафтових сироварень».

Тож тут є сири сироварень Київської області – з митою скоринкою, з блакитною чи білою пліснявою. Є срібні призери цьогорічного міжнародного конкурсу з Львівської області – сироварні «Гарбузовий рай» і «Джерсей», є й сироварня з Чесників. І звісно, куди ж без карпатських сирів!

«Ми знайшли трьох виробників бринзи – у нас є овеча, коров’яча, мішана. З Яворова, з Верховинського району і з Закарпаття. Також є традиційний сир – будз, – розказує Наталія. – Ми хочемо, щоб усі, хто приходить до нас, познайомилися з нашим регіоном через сир. Тому що сир – це окрема історія, це не просто продукт, це історія кожної родини, яка цей сир робить».

Кожного з сироварів жінка знає особисто. Тож може розказати про їхні сири практично все: з якого регіону, з якого молока, як відбувається виробництво, скільки часу людина займається. Які особливості цього сиру – чому такий запах, така текстура.

«Ми можемо підібрати асортимент на сирну тарілку, на дуже різноманітні смаки. І мене дуже тішить, що є запит на абсолютно всі позиції, – додає Наталія Пальчак. – Чимало людей, які приїжджають з-за кордону, дивуються, що в Україні взагалі є такі сири і це дуже приємно».

Крім того, на цій локації пропонують мед, варення, пастилу. І все теж від крафтових виробників.

«За кожною торговою маркою є ціла історія і це дуже цінно. Я хочу ту цінність донести до людей, які приходять до нас, – підсумовує Наталія. – І Foodoteka – це прекрасна можливість. Бо це не тільки про їжу, це про команду, про людей, які тут. З командою завжди швидше. І це місце, яке притягує цікавих молодих людей, тут багато дітей, сімей. Тут позитивно й тепло».

Nice guys

«Ми пропонуємо хот-доги та хороший настрій», – так кажуть у Nice Guys.

Концепція бренду пов’язана із культовими фільмами Квентіна Тарантіно, Гая Річі та інших режисерів 1990-2000-х. Для прикладу, назви хот-догів пов’язані з героями цих фільмів. Містер Пінк – персонаж зі «Скажених псів» Тарантіно – і так само називається тутешній хот-дог з восьминогом.

«Нам хотілося чогось незвичного. От, бургери з усіма можливими начинками, а хот-доги – це смачна й зрозуміла їжа, про яку сьогодні трохи забули. Хот- дог  в людей асоціюється з вокзалами чи заправками. А ми вирішили показати, що хот-дог може бути іншим – смачним, з якісними інгредієнтами, та який ти не будеш їсти поспіхом, а точно насолодишся ним за столом».

То що таке хот-доги від Nice guys? Це булочка бріош – масляна, смачна, хрумка. Далі – багато сиру і поєднання різних  інгредієнтів, які точно не залишать твої рецептори в спокої. А вибір величезний – від класичних ковбасок, стейку  та  навіть восьминога. В порцію входить картопля фрі, та сирний соус. 

«Якщо людина у нас вперше, то ми часто пропонуємо класику. Це якраз наш One Two – булочка, два види сиру, два види соусу, ковбаска  на вибір – Щоб людина зрозуміла, який це хот-дог, як його їсти. А вже коли людина повертається, ми пропонуємо і восьминоги, і хот-дог зі стейком, і з трояндовим джемом».

Франківська ОКЛ запрошує медиків та соцпрацівників на третю дозу вакцини від COVID-19

До речі, у Франківську фаворитами стали саме хот-доги зі стейком – Nice Guy. На другому місці вічна класика – One Two, на третьому – Mr. Pink  з восьминогами.

Nice guys – це бренд, який успішно працює у Львові, а їхня точка у Foodoteka – перша франшиза за межами рідного міста.

«Foodoteka – це масштабний проєкт і ми хотіли тут бути, це велика прохідність людей, це класний простір для розвитку кулінарії,– І, в принципі, це крутий проєкт, який поєднує людей різних поколінь, різних соціальних прошарків».

C3NTRAL B4R

C3NTRAL B4R – це наче старший брат, який нещодавно повернувся з Європи, і хоче навчити своїх гостей культури пиття коктейлів. Так кажуть про свій бар його засновники Влад Луганський та Ілля Бубен.

12-річна франківка потребує складної операції на хребті. Родина просить про допомогу

Central bar це вже не перший заклад  хлопців у Франківську уже працюють 0342 city cafe і NEZABAROM GASTROBAR. Вони ставлять перед собою конкретну мету – таких закладів має бути багато.

«Ми хочемо розвивати барну культуру у Франківську, – розповідає Влад. – Бо якщо порівнювати з іншими містами, візьмемо хоча б Львів, то там є багато крутих барів, якими можна ввечері пройтися з друзями. У Франківську таких одиниці, а ми хочемо, щоб у Франківську стало прикольніше».

У C3NTRAL B4R пропонують як класичні коктейлі, так і авторські.

«Як показує практика, люди поки що зупинилися на Аперолі, Джин-тоніку та Віскі Сауер, – говорить Влад Луганський. – Ми дуже сподіваємося, що потрошку будем відкривати людям нові бачення – існує не тільки ці три коктейлі». 

Кожен авторський коктейль зроблений набагато складніше, ніж виглядає, кажуть хлопці. Та картинка, де бармен стоїть з багатьма пляшками, наливає з кожної, потім шейкує, давно лишилася у 2010 році. Зараз більшість роботи лишається за лаштунками.

«Наприклад, горілка може довго настоюватися на пармезані, щоб потім мати такий легесенький післясмак, – каже Ілля Бубен. – Складові можуть готуватися тиждень, щоб наш гість отримав гарний авторський коктейль. Це майбутнє, воно вже прийшло в інших містах, тож ми стараємося тихенько взяти його за руки й перетягнути до Франківська. Бо у Франківська є дуже класний потенціал. Він може стати гастро-містом Західної України. Тут історія про те, що це треба розвивати, качати, знайомити людей. І це скоро буде».