-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як змінюється клімат на Прикарпатті та до чого це призведе

-Реклама-spot_img
spot_img

Аномальна спека, затяжні дощі та повені, урагани чи торнадо. Природа підносить сюрпризи усьому світу у вигляді зміни клімату.

А спровокували кліматичні зміни та їх невідворотність активна господарська діяльність людей, промислові викиди, забруднення навколишнього середовища, видобуток корисних копалин, вирубка лісів, знищення тваринного світу.

Кардинальні зміни в кліматі планетарного масштабу стали відчутні з початку 2000-х років, коли все частіше почали  заявляти про себе  несприятливі погодні умови: штормові вітри, підвищення температурного режиму, аномальні опади, почастішали паводки в Європі, Україні та Прикарпатті.

- РЕКЛАМА-

А про деякі аномальні кліматичні зміни у нашому регіоні WestNews розповіла начальниця відділу гідрометзабезпечення Івано-Франківського обласного центру гідрометеорології Тетяна Атаманюк.

Температура

“Найтеплішим в планетарному плані був 2015 рік. На Прикарпатті він також відзначився певними рекордами – він був найтеплішим та найсухішим за весь період спостережень. Як дефіцитом опадів в літній період, так і аномально  тривалим спекотним періодом в серпні 2015, температури якого перевищили денні  історичні максимуми та спровокували  посуху, що в свою чергу також аномально для прикарпатського регіону так і високими температурами грудня.”

Аномальним теплом  здивував і грудень 2015 року. 23 грудня температура повітря в містах Івано-Франківськ, Коломия, Яремче сягнула відмітки +16,3°С. Для 23 грудня історичний максимум був 12,2°С , який відмічався  у 2014 році,  і який перевищено 23 грудня 2015 року на цілих 4,1°С, а середньодобову температуру для цього числа (-3,1°С) перевищено на 12,5°С.  

“Однозначно такі високі температури грудня спонукали до відновлення вегетації у рослин в період зимового спокою,  що дуже їх виснажує, в календарний зимовий період однозначно високий температурний режим негативно впливає і на людський організм.”

Дуже високим температурним режимом відзначився і 2019 рік і перевершив річні температурні показники 2015 року. Однак температурний розподіл по року був іншим, більш рівномірнішим. 2019 рік був одним з найтепліших саме на Прикарпатті за весь період метеорологічних спостережень. Особливістю року стало те, що вперше у 21 сторіччі впродовж року холодних місяців не було взагалі (тільки січень на високогір’ї Карпат видався дещо холоднішим, ніж звичайно); літо і осінь були посушливими та теплими.

Опади

По атмосферних опадах 2020 рік перевищив норму: 127% від кліматичної норми. Дефіцит весняних, місяця листопада  і зимових місяців заповнило надмірне зволоження травня, червня та липня, а також  вересня та жовтня. В результаті надзвичайних дощів 22-24 червня на ріках області сформувався катастрофічний дощовий паводок з підйомами

“Специфікою цього паводку було швидке добігання паводкових вод (паводкової хвилі) до середньої та нижньої течій річок з виходом води на заплаву та підтоплення житлових будинків. Тобто неконтрольовані вирубки лісів призвели до швидкого добігання паводкових вод до рівнинних територій, багатьох зсувів грунту (ліс тримає воду і грунт). Дике  засмічення вирубаних ділянок пошкодження підстелаючої поверхні важкою технікою (створення нею колій в землі, ритвин, які призвели до серйозних ерозійних процесів під час надзвичайних дощів) спровокували  таку ситуацію як в Микуличині Яремчанської міськради, коли винесене з лісу сміття та грунові маси створили загату і скупчення тисяч тон води над селом.”

Під час паводків відбувалась комплексна негативна дія дощових вод, перезволоження грунту. Це призвело до високого силового місцевого стоку, підняття дзеркала грунтових вод – до затоплення територій та стояння води на рівнині (затоплення городів, сінокосів, садів, підвальних приміщень) 

“Ще хотілось би додати кілька слів про людську безпечність, яка межує з безглуздістю: в багатьох селах рівнинної частини області за 7 років без високих паводків люди позасипали всі дренажні системи, які відводили паводкові води, надмірні дощові стоки. Зіграло свою роль і засмічення русел річок, каналізаційної системи для дощових стоків.  Комунальні служби в містах повинні регулярно їх чистити щомісяця, особливо в літній період, коли активізується зливова діяльність.”

Наслідки

Кліматичні зміни на Прикарпатті невідворотні як і в Україні, в Європі так і планетарному масштабі. А Прикарпаття відноситься до зливонебезпечної та паводконебезпечної території у всі сезони року.

“Треба зазначити що зливонебезпечність в майбутньому буде тільки зростати. Яскравим прикладом тому є випадіння 16 липня 2021 р 130 мм дощу за 6-12 год (78% місячної норми) в с. Мислівка теперішнього Калуського району з одночасним підйомом рівня води на 1,05 м на р. Свіча.”

Почастішають локальні дощові паводки. Це свідчить про досить нерівномірний розподіл атмосферних опадів як протягом року (сезонів) так і місяця, і в майбутньому ця контрастність наростатиме, коли за кілька годин, півдоби або добу може випасти місячна або навіть двомісячна норма опадів. 

Температурний режим продовжить свій ріст у всі сезони року.  Влітку частіше спостерігатимуться короткотривалі спекотні періоди.

За всю історію існування Землі клімат змінювався багато разів. І це не останні зміни. Тож, вже зараз ми спостерігаємо часткову зміну сезонів. Там де було холодно – стає тепліше, і навпаки.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні