Сьогодні у Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу фахівці Технічного Університету Мюнхена за допомогою сучасного обладнання проводять дослідження одного з корпусів, пошкоджених після російського обстрілу. Йдеться про басейн університету, чаша якого потребує ретельного обстеження.
Після обстеження в університеті вирішать, які відновлювальні роботи будуть застосовувати. Про це повідомляє інформаційний ресурс Правда.іф
Пріорітетність допомоги міжнародних експертів
Обстеження спеціалістами відбувається в межах міжнародного інтенсив-семінару “Застосування неруйнівного контролю при обстеженні будівельних та інженерних конструкцій” і проводиться представниками команди Технічного Університету Мюнхена (TUM) у проєкті ScanPyramids Project професором Крістіаном Гроссе та доцентом і випускницею ІФНТУНГ Ольгою Попович.
Німецькі експерти, за словами вченого Крістіана Гроссе, налагоджують і посилюють кооперацію з університетом, моніторять навчальний процес, його якість. І, перш за все, прагнуть передати свій досвід та навички при обстеженні будівельних та інженерних конструкцій. Професор уважно стежить за тим, що відбувається в Україні та закликає долучатись до доцільної та тривалої допомоги. Тому застосування таких знань стосуватимуться не тільки відновлення зруйнованих корпусів ІФНТУНГ, але й відбудови всієї України.
Пріорітетним для них залишається підсилення конструкцій з найменшими затратами, опираючись на новітні прилади та технології зі збереженням клімату та враховуючи умови руйнування.
“Завжди співпрацюємо з інженерним бюро, завдання яких дізнатись, чи є дефекти, тріщини або порожнисті деталі у конструкціях. Потрібно знати розташування дефекту і чи можливо конструкцію підсилити, а не руйнувати і перебудовувати повністю”, – каже Крістіан Гроссе.
Обстеження чаші басейну вузу
Щодо обстеження басейну університету, першочерговим, як стверджують міжнародні фахівці, є дослідження констукції басейну на корозію, а також знайти приховану трішину, яка, ймовірно, утворилась внаслідок дії ударної хвилі.
Навчають користуватись сучасним обладнанням, новітніми приладами студентів вишу 2-4 курсів різних спеціальностей (метрологи, будівельні інженери) та практикуючих експертів у сфері неруйнівного контролю із Житомира. Використовують 8-канальний ультразвуковий пристрій та радарну антену, спрямовану на інтенсивне дослідження структури. Така техніка, зазвичай, використовується для дослідження армування у конструкціях та наявності прихованих тріщин або відшарувань. Об’єктами таких досліджень є метал, бетон, деревина.
“Експерти, маючи великий досвід роботи у сфері неруйнівного контролю, можуть одразу починати працювати. Тут вони лише підвищують свій рівень кваліфікації. А от щодо ролі студентів у цьому дослідженні, завдяки короткому навчальному курсу, при мінімальних теоретичних знаннях зможуть виконувати великі обсяги практичних замірів”, – стверджує доцент TUM Ольга Попович.
Принцип роботи приладів
Дослідження чаші басейну вузу проводять двома приладами. Один з них працює з ультразвуковими хвилями, інший – на електромагнітному полі. Кожен виконує свою функцію. Електромагнітний радар виявляє метали/неметали, ним працюють всередині басейну, проводять ренген армування. Ультразвуковий, чутливий до порожнин в матеріалі, виявляє дефекти. Ним проведуть дослідження під чашею, на зовнішній стороні, де немає додаткового захисту плитки.
Варто зазначити, що радар – ексклюзивний прилад американського виробництва, досвіду роботи з яким у фахівців з неруйнівного контролю в Україні немає.
Надалі для студентів вишу мюнхенський університет планує організувати практику, щоб вони могли навчатись у міжнародних спеціалістів.