Близько 100 приватних лікарів Івано-Франківщини долучилися до тижня виявлення меланоми, який наразі триває в Україні. З 17 до 23 травня прикарпатці мають можливість надіслати фото своїх новоутворень на портал “Стоп меланома”, щоб отримати діагноз від дерматолога, пише Суспільне Карпати.
Франківка Наталія Лотоцька вирішила перевірити у лікаря свої родимки.
Раніше у жінки на спині видалили папілому.
“Найбільше мене турбувало одне утворення. Воно в мене — з народження і було менше. Після кожної інсоляції і з віком воно в мене почало збільшуватися. Має нерівномірне забарвлення і нерівні краї. Це мене почало турбувати. Тому я звертаюся до кваліфікованих спеціалістів, щоб знати, що мені робити з ним”, — розповідає Наталія Лотоцька.
Лікарка-дерматологиня Алла Латинська
Лікарка-дерматологиня Алла Латинська, яка оглядала пацієнтку, каже, що остаточний діагноз можна поставити після гістологічного аналізу, але з першого огляду можна сказати, що це не меланома.
“На спині там швидше була кератома, яка не була вдало забрана, і там лишилися її рештки. На руці — буде подальший діагноз фахівцями встановлений. Жоден з утворів не є мелановмісним. Швидше за все, що ризики там мінімальні”, — каже Алла Латинська.
Назарій Романишин розповідає, йому та його родичам хірургічно видаляли родимки. Всі вони виявилися доброякісними. Тепер чоловік постійно перевіряє новоутворення на шкірі.
“В мене на спині була велика родимка. Вона мене турбувала в плані фізичного болю. Було навіть деколи незручно лежати на спині і мене це турбувало. Я звернувся до лікаря. Лікар сказав негайно видаляти. Після того ще в 2019 році видалив ще одну родимку. Уже на обличчі. Тому що вона почала в мене різко збільшуватися, почала боліти”, — розповідає Назарій Романишин.
Алла Латинська каже, в зоні ризику люди, в яких більше 50 родимок на тілі. Лікарка-дерматологиня розповідає, чому, виявивши меланому на першій стадії, можна врятувати життя людини.
“Меланома – це початок, коли змінюється пігмент. З’являється пігмент в більшу сторону, в меншу. Розміри міняються, вкраплення з’являються. Вона розташована в епідермальному шарі. Це шар, який не має кровоносних судин. Тобто вона там метастазувати не може. Її можна висікти хірургічно, забрати із запасом тканин”, – розповідає лікарка.
Інформаційний координатор проєкту “Стоп меланома” Ігор Марковський
Тиждень меланоми особливий тим, що до діагностики цієї недуги на волонтерських засадах долучаються приватні клініки та їхні лікарі, каже інформаційний координатор проєкту “Стоп меланома” Ігор Марковський.
“Щоб лікарі змогли оглянути більше людей, є можливість дистанційно відправити фото свого новоутворення, родимки на спеціальну платформу stop-melanoma.net. Лікар подивиться. Та, відповідно, ще є ряд запитань щодо анамнезу. Також 24 травня окремі заклади будуть проводити й очні консультації”, – каже Ігор Марковський.
Також протягом тижня меланоми волонтери проєкту “Стоп-меланома” роздають перехожим франківцям листівки з інформацією про те, як самостійно виявляти ознаки меланоми.
“Я планую бути дерматологом, і для мене це дуже близька тема. Мені подобається працювати зі шкірою. Меланома – це досить серйозна проблема в нас, в Україні. Насправді багато людей непоінформовані про неї, не розуміють, що це таке, і насправді, які ризики вона несе. Мені просто хочеться розповісти людям, як вберегтися, що потрібно знати про це”, – каже студентка, яка роздає інформаційні листівки, Анастасія Стефанишин.
Минулого року під час проведення дня діагностики цієї недуги в Україні виявили 91 випадок меланоми та 36 випадків раку шкіри. В 2019 році цифра більша – бо провели більшу кількість оглядів.