-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Боєць 72 ОМБр з Франківська Роман Мигаль про війну, побратимів та чоловіків у тилу

-Реклама-spot_img
spot_img

Іванофранківець Роман Мигаль воює у 72 окремій механізованій бригаді імені Чорних Запорожців на Вугледарському напрямку.

До повномасштабного вторгнення РФ чоловік працював 16 років у банківській сфері, згодом — першим заступником голови Тлумацької райдержадміністрації. Наразі командує кулеметним взводом. Позивний військового — Райф — на згадку про банк, в якому працював.

Про специфіку роботи на війні, побратимство та російських полонених Роман Мигаль розповів Суспільному.

Роман Мигаль з побратимами

“Війна — це така штука — до неї й звикнути не можеш, і не дуже пристосуєшся, але це треба робити, тому що хто, як не ти, стане на захист країни”, — починає розмову старший солдат Роман Мигаль.

- РЕКЛАМА-

Можемо “косити” з важких кулеметів як піхоту, так і БМП, БТР

— 25 лютого 2022 року я вступив у добровольче формування територіальної громади. 14 вересня мобілізувався до війська у відокремлений підрозділ командира Назарія Кішака 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців. Ми є кулеметним взводом. Тобто це — важкий калібр — Browning, ДШК, з якими можна працювати по легкій броньованій техніці. Ми надаємо вогневу підтримку іншим підрозділам. Можемо “косити” з важких кулеметів як піхоту, так і БМП, БТР.

Дев'ять місяців боронить Вугледар. Боєць 72 ОМБр із Франківська Роман Мигаль про війну, побратимів та чоловіків у тилу

Однак ми перекваліфікувалися — є відділення БПЛА, яке працює на розвідку і знищення ворожої техніки. Без нього жоден штурм не відбувається. Це — наші очі, і вони нас ведуть по тих окопах. Розвідка своя є. Виконуємо штурмові дії. У нас сформувалася група, яка у складі штурмових загонів виконує завдання.

Боєць 72 ОМБр із Франківська Роман Мигаль

У нашому підрозділі вже є й своя легка броньована техніка, евакуаційна машина. Тобто, коли плануємо операцію, враховуємо все, щоб люди були напохваті, ні на кого не чекали, мали свій чіткий розроблений план.

Перший постріл

— Я пам’ятаю цей день. Це відбувалося в жовтні 2022. Звісно, перший постріл — це було незвично і страшно. Ти — не військовий. Ти здобув мінімальний досвід у ДФТГ, були теоретичні й практичні навчання, тактична медицина. Ти підготувався мінімально за дуже короткий проміжок часу до цієї війни. Однак все пішло якось на автоматі — або ти їх, або вони тебе. Роздумів про те, стріляти чи ні, такого навіть приблизно не було.

До Вугледара військові РФ так і не дійшли

— Це відбувалося 6-8 лютого 2023 року. Тоді колони російських танків та БТР перли на Вугледар. Я реально прощався із життям. Ніколи там такого не відбувалося. Це — вперше на Вугледарському напрямку сталося, коли намагався заїхати 3 армійський корпус РФ, спеціально створений для війни в Україні. Не знаючи місцевості, почали три дні колонами тупо йти на штурм, як у 1941 році.

Я з командиром у Вугледарі перебували на КСП. Сиділи у підвалі. Звідти здійснювалися команди всім іншим підрозділам щодо знищення ворога. По нас гатили із С-300 та інших установок. Була думка: лише б будинок “не склався”, бо ж усі загинемо. Ми бачили все повністю з дронів і віддавали накази. Їхні штурми тривали три дні. Першого дня 25 танчиків та БТР розбили, наступного дня наші дрони засікли колону танків у зоні ураження. Стоїть колона — 15 одиниць техніки. Просто стоять. Якась, мабуть, у них рознарядка. “Стволкою” важко їх розбити. Виходимо на установки HIMARS, даємо координати, кричимо по рації: “Нікому не стріляти!” І ні з того ні з сього наш танчик пускає по них перший постріл. Ворожа техніка знімається і від’їжджає. За три години російські танки збираються на тому самому місці. Хімарси — красунчики. Шансів у цих “орків” взагалі не було.

Дев'ять місяців боронить Вугледар. Боєць 72 ОМБр із Франківська Роман Мигаль про війну, побратимів та чоловіків у тилу

Третій день. “Орки” всі заїхали в такому чорному камуфляжі. Їде колона БТР, набита піхотою. Ми очікуємо, наші хлопці всі команди отримали. І ось колони розділяються. Одна — 10 БТР з піхотою — прямує через поля до наших окопів — першої лінії оборони Вугледара. А там же все заміноване. Тож їде перша “беха”, злітає по середині поля в повітря, звісно, з піхотою. Друга “беха” на тому ж місці ледь правіше злітає в повітря. Їде третя “беха”. Робить аналогічний маневр і злітає в повітря.

Слава Богу, до Вугледара ніхто так і не дійшов. Ви не уявляєте, які емоції панували у командному пункті, коли розбивали росіян. Це важко передати словами. Але це — те, про що постійно пам’ятатиму.

Дев'ять місяців боронить Вугледар. Боєць 72 ОМБр із Франківська Роман Мигаль про війну, побратимів та чоловіків у тилу

“Вражає тупість орків”

— Вражає тупість “орків”. Росіяни не рахуються з втратами. Вони йдуть суто на смерть. Скільки б не “поклав” мос**лів, вони лізуть, лізуть, лізуть. Колони танків, БТРів — аналогічно. Під час наших вилазок брали росіян в полон, не скажу скільки, брали не одного. І всі вони кажуть нам, що заблудилися. Рік повномасштабної війни минув, а вони далі “заблудилися”.

“Я припинив з ними спілкуватися”

— Найбільше болить те, що дуже багато чоловіків ухиляються від мобілізації. Коли я бачу в інтернеті гульки здоровенних “бугаїв”, які, грубо кажучи, “косять” від армії й не стають на захист, це мене бісить. До прикладу, приїжджав у відпустку в Івано-Франківськ на кілька днів і побачив, що дуже багато людей чоловічої статі, які можуть тримати зброю, чомусь відмежувалися. Чомусь їх війна не стосується, поки їм там десь не прилетить по будинку. Це мене дуже дратує.

Дев'ять місяців боронить Вугледар. Боєць 72 ОМБр із Франківська Роман Мигаль про війну, побратимів та чоловіків у тилу

Більше скажу: навіть серед моїх знайомих є такі люди. Я перестав з ними спілкуватися. І хоч я їм прямим текстом не говорив, але це “косіння” від армії, коли більш свідомі, патріотичні люди добровільно стають на захист країни, навчаються, гинуть, отримують поранення, а ти гуляєш по Буковелю чи втік за кордон, — оце мені болить.

“Хлопчики, дійде черга і до вас”

— Людям, які воюють на передовій, теж потрібен відпочинок. Боєць, рік провівши на нулі, стає частково небоєздатним. Тож, хлопчики, дійде черга і до вас, воювати будуть всі. Вже минуло дуже багато часу від початку повномасштабної війни. Ми змучилися, нам теж потрібна якась ротація, хоча про неї й не йдеться. Багато побратимів гине, їх потрібно кимось замінити. Людям треба готуватися, доходити своїм розумом, що всі будуть воювати. Рано чи пізно це все одно відбудеться.

Побратими

— Побратими — це хлопці, які готові тебе прикрити, винести пораненим з поля бою, закрити собою від кулі. Більшість — це свідомі люди, яким я готовий довірити своє життя і йти з ними на будь-яке завдання.

Дев'ять місяців боронить Вугледар. Боєць 72 ОМБр із Франківська Роман Мигаль про війну, побратимів та чоловіків у тилу

Хоча, звісно, є на війні люди немотивовані. Бували випадки, коли тривають штурмові чи оборонні дії, а людина заховається десь там в окопі й від неї жодної користі. А ти ж все одно переживаєш, бо це — побратим з твого підрозділу. Потрібно таких людей переводити в тилові служби. Від них там більше користі буде. Багато людей не витримують, особливо молоді хлопці. Побувавши раз-два в жорстокому бою, вони не витримують, бояться. Потім шукають відмовки, щоб не виконати наказ. Таке теж буває. Однак більша частина побратимів — це друга сім’я, з якою ти проводиш зараз 90% свого життя. Ми вже стали рідними.

Найважче на війні

— Втрата побратимів на війні — це дуже важко. Загинув Олег Койляк. Та й не тільки Олега ми втрачали. Ще були побратими, з якими ми ділили одну шоколадку на два дні. Цей біль — на все життя.

Дев'ять місяців боронить Вугледар. Боєць 72 ОМБр із Франківська Роман Мигаль про війну, побратимів та чоловіків у тилу

А ще — відстань. Відстань, яка відділяє мене від донечок, дружини, батьків. Переживання за них, бо постійні обстріли тилових міст. Прикро розуміти, що час іде і я не бачу, як мої діти ростуть. Ось це — найважче.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні