На Прикарпатті впродовж пів року три медичні заклади об’єднають у Центр інфекційних хвороб.
Йдеться про обласний фтизіопульмонологічний центр, обласну інфекційну лікарню та шкірно-венерологічний центр. Відповідне рішення депутати ухвалили 7 грудня на сесії Івано-Франківської облради. Що зміниться в роботі цих лікувальних закладів та як отримуватимуть допомогу пацієнти, з’ясовувало Суспільне.
Національна служба здоров’я України та Міністерство охорони здоров’я провели розрахунки, за якими монопрофільні лікарні стануть збитковими, розповідає директор департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації Ігор Дмитренко. Тому, з його слів, такі медзаклади мають об’єднатися з іншими лікарнями або приєднатися до більших.
Дмитренко каже, під час об’єднання скоротять адміністративних працівників та керівників лікарень, однак збережуть робочі місця лікарів. Також мають створити єдину потужну лабораторію.
“У лікувальних закладах робитимуть всі аналізи — забір біоматеріалу й аналіз в якісній сертифікованій та ліцензованій лабораторії, що буде повністю укомплектована всіма реактивами та аналізаторами. Також якісно проводитимуть діагностику”, — розповідає Ігор Дмитренко.
Обласний фтизіопульмоцентр вже має досвід об’єднання з іншими медзакладами. У 2010 році до медустанови приєднали філії з Тисмениці та Долини.
Зараз у центрі працюють 350 людей. Від початку року там пролікували 1 200 хворих на патологію легень. Також в медзакладі надають хворим хірургічну допомогу. Цьогоріч заклад законтрактував вісім пакетів з НСЗУ, у 2023 планують укласти сім договорів, адже служба об’єднала в один пакет терапевтичні та послуги з лікування коронавірусу. У 2022 році через меншу кількість хворих на COVID-19 бюджет закладу зменшився в порівнянні з минулим роком на 20 млн грн.
Гендиректор фтизіопульмоцентру Ігор Рудко каже, через вимоги НСЗУ до обладнання та персоналу монопрофільним лікарням важко підписувати контракти за напрямами “амбулаторне та стаціонарне лікування”.
“Ситуація із заборгованістю зарплати в нашому закладі виникла через специфіку фінансування туберкульозних пакетів. Їх фінансує НСЗУ, й гроші дають наступного місяця за звітним. Тому ми не встигаємо виплачувати заробітну плату. От і виникає ця заборгованість”, — каже Ігор Рудко.
З його слів, об’єднання не повинне вплинути на обсяг та якість надання медичної допомоги, а також на працівників. Навпаки, ставиться вимога, що обсяг і види меддопомоги мають розширюватися. Зміни торкнуться тих служб, які є однаковими у трьох медустановах, які об’єднують.
“В кожному закладі має бути створений відділ інфекційного контролю з відповідною кількістю працівників й функцій, які вони виконують. При об’єднанні ми матимемо один відділ на всі заклади. Враховуючи це, сподіваюся, матимемо значну й достатню економію грошей”, — розповідає Ігор Рудко.
Прикарпатський шкірно-венерологічний центр — один із чотирьох в Україні, який має стаціонарне відділення. Гендиректорка закладу Іванна Цідило каже, що від початку повномасштабної війни кількість пацієнтів зі шкірними захворюваннями збільшилася. Лікарка прогнозує й подальше зростання попиту на послуги дерматологів.
Очільниця центру не погоджується з тим, що лабораторії треба об’єднати в одному закладі, адже кожний медичний напрям має специфічні призначення. Окрім того, транспортування біоматеріалу створить незручності для пацієнта.
Не погоджується Іванна Цідило й з пропозицією скоротити персонал. Лікарка каже, за 10 років працівників центру стало вдвічі менше — 80 людей. З її слів, зараз кожен у медустанові виконує обов’язки щонайменше за двох.
“Роботу свого закладу я бачу практично незмінною, оскільки в нас немає заборгованості по зарплаті та виплатах. Ми маємо можливість наступного року законтрактуватися. За попередніми даними, сума контрактів мала б бути більшою, ніж цьогоріч, мінімум на 50%. Для цього працював весь колектив — від лікарів до молодшого медперсоналу. Тому я сподіваюся, що всім нам — керівникам цих закладів і місцевій владі, яка курує медицину, вистачить глузду зберегти дерматологічну службу в області”, — каже Іванна Цідило.
Голова обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я Наталія Бирчак розповідає, профспілка не впливає на процеси об’єднання, але стежить за тим, аби при реорганізації підприємств не порушувалося трудове законодавство. У таких випадках супроводжують людей під час судових процесів.
“Відповідно, профспілка веде переговори з адміністрацією. Шукає ті умови, де можна людину влаштувати на іншу роботу. Звичайно, в такому консультативному плані, бо люди в таких ситуаціях безпорадні — звільняють, а куди зараз піти? Тому, я вважаю, що це — не зовсім на часі зараз”, — каже Наталія Бирчак.
За словами директора департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації Ігоря Дмитренка, до кінця 2023 року на Івано-Франківщині планують об’єднати 10 медичних закладів.