Дев’ять проєктів з Івано-Франківщини позмагаються за перемогу у державній програмі “Велика реставрація”. Вона передбачає реставрацію, консервацію та ремонт пам’яток культурної спадщини. На перемогу, зокрема, претендує одна з найдавніших споруд на території Прикарпаття — Галицький замок.
Національний заповідник “Давній Галич” на конкурс програми “Велика реставрація” подав два проєкти. Один з них передбачає внутрішню реконструкцію Гранчастої вежі Галицького замку. Його кошторис — 40 мільйонів гривень. За ці гроші працівники заповідника хочуть облаштувати цокольне приміщення та три поверхи вежі, інформує Суспільне.
“У цокольному приміщенні має бути кухня. На першому поверсі – кав’ярня. На другому поверсі вежі планують облаштувати конференц-зал і зал для майстер-класів. І на верхньому поверсі має бути панорамний оглядовий майданчик”, — каже заступник генерального директора з наукової роботи Семен Побуцький.
З оглядового майданчика відкриватиметься вигляд на місто Галич та річку Дністер.
А в конференц-залі планують експонувати різні виставки, розповідає заступник директора.
“Ця вежа, вона сама по собі повинна стати своєрідним туристичним магнітом для мандрівників, які приїжджають до Галича”, — додав Семен Побуцький.
Також ініціатори хочуть відновити історичний ландшафт гори, який існував до кінця XVIII століття. В той час, за словами Семена Побуцького, гора була відкрита, на ній не було ні дерев, ні чагарників.
“За оборонними історичними ландшафтами на таких пагорбах передбачався мінімум дерев, а максимум – це було засадження, якщо була можливість, виноградною лозою або терниною, щоб створювався ефект найнижчого рівня доступності цієї гори. Відповідно, передбачається зменшити кількість дерев та відкрити з цієї гори панорамний вигляд на Дністер”, — зазначив Семен Побуцький.
Цей проєкт також передбачає розвиток лісопаркової зони на території замку. Зокрема, працівники національного парку планують тут облаштувати пішохідні доріжки, встановити лавки та смітники, а також оновити “Співоче поле” — територію, на якій проводилися фестивалі, зокрема, “Галицьке лицарство”. Тут планують вирівняти територію та збудувати сцену.
Така реставрація, каже Семен Побуцький, — лише три відсотки відновлення замку. Такий вигляд мала споруда в середині XVIII століття.
“Якщо б, звичайно, помріяти і повірити, що цей замок вдалося б реконструювати, відтворити хоча б в межах 1791-го року, перед тим, як його почали розбирати, то не тільки Галич, а, мабуть, би вся Західна Україна отримала серйозну культурну рекреаційну локацію”, — пояснив Семен Побуцький.
Загалом Івано-Франківщина подала дев’ять проєктів для участі в програмі “Велика реставрація”, повідомляють в облдержадміністрації. Завідувач сектору з питань культурної спадщини Андрій Давидюк розповів, що ОДА подала два проєкти – збереження Музею мистецтв Прикарпаття та церкви Святого Духа в Рогатині. За його словами, однією з вимог програми є те, щоб об’єкт був державною власністю, проте майже всі подані об’єкти — у комунальній власності.
“Будемо надіятися, що відповідно до рішення обласної ради від 23-го квітня 2021-го року, на те, щоб приймалися об’єкти не тільки державної власності, а й комунальної”, — сказав Андрій Давидюк.
На результати конкурсу, за його словами, чекатимуть вже цього місяця.