Окупанти влаштовують комбіновані ракетно-дронові атаки по Україні. Ворог постійно вдосконалює тактику обстрілів об’єктів критичної інфраструктури. Очевидно, що повітряні атаки стануть більш масованими ближче до опалювального сезону, а енергетика буде під прицілом усе частіше. Як Силам оборони України ефективно протидіяти нападам росіян?
Про це АрміяInform розповів воєнний експерт Петро Черник:
Кількість ракетних ударів по Україні зросла
«У стратегічному сенсі я не вважаю, що ця зима у частині тактики від росіян, особливо ракетно-дронових атак, буде якоюсь унікальною. Так, вони дещо зуміли підняти загальну кількість ракетних ударів.
Останній ракетний залп ворога, який відбувся в серпні, це 127 ракет. Я це розшифрую, чому не треба дивитися у бік якоїсь абсолютної катастрофи, бо кажуть, що це найбільший удар. Так, він найбільший. Попередній був у грудні минулого року і тоді налічував 102 ракети. Тобто вони підняли (ракетний залп. — Ред.) на 25 ракет.
Але якщо взяти калькулятор і помножити носії, якими вони можуть завдавати ударів, то літаків Ту-95МС у них щонайменше 20 штук. І вони можуть брати на борт до восьми ракет Х-101, отже, маємо вже 80 ракет.
У Чорному морі у рф є до десяти носіїв ракет різних класів. Наприклад, ракетними комплексами «Калібр» оснащені малі ракетні кораблі типу «Буян-М», «Каракурт» та патрульний корабель «Василій Биков». Також у росіян є ще два робочі фрегати типу «Адмірал Горшков». Кожен корабель-носій може нести вісім ракет. Якщо сплюсувати ракети з літаків Ту-95 та кораблів, то вже маємо до 160 ракет.
Звісно, є ще пускові установки «Іскандер-М» та комплекси С-300, які противник перевів у режим роботи «поверхня — поверхня». Додамо сюди берегові ракетні комплекси «Бастіон» та «Вал» тощо.
Тобто, якщо все скласти докупи, у ворога теоретично мало б бути, ну хоча б, 300–400 ракет. А чого немає? І не буде. Чому?
Більш ніж 120–130 ракет на місяць ворог виробляти не здатен
Окупанти на найвищій точці виробництва ракет. От як вони стали десь у середині 2023 року на виробництво 120–130 ракет на місяць, максимум 140, так і стоять на місці. Більше виробляти вони не можуть.
Дійсно, за серпень цього року зафіксовано застосування аномальної кількості безпілотників типу «шахед», майже 800 штук. Але і за цей показник вони більше не вийдуть.
Тобто так, як оці останні залпи відбулися, такими вони будуть і надалі. Коефіцієнт збивання з нашого боку по «шахедах» інколи сягає навіть 100%, по ракетах варіюється від 85 до 95 відсотків. Це дуже високі показники.
Американці вдвічі збільшили виробництво ракет до Patriot
Хороші новини для нас. Якщо до середини минулого літа, навіть осені, американці виробляли 20–21 ракету до ЗРК Patriot, то вже підтверджено, що за серпень цього року виробили плюс 20 ракет. А це вже 40 штук на місяць. І виробництво буде наростати. Тобто наше прикриття неба буде збільшуватися.
Німеччина передасть для посилення ППО України 17 нових систем IRIS-T. Це посилений дивізіон, це дуже добре. Нагадаю, комплекс IRIS-T демонструє вражаючий показник влучності — 95 відсотків. У кожній пусковій установці 8 ракет. Тобто 10 систем — 80 ракет.
Нарешті в нас з’явилися літаки F-16. Вони мають на своєму борту просто унікальну ракету AIM-9 Sidewinder. Це американська ракета класу «повітря — повітря» ближнього радіуса дії до 20 кілометрів. До речі, це наймасовіша ракета класу «повітря — повітря» у світі. Їх виготовлено понад 200 тисяч.
Іспанія оголосила, що відправить Україні повну батарею зенітного ракетного комплексу Hawk, що містить 6 пускових установок. Одна пускова установка — це три ракети, радіус застосування — до 40 кілометрів.
Знову ж таки це наймасовіша ракета, яка існує у світі в цьому класі. Їх виготовлено понад 40 тисяч.
Легко взимку не буде, але й катастрофи поготів
Треба дивитися зважено на цю зиму, звісно, труднощі будуть. Зима не буде легкою, бо наша енергетична інфраструктура на відсотків 40–50 понищена. Але й абсолютної катастрофи, на яку розраховує наш противник, також не буде. Чому?
Бо все ж таки більшу половину генерації електроенергії ми дістаємо з атомних електростанцій. Плюс є хороші новини — це будівництво ще однієї атомної електростанції в Україні. Це потужна відповідь. Додамо сюди ще так звані малі генеруючі потужності. Починаючи від масового зараз встановлення електричних сонячних панелей та вітряків і закінчуючи звичайними генераторами для власних домогосподарств та установ”.