Свободівець Петро Жіляк до повномасштабного вторгнення був секретарем Яремчанської міської ради. Хоч і не мав до того бойового досвіду, однак з першого дня мобілізувався до війська.
Сьогодні він позаштатний начальник аеророзвідки у 52 окремому стрілецькому батальйоні. Виконує бойові завдання на Вугледарському напрямку. С.Костюк поговорив з паном Петром про особливості роботи операторів БПЛА, про значення та роль дронів в умовах сучасної війни…, пише Тижневик ВО “Свобода”.
«Повномасштабна московсько-українська війна вивела безпілотні літальні апарати на новий рівень за ступенем значущості і впливу на перебіг бойових дій. Тепер для всіх очевидно, що ця потужна ударна і розвідувальна сила має бути невіддільною складовою ефективних армій; вона змінює хід війни, має величезний вплив на полі бою, як для сторони, що захищається, так і для тих, хто йде в наступ.
У перший період повномасштабного вторгнення дрони використовували значно рідше, була нестача як самих апаратів, так і професійних пілотів. Сьогодні ж ми застосовуємо дрони різних типів, виконуючи широкий спектр бойових задач. Суттєво зріс і рівень операторів дронів – кількість втрат БПЛА, у порівнянні з раннім періодом війни, зменшилась в рази. Звичайно, що ми б хотіли мати на балансі більш сучасні апарати, найновіші зразки безпілотників, з більшою функціональністю і ширшими можливостями. Україна в аспекті застосування безпілотників доволі далеко просунулась за понад рік великої війни, однак для того, щоб отримати суттєву перевагу над ворогом, нам ще дуже багато потрібно працювати».
Спостереження, розвідка, корегування артилерії, удари по ворогу
«Через Starlink зображення з дрона передається в режимі онлайн на командний пункт. Відповідно, командири чітко розуміють, звідки насувається ворог, в якій кількості, яку техніку залучає, звідкіля ведеться вогонь. Безпілотники – це наші очі, завдяки яким можемо корегувати роботу артилерії по ворожих позиціях.
Також надзвичайно важливу роль відіграють БПЛА в умовах інтенсивного бою, коли обстріли настільки щільні, що хлопці навіть голови підняти не можуть. Відповідно, єдиним координатором з таких умов знову ж таки стають дрони. Вони показують командирам, звідки ведеться вогонь, чим саме обстрілюють і у якій кількості. Маючи таку інформацію й відстежуючи дії противника, командування може ефективно управляти своїм особовим складом. Куди рухатись, яку зброю і техніку застосувати, звідки можна залучити підкріплення, як маневрувати, яким чином евакуйовувати поранених. Завдяки інформації, яку командування отримує з безпілотників, ефективність бою зростає в рази, а що головне – нам вдається рятувати десятки і десятки життів наших воїнів.
Наші екіпажі БПЛА працюють цілодобовою – і в нічні, і в денні зміни. Безперервно ведеться спостереження за переднім краєм, аби командири могли якомога швидше отримати інформацію про переміщення ворога, про підготовку чи початок штурму. Крім спостереження, розвідки і корегування ще й реалізовуємо атаки на скупчення живої сили ворога, знищуємо техніку чи інші важливі об’єкти. Ми скидаємо на ворога гранати, ВОГи, застосовуємо дрони-камікадзе. Таким чином ми допомагаємо нашій піхоті відбивати атаки противника».
Окрім навичок, важлива також психологічна стійкість
«Сьогодні в Україні уже доволі багато спеціалізованих шкіл, де готують операторів БПЛА. Людей навчають управляти апаратами, орієнтуватись в просторі, працювати з картами та програмним забезпеченням, проводити тактичну розвідку, наводити і корегувати артилерію, скидати снаряди. Зараз дуже популярними стали FPV-дрони і дрони-камікадзе, роботі з якими ми також активно навчаємо особовий склад.
На початку повномасштабного вторгнення не було всіх цих шкіл, де готували операторів дронів, не було потрібного досвіду і достатньої кількості фахівців та охочих навчатись. Зараз такі школи скрізь – у кожній області. Тобто сьогодні немає проблем із тим, аби навчитись пілотувати квадрокоптер. Звичайно, коли оператор дрона вперше потрапляє в зону бойових дій, то йому складно. Там постійні обстріли, нерідко прилітає по твоїх позиціях… Крім того, ворог увесь час намагається вичислити наші безпілотники, заглушити їх, знищити, посадити… Роблять все можливе, аби ми цих «очей» не мали. Потрібно розуміти, що окрім навичок, надзвичайно важливою є витримка людини, її психологічна стійкість. Не кожен може холоднокровно і зосереджено працювати в умовах мінометного чи танкового обстрілу.
У будь-якому разі, в школах для операторів БПЛА людина отримує перший досвід, потрібні навички, теоретичні знання, а вже тут, на полі бою, вона все це відшліфовує, зміцнюється психологічно, звикає до екстремального режиму роботи, зрештою – кожен день отримує новий і новий досвід.
Наш підрозділ складається з людей різних професій, з найрізноманітніших верств суспільства. Тому-то я б не сказав, що оператором дрона можуть бути лише люди якихось конкретних професій. Насправді навчитись може кожен, головне – бажання. Звичайно, що в мистецтві ефективного застосування БПЛА немає меж для вдосконалення. Є величезна кількість типів і видів дронів, апаратів з різними технічними характеристиками, з різною специфікою, можливостями, особливостями. Постійно доводиться стикатись з новими викликами, вибудовувати нові тактики, продукувати креативні рішення. Це точно не той випадок, коли ти завжди дієш за шаблоном. Для того, щоб бути ефективнішими за ворога, маємо змінюватись і вдосконалюватись.
На превеликій жаль, ворог також не сидить на місці, він постійно вчиться, переймає наш досвід, вдосконалюється. Противник веде постійне спостереження, скидає ВОГи і гранати по наших позиціях. Коли ж вони проводять штурмові дії, то використовують БПЛА просто-таки у величезній кількості. Мало того, якщо раніше ми могли бачити їхні дрони з аероскопа, то зараз вони також дуже добре навчились їх ховати. З кожним днем побачити і вичислити їх стає усе проблематичніше.
Ми зможемо швидше здобути перемогу, якщо наші воїни постійно розвиватимуться, ставатимуть вправнішими у своїй справі. Є чимало українських бійців, які в умовах війни змогли себе розкрити зовсім з іншої сторони, знайти грані таланту, про які вони ніколи б не дізнались би в мирному житті. Чим професійнішим ставатиме кожен окремий боєць, тим ефективнішою буде загалом уся армія, тим краще і швидше ми знищуватимемо сили противника».