З 1 січня до 1 жовтня 2024 року на Івано-Франківщині всиновили 26 дітей, що на 38% більше, ніж за такий період минулого року. Найчастіше всиновлювали малят віком від одного до двох років.
Про ситуацію з усиновленням від початку великої війни та як змінилася сама процедура, Суспільному розповіла виконувачка обов’язків начальника служби у справах дітей обласної військової адміністрації Марія Євчук.
Скількох дітей всиновили на Івано-Франківщині від початку 2024 року
На обліку служби у справах дітей обласної військової адміністрації перебувають 1172 дитини-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. З них усиновленню підлягають 242 дитини.
Наразі 171 дитина влаштована у сім’ї опікунів, прийомні сім’ї й дитячі будинки сімейного типу. 71 дитину виховують у закладах, що підпорядковуються міністерствам освіти і науки, соцполітики та охорони здоров’я, розповіла Марія Євчук.
Від 1 січня до 1 жовтня 2024 року на Івано-Франківщині сім’ї всиновили 26 дітей. Під опіку за цей час влаштували 134 дитини, у прийомні сім’ї — 34, а в дитячі будинки сімейного типу — 19.
“Кількість всиновлень дітей цього року більша, ніж минулого. За дев’ять місяців 2023 року в нас було 16 усиновлень”, — каже Марія Євчук.
Вона додає, що більшість людей хочуть всиновлювати дітей віком до шести років.
“Але таких дітей мало, особливо, якщо у сім’ї була одна або дві дитини, а рідні через всиновлення не можуть бути розділені. У 2024 році всиновили трьох дітей віком до одного року, десятьох — від року до двох, дев’ятьох — від трьох до п’яти років, трьох дітей віком від шести до десяти та одну дитину старшу одинадцяти років”, — говорить Марія Євчук.
Усиновлення під час повномасштабної війни
Виконувачка обов’язків начальника служби у справах дітей обласної військової адміністрації Марія Євчук розповідає, що на початку повномасштабної війни процедура усиновлення в Україні була призупинена. На Івано-Франківщині її відновили восени 2022 року. До кінця воєнного стану призупинене міжнародне всиновлення дітей.
“Люди, які проживають за кордоном, також мали право усиновлювати дітей-громадян України. Йдеться про дітей, які перебували на обліку в Міністерстві соціальної політики та належали до тих, які підлягають міжнародному всиновленню. Це — дитина, яка тривалий час перебувала на обліку з усиновлення в Україні, проте не була усиновлена. Зазвичай це — діти, які мають захворювання, інвалідність, діти старшого віку”, — каже Марія Євчук.
За її словами, кількість всиновлень на Івано-Франківщині від початку повномасштабної війни збільшилася приблизно на 10-15%. З 1 січня 2022 до 1 жовтня 2024 всиновили 84 дитини.
Від 2022 року також зростає показник всиновлень прикарпатцями дітей з інших областей України.
“За дев’ять місяців 2024 року жителі Івано-Франківської області всиновили 10 дітей з Харківської, Київської та Одеської областей. Упродовж 2023 року — 12 дітей з інших областей, а у 2022 — шістьох, — говорить Марія Євчук.
Як всиновити дитину
Зі слів Марії Євчук, сім’я чи одна людина, яка вирішила всиновити дитину, має звернутися у службу у справах дітей за місцем свого проживання та подати письмову заяву. До неї потрібно додати такі документи:
- копію паспорта;
- довідку про зарплату за останні шість місяців або декларацію про доходи;
- копію свідоцтва про шлюб, якщо звертається подружня пара;
- висновок про стан здоров’я кожного заявника;
- довідку про наявність чи відсутність судимості кожного заявника;
- копію документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
- якщо один/одна із подружжя бажає всиновити, а інший/інша на цей час не може (наприклад, перебуває за кордоном), потрібно подати нотаріальну згоду іншого з подружжя, що він/вона не заперечує, щоб чоловік чи дружина усиновили дитину.
“Після отримання документів представники служби у справах дітей виїжджають на місце проживання цих людей та обстежують житлово-побутові умови. Далі скеровують їх на навчання. Пройшовши курс, вони отримують рекомендацію і після цього готують особову справу. Сім’я чи одна особа стають на облік потенційних усиновлювачів. І тільки після цього підбирають дитину, забезпечують зустріч-знайомство і далі в суді заслуховують цю справу”, — розповідає Марія Євчук.