Сьогодні українські аграрії вирощують здебільшого м’яку пшеницю, адже тверду за прямим призначенням для виробництва макаронів вітчизняні підприємства використовують вкрай рідко, віддаючи перевагу борошну вищого ґатунку з м’яких сортів. Однак, продати пшеницю в сезон збору врожаю за умови відсутності умов вигідно майже неможливо, особливо коли відсутні умови зберігання зерна до підвищення цін. В Європі ж навпаки, для виготовлення макаронних виробів використовують лише тверді сорти пшениці, а оскільки Україна впевнено рухається до ЄС місцевим аграріям варто звернути на них свою увагу.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Особливості технології культивації твердої пшениці
Списувати відмову від вирощування твердої пшениці українськими аграріями на відсутність зареєстрованих вітчизняних сортів культури неможливо, адже реєстр налічує понад три десятки таких, причому з досить високою врожайністю до 90 ц/га. На жаль сьогодні такі сорти вирощує лише декілька підприємств.
Вирощування твердих сортів пшениці сильно схоже з культивуванням звичайних, проте має деякі відмінності:
- Ретельний вибір попередника – найкраще висівати тверду пшеницю після гречки, багаторічних трав або бобових культур.
- Якісне насіння не нижче рівня другою репродукції.
- Підготовка насіння системним фунгіцидно-інсектицидним протруйником та стимуляторами росту з поживним складом мікроелементів та амінокислот за місяць до висіву.
- Своєчасна обробка ґрунту – орання не пізніше початку середини жовтня.
- Ранній посів (на два тижні раніше за звичайну пшеницю) у зв’язку з тривалим терміном яровизації (60 діб). Тверда пшениця погано переносить холод, тому до зими має досягти достатнього рівня кущення.
- Посів на мінімальну глибину (до 4 см) з обов’язковим прикочуванням.
- Ретельний захист рослин від хвороб та шкідників за допомогою сучасних препаратів.
- Збір врожаю при вологості зерна 15-17% для зменшення травматизації зерна та ретельний контроль за тим, щоб тверда пшениця не змішалася з зерном м’якої.
Додаткові складнощі вирощування твердих сортів пшениці повністю компенсуються її високою закупівельною ціною, тож для аграрія такі сорти стають більш вигідними ніж звичайні при майже аналогічних витратах.
Перспективи вирощування твердих сортів пшениці в Україні
Зараз під твердими сортами знаходиться лише кілька відсотків посівних площ відведених під пшеницю. Основна причина цього – відсутність попиту на внутрішньому ринку. Збільшити його можна шляхом переорієнтації вітчизняних макаронних підприємств на використання борошна твердої пшениці. Виробникам макаронів це дасть змогу вийти зі своєю продукцією на європейський ринок, а виробникам твердого зерна буде куди його продавати.
Потреба українських виробників макаронів в зерні складає близько 1 млн тонн щорічно, і для отримання такого врожаю твердими сортами необхідно засіяти понад 300 тис га землі. Натомість сьогодні ними засівають лише 16 тис га.
Слід також зазначити, що макарони з м’якої пшениці шкідливі для здоров’я, тоді як з твердої навіть корисні і не впливають на вагу. Змінити ситуацію на українському ринку зерна зможе вирішення питання на законодавчому рівні, якщо виробників макаронної продукції зобов’яжуть використовувати лише тверду пшеницю, як це зробили в ЄС.
Також місцевим аграріям слід розглянути можливість вирощувати тверді сорти пшениці на експорт, де на них завжди є сталий попит та досить висока ціна у порівнянні зі звичайним зерном м’якої пшениці.