З нагоди храмового свята, Олексій Гнатковський разом із маленькими дітьми, солісткою франківської філармонії Оксаною Кричко та під супровід струнного ансамблю “струнного ансамблю “Quattro Corde”, показали парафіянам храму Матері Божої Неустанної Помочі потужний перформанс про знищених українських митців 30-х років ХХ століття “Розстріляне відродження”, повідомляє інформаційний ресурс Правда іф.
Виступ відбувся у неділю 07 липня під склепінням храму
Декілька сотень франківців зібралися в храмі. щоб послухати класичну музику від “Quattro Corde”, пісні на слова Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки та почути декламування українських класиків у виконання малих діток.
Перформанс був присвячений талановитим митцям 20-30-х років ХХ століття, які сміливо творили українську літературу, попри ризик розстрілу тоталітарним режимом. Трагічні паралелі з сучасною Україною. Сьогодні росіяни продовжують вбивати українців у війні, яку розгорнула держава-терорист.
Зі сцени звучали вірші Хвильового, Драй-Хмари, Йогансена, Семенка та інших поетів. Цей перформанс було створено на основі останнього есе уже покійного театрального критика Олега Вергеліса.
«Я давно виношував ідею: розкрити тему Розстріляного Відродження і попросив Олега Вергеліса, відомого театрального критика та журналіста, написати есеї про сімох знакових постатей цього періоду. Ми створили унікальний мистецький перформанс. Перш за все, мета проєкту є просвітницькою. Я й сам не знав, скільки є імен Розстріляного Відродження і зрозумів, що у суспільстві взагалі цього не знають. Навіть сам цей термін знають лише ті, хто цікавиться літературою, хто вивчає філологію. Але широкий загал не знає нічого і це страшно. Адже тоді мета окупаційної влади здійснилася: вони знищили українську інтелігенцію в пам’яті людей. Для мене є важливим бити в набат про те, що у нас є цей пласт культури. Чому у нас люди й досі відстоюють пам’ятники Булгакову і Достоєвському? Я й сам був колись великим прихильником Достоєвського і не розумів, чому. Тепер розумію. Бо в нас забрали наше і підклали чуже. Для мене зараз основною є ідея повернути собі своє, повернути нашу втрачену історію для людей. Показати, що наша культура має свою історію, має свої витоки», – розповідає актор театру та кіно Олексій Гнатковський.