На Франківщині ремонтують лісову дорогу, що з'єднає Буковель з новим курортом
Диван на коліщатках в темній вітальні

На Франківщині ремонтують лісову дорогу, що з’єднає Буковель з новим курортом

Автор: Світлана Якимчук
27/10/2023 16:25
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Зимовий житловий комплекс, вибір квартир

У Поляницькій громаді на Івано-Франківщині до кінця 2023 року фірма “ПБС” капітально відремонтує 9 км 200 м лісової дороги за майже 30,6 млн грн. Шлях розширили з 3 до 25 м.

Також планують встановити освітлення, пише Правда.іф з посиланням на Суспільне.

Наскільки доречно ремонтувати лісову дорогу задля санітарних рубок, чи насправді її лагодять задля з’єднання двох лісгоспів, чи Буковеля з новим курортом, читайте в матеріалі.

Дорога за майже 30,6 млн грн для санітарних рубок лісу

Головний інженер філії “Надвірнянський лісгосп” держпідприємства “Ліси України” Юрій Дзебчук каже, що ця лісова дорога існує приблизно 25 років. Шлях сильно постраждав від повеней у 2008 та 2020 роках, тому ним майже не користувалися. Закінчити капітальний ремонт мають до кінця 2023 року.

За інформацією на ресурсі Prozorro, замовником капітального ремонту шляху є ДП “Ліси України”, виконавцем — фірма “ПБС”. Роботи вестимуть у трьох урочищах: Довжинець, Столи та Середній Полянський.

Головний інженер філії "Надвірнянський лісгосп" Юрій Дзебчук розповів, чому на Франківщині вирішили капітально відремонтувати лісову дорогу

Головний інженер філії “Надвірнянський лісгосп” держпідприємства “Ліси України” Юрій Дзебчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Юрій Дзебчук каже, що цю лісову дорогу завдовжки 9 км 200 м капітально ремонтують за майже 30,6 млн грн. Шлях розширили з 3 до 25 м, також планують встановити освітлення.

“Вона постійно буде в сухому стані — зробили кювети бокові для стоків води. Плануємо застосувати цементно-гравійну і піщану суміш, що унеможливить в майбутньому розмиття цієї дороги. Цементна суміш фактично відповідає стандартам асфальту — вода не просочується, вона йде поверх цієї суміші і її не розмиває”, — говорить Юрій Дзебчук.

Проміжний склад лісопродукції є в Максимецькому лісництві, яке розташоване неподалік цієї лісової дороги. Юрій Дзебчук каже, що його використовують для збереження деревини, здебільшого на дрова.

“Дорога нам відкриє можливості, доступ до лісового фонду, в якому ми будемо проводити весь комплекс лісокультурних, протипожежних, лісогосподарських, лісозаготівельних заходів”, — пояснює Юрій Дзебчук.

За його словами, основна мета ремонту лісового шляху — доступ до лісів в разі пожежі, а також для санітарних рубок лісу.

“Лісозаготівля до цієї дороги стосунку не має. Вона — на третьому-четвертому плані. Ми тут здійснюємо рубки формування лісів, догляду молодняку — це є лісівничі заходи. Проводимо рубки головного користування поступовим методом, щоб не зріджувати насадження і не допускати суцільних площ”, — пояснює Юрій Дзебчук.

За однією версією, мета ремонту лісового шляху — доступ до лісів в разі пожежі, а також для санітарних рубок лісу

Дорогу в горах капітально ремонтують за майже 30,6 млн грн. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“У Бистриці ніякого курорту немає і не скоро буде. Він проєктується з 2008 року. На сьогодні змін щодо цих проєктів нема, є лише технічна документація, а з’єднані чи не з’єднані — у майбутньому побачимо. Капітальний ремонт дороги проводить ДП “Ліси України” для освоєння лісового фонду та догляду за лісами”, — додає Юрій Дзебчук.

“ДП “Ліси України” за державні гроші найняло компанію Коломойського”

На думку біолога громадської організації “Українська природоохоронна група” Єгора Гриника, капітальний ремонт цієї дороги проводять для того, аби з’єднати гірськолижний курорт Буковель із новим, будівництво якого заплановане у селі Бистриця Поляницької громади.

22 грудня 2022 року Поляницька сільрада надала дозвіл виконкому на розробку містобудівної документації для будівництва нового курорту. У лютому 2023 ініціативна група Free Svydovets опублікувала на своїй Facebook-сторінці схему двох нових гірськолижних курортів — “Турбат” і “Бистриця”.

“З того, що ми бачимо зараз, державне підприємство “Ліси України” за державні гроші найняло компанію Коломойського “ПБС” для того, щоб побудувати дорогу на Буковель — курорт Коломойського. Це те, що ми бачимо. Чому ДП “Ліси України”, на мою думку, трохи маніпулює. Якщо ви буваєте в Карпатах, то не бачили там лісовозні дороги з твердим покриттям. Тобто лісова дорога — це “грунтовка”. Ніхто не буде вкладатися в те, щоб робити її з твердим покриттям ще й такої ширини”, — каже Єгор Гриник.

Він додає, що лісова дорога проходить через заповідник “Ґорґа́ни”, а це нашкодить тваринам.

Ремонт дороги в горах

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Є багато досліджень, які свідчать про те, якщо дорога досить інтенсивно використовується, у навколишніх лісах зменшується чисельність великих копитних, чисельність тварин, які охороняються, зокрема ведмеді, рисі. Інший момент — це фрагментація. Будь-яка дорога — вона розділяє популяції тварин”, — говорить Єгор Гриник.

Підприємство “Ліси України” заперечує інформацію про ремонт дороги задля з’єднання двох курортів

Держпідприємство “Ліси України” заперечує інформацію про ремонт дороги задля з’єднання двох курортів.

Якщо дорогу не відремонтують, вона вже цієї зими може стати непроїзною

За відсутності ремонту дорога вже взимку 2023 року може стати непроїзною. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Проведення ремонту обумовлене наявністю поруч із дорогою лісосічного фону обсягом понад 60 тис. м³. Внаслідок руйнування теперішньої дороги завантаження лісовозів замість 20 м³ наразі знижене в середньому до 10-12 м³, що призводить до значних втрат в логістиці. За відсутності ремонту дорога вже цієї зими може стати непроїзною. Відновлення дороги значно зменшить собівартість заготівлі та збільшить сплату податків у державний бюджет”, — йдеться у дописі.

Журналісти Суспільного телефонували керівнику фірми “ПБС” Олексію Пастернаку. Спочатку чоловік обіцяв дати контакти фахівця, який розкаже про цей проєкт, згодом перестав відповідати на телефонні дзвінки.

У горах на Франківщині ремонтують лісову дорогу

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Аргументи “Лісів України” на голову не налазять”

У 2019 році Кабмін затвердив Державну програму розвитку регіону українських Карпат на 2020-2022 роки. У документі прописано й те, що у гірських районах мають створити якісну транспортну мережу та розбудувати дороги.

Держпідприємство “Ліси України” замовило розробити документ зі створення національного стандарту України “Настанова з проєктування лісових доріг”.

Біолог громадської організації “Українська природоохоронна група” Єгор Гриник вважає, що аргументи держпідприємства, що це — звичайна лісова дорога, сумнівні.

Держпідприємство "Ліси України" хоче створити документ "Настанова з проєктування лісових доріг"

Держпідприємство “Ліси України” замовило розробити документ зі створення національного стандарту України “Настанова з проєктування лісових доріг”. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Це — абсолютно винятковий випадок, коли “Ліси України” будували дорогу з твердим покриттям там, де, в принципі, нема що рубати. Тому всі аргументи державного підприємства, що це — звичайна лісова дорога, вибачте, це на голову не налазить, це — абсолютний абсурд. А ще додає абсурду те, що вони найняли для будівництва компанію Коломойського, тобто, по суті, за держгроші лісівники будують дорогу на курорт”, — каже Єгор Гриник.

Біолог громадської організації “Українська природоохоронна група” вбачає проблему щодо ситуації, що склалася, у “поганому законодавстві”. Лісівники, з його слів, самі собі планують лісові дороги.

Капітально ремонтують лісову дорогу у горах

Шлях, який ремонтують, за документами — “лісова дорога”. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Дорога за документами — “лісова дорога”. Ці лісові дороги не проходять оцінку впливу на довкілля. Фактично у нас, як у громадськості, немає можливості втрутитися у цей процес. Тобто, що потрібно, щоб цієї дороги не було? Потрібна політична воля вищого керівництва держави. Це, по суті, єдине, що може зараз врятувати ситуацію. Але дорогу вже будують, тендер вже відбувся, гроші вже виділили”, — говорить Єгор Гриник.

Вперше у Карпатах за новим методом ремонтують лісову дорогу

За словами першого заступника директора Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва імені Пастернака Володимира Коржова, лісові шляхи другого типу, як ділянка, яку ремонтують у Поляницькій громаді, в Україні становлять до 40% від загальної протяжності лісових доріг.

Заступник директора Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва імені Пастернака Володимир Коржов розповів про ремонт дороги за майже 30,6 млн грн

Перший заступник директора Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва імені Пастернака Володимир Коржов. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Зазвичай, каже Володимир Коржов, для ремонту лісових доріг використовують гравій та щебінь. Дорогу поблизу села Бистриця, з його слів, ремонтують новим методом.

“Застосування цементу для укріплення чи влаштування шарів дорожнього одягу на лісових дорогах в Карпатах на 100% та й, думаю, по Україні теж — це новий метод, який дозволить мати міцність дороги”, — говорить Коржов.

Ближче до сільради й Буковелю

Староста Бистрицького округу Поляницької громади Ганна Гав’юк каже: ремонт цієї дороги допоможе збільшити надходження у сільський бюджет.

Староста Бистрицького округу Поляницької громади Ганна Гав’юк каже, що ремонт дороги допоможе збільшити надходження у сільський бюджет

Староста Бистрицького округу Поляницької громади Ганна Гав’юк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Ця дорога зв’язує село Бистриця з Поляницькою сільською радою і з туркомплексом Буковель. Тому туристи мають можливість заїжджати до нас, більше ознайомлюватися з нашим регіоном. Жителі села дорогою теж користуються. Я вважаю, що це дуже добре зроблено. Заготівля лісопродукції, її перевезення — переважно територією лісгоспу ця дорога проходить”, — пояснює Ганна Гав’юк.

За словами місцевого жителя Андрія Яремчука, до ремонту цією дорогою навіть у суху погоду до гірськолижного курорту не можна було доїхати ані легковим авто, ані велосипедом.

Місцевий житель Андрій Яремчук тішиться, що в них ремонтують дорогу

Житель Поляницької громади Андрій Яремчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“У нас є Поляницька територіальна громада. Сільрада розташована в селі Поляниця. Тепер нам ближче туди добиратися лісовою дорогою, яку ремонтують, — 15-20 км. Бо через Надвірну нам їхати десь 100 км. Більшість людей працює на курорті Буковель. Їм буде ближче добиратися додому — зможуть щовечора приїжджати, а не раз на тиждень”, — каже Андрій Яремчук.

Житель села Бистриця Володимир говорить, що лісовим шляхом, який ремонтують, не користується.

“Для мене — немає різниці. Я зайнятий своїми справами по господарству: маю корову, свиню маю. А корові дороги не треба”, — розповідає Володимир.