Один із останніх мосяжників Карпат: історія Назара Габорака
Диван на коліщатках в темній вітальні

Один із останніх мосяжників Карпат: історія Назара Габорака

Автор: Світлана Якимчук
07/08/2024 15:55
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

Назар продовжує родинну справу, просуваючи старовинне гуцульське ремесло — мосяжництво. На сьогодні він — один з небагатьох, хто продовжує робити такі сокирки в Карпатах.

Про це пише Правда.іф з посиланням на ШоТам.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Історія барток

У давнину без барток місцеві в гори не ходили — ними рубали ліс і захищалися від диких звірів. А в 16-17 століттях гуцули носили їх як ознаку панівного класу. Сьогодні ж бартка — це атрибут колядництва та місцевий сувенір для туристів. І Назар не дає давньому ремеслу зникнути. Виготовляти сокирки навчився в дідовій майстерні, коли мав лише 10 років.

А з часом власноруч облаштував собі кузню та змайстрував інструменти. За день роботи Назар відливає 20-30 барток. Для переплавлення використовує зібраний заздалегідь металолом. Плавить метал, обробляє заготовки, шліфує їх, обпилює, надає форму, наносить орнаменти.

«Орнамент наноситься – бурується й наноситься, пластмаса туди забивається. Колись був каучук, а тепер з каучуком не так дуже — тепер більше вже пластмаса.»

Сьогодні дідуся, який навчив Назара мосяжництва, вже немає. Але його діло живе: онук невтомно працює, продовжуючи просувати гуцульські традиції. А в планах Назара — передати вміння своєму синові.