Які ліки знижують шанси на зачаття
Здатність жінки до зачаття залежить від багатьох чинників, й одним із них є ліки, які вона приймає. Тому підготовка до вагітності обов’язково має включати консультацію з лікарем. На щастя, більшість лікарських препаратів викликає тимчасові зміни, після їх скасування чи корекції дозування репродуктивна функція відновлюється.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Яким чином лікарські препарати впливають на фертильність
Є три механізми впливу лікарських засобів на репродуктивну функцію жіночого організму:
- порушення овуляції;
- порушення сприйнятливості ендометрію;
- порушення вироблення та якості сперми партнера.
Більшість лікарських препаратів виводиться з організму протягом кількох діб, проте деякі можуть затримуватися на місяці.
Які ліки погіршують фертильність
Існує дуже багато лікарських препаратів, вплив яких на фертильність ще не вивчений. Проте є ті, негативний вплив яких відомий, серед них є популярні.
Протизаплідні засоби
Місяць або два можуть знадобитися після скасування оральних контрацептивів, якщо жінка приймала їх протягом кількох років. Виведення з організму препарату для протизаплідних ін’єкцій Депо-Провера може тривати до десяти місяців.
Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП)
Це всім добре знайомі ліки, які використовують для зняття болю чи високої температури. Є дані, що напроксен та ібупрофен здатні перешкоджати овуляції, а саме вивільненню яйцеклітини яєчником. На щастя, їхній вплив короткочасний.
Антидепресанти та антипсихотики
Ці ліки здатні впливати на гормональну регуляцію репродуктивної функції, підвищувати рівень пролактину та перешкоджати овуляції. Наприклад, антипсихотик рисперидон підвищує пролактин. Антидепресанти групи СІОЗС (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну) перешкоджають зачаттю та знижують ефективність лікування безплідності, а також підвищують ризик мимовільного переривання вагітності та передчасних пологів.
Водночас депресія та підвищена тривожність самі є фактором зниження фертильності, тож можливо спроби зачаття варто відкласти, поки не завершена терапія.
Стероїдні препарати
До них належать анаболічні стероїди, які в медицині використовують для відновлення виснаженого організму, а поза медициною — як спортивний допінг. Також це кортикостероїди, такі як кортизон і преднізолон, які використовують у терапії аутоімунних захворювань. Стероїди здатні впливати на рівень статевих гормонів, що регулюють менструальний цикл та овуляцію.
Протисудомні препарати
Ліки для лікування епілепсії, такі як вальпроєва кислота, фенітоїн та карбамазепін, знижують фертильність. Якщо вагітність все ж настала, вони здатні спричиняти аномалії розвитку плода. Але у разі епілепсії їх слід приймати довічно. Виходом може стати перехід на нові протисудомні препарати, у яких ризик побічних ефектів суттєво менший.
Синтетичні гормони щитоподібної залози
Такі ліки, як левотироксин або ліотиронін здатні впливати на рівень пролактину, а його підвищення знижує ймовірність зачаття.
Препарати хімієтерапії
Препарати хімієтерапії вкрай негативно впливають на репродуктивну систему. Після завершення лікування деякі з них повністю виводяться за кілька місяців, тоді як інші здатні спричиняти незворотне ушкодження яєчників. Тому слід уважно поставитися до майбутньої хімієтерапії та заздалегідь проконсультуватися з лікарями. Іноді, щоб зберегти репродуктивну функцію, має сенс розглянути заморожування ооцитів перед початком лікування.
Лікарські трави
Деякі лікарські трави мають гормоноподібну дію, тому нерідко стають причиною гормонального дисбалансу та зниженої фертильності. Їх помилково вважають цілковито безпечними, тому часто забувають згадати про них у розмові з лікарем.
Автор: Микитюк Олександр Володимирович — акушер-гінеколог, репродуктолог, ендоскопіст, спеціаліст з УЗД.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83