-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Ба та Ді фрілансери: франківська бабуся влаштовує пенсіонерів на роботу нянями

-Реклама-spot_img
spot_img

В Івано-Франківську 63-річна жінка у 2019 році створила спільноту “Ba&Di Freelance” і допомагає пенсіонерам влаштуватись на роботу. 

Про це повідомляє ШоТам.

Бабусі Людмилі 63 роки і вона вегетаріанка, тому з радістю влаштовує тематичні вечірки та готує особливі страви. Дідусь Іван є справжнім майстром на всі руки, а ще обожнює слухати аудіокниги. Вони є членами громадської організації літніх людей “Ba&Di Club” і її підрозділу ”Ba&Di Freelance”, – йдеться у повідомленні.

Цей соціальний проєкт допомагає літнім людям знайти роботу й соціалізуватися в місті, надаючи різні послуги. Ба та Ді можуть стати нянями на кілька годин, приготувати вечерю, доглянути за домашніми улюбленцями чи зробити дрібний ремонт. Таку спільноту фрілансерів створила Галина Плотницька. Жінка самостійно розробила сайт у 60 років та допомагає з роботою 30-м пенсіонерам.

- РЕКЛАМА-
Ба та Ді фрілансери: франківська бабуся влаштовує пенсіонерів на роботу нянями
Галина Плотницька

До створення проєкту підштовхнула самотня сусідка

Спільнота Ba&Di Freelance – це соціальний проєкт для активних пенсіонерів. Ми допомагаємо літнім людям Івано-Франківська знайти роботу і даємо можливість заробити собі копійчину. Ви ж знаєте, які у нас пенсії? А всі охочі можуть отримати необхідну послугу від нас — бабусі та дідусі можуть за дітьми приглянути, привезти їх зі школи, приготувати вечерю і зробити якийсь дрібний ремонт.

За її словами, ідея створити проєкт прийшла минулого року. Одна її подруга дуже швидко пішла з життя, не маючи онуків. Після цього Галина почала вивчати багато літератури з психології і дізналась, що найважче люди переживають кризу передпенсійного віку. Особливо якщо людина самотня і відчуває себе непотрібною:

А коли нам не цікаво жити, то ми починаємо помирати. Для мене це стало відкриттям, адже я з таким не зіштовхувалась, бо завжди була активна і зараз допомагаю доньці виховувати чотирьох онуків.

Ба та Ді фрілансери: франківська бабуся влаштовує пенсіонерів на роботу нянями
Фото: kufer.media

Але найбільше до створення проєкту, за її словами, підштовхнула одна розмова:

Я гуляла у парку з онуками і кілька днів спостерігала як одна жінка дивилась на нас. І знаєте, в її очах була не заздрість, а туга. Якось я не витримала і підійшла до неї. А вона каже: “У мене теж є онуки, але вони не зі мною”. І від цього болісно. Тоді я почала задумуватись над тим, а як же допомогти таким самотнім пенсіонерам. 

Створила сайт у 60 років!

Жінка розповіла, що коли побачила у Фейсбуці, як ГО “Інша освіта” набирала на програму “IT Діджитал технології” людей 45+, то одразу вирішила спробувати. 

Під час навчання у мене з’явилась ідея створити сайт, який би об’єднував молодих мам та незайнятих бабусь, дідусів. Розумієте, у мене є четверо онуків. Донька будує успішну кар’єру і я дуже часто залишаюсь з дітьми. А от мої однолітки не мають такої можливості часто бачитись з онуками і тому майже нічим не зайняті. А тут ще й побачила оголошення, що у Франківську буде проходити хакатон із соціального підприємництва від Social Business in UA, який відбувається за підтримки ЄС. Я зареєструвалась і мій проєкт виграв. Саме на цьому хакатоні я зрозуміла, як виглядатиме проєкт — такий собі маркетплейс, де можна замовити послуги від бабусь та дідусів. Одна з них — провести час з дитиною, забрати зі школи, погодувати, зробити уроки.

Також цей проєкт виграв грант від Urban Space 100. Всі кошти витратили на запуск веб-платформи. Так за 4 місяці навчання у 60 років жінка створила сайт.

Зазначила, що потім вона кинула клич у Фейсбуці, що створюю таку організацію і запитала, чи хоче хтось приєднатись. Спочатку прийшли шестеро людей, а зараз у спільноті “Ba&Di Freelance вже є 30 учасників. Спрацювало “сарафанне радіо” і люди почали активно долучатись до спільноти.

Я думаю, що причиною цьому є маленькі пенсії та самотність старших людей. А тут є можливість спілкуватись і відчувати себе потрібними.

У грудні минулого року офіційно зареєстрували громадську організацію

Для бабусь та дідусів почала запрошувати лекторів – слухали лекції з психології, вчились робити м’які іграшки та аплікації. Все це робили для того, щоб бабусі мали чим зайняти дитину.

До карантину майже кожний четвер ми проводили майстер-класи. Однією з найважливіших тем наших занять було надання першої домедичної допомоги. Ми запрошували медсестру, яка розповідала що робити при травмуваннях до приїзду лікаря. А ще вивчали психологію дитини, правила супроводу дитини на вулиці і в транспорті, вчились писати тексти і пости у Фейсбуці та багато іншого. 

Як працюють бабусі та дідусі-фрілансери

Ba&Di Freelance – це не тільки платформа, де можна замовити послуги. Це унікальний проєкт, який є містком між поколіннями, адже бабусі спілкуються з дітьми, діляться з ними досвідом та традиціями. Послуги няні для міста — не новина, але підприємство є унікальним, бо пенсіонери самі собі організовують навчання та шукають роботу. І це вигідно для мам, яким можуть допомогти бабусі забрати дитину зі школи чи садочка, провести додому, відвести на гурток чи просто пограти. Та й ціни поставили вигідні – 50 гривень за годину. Пенсіонери не тільки відчувають себе потрібними, а й мають додатковий заробіток.

“Ba” — це бабуся-фрілансерка, а “Di” — дідусь. Чому саме “фріланс”? Коли я реєструвалась у Фейсбуці, то хотіла написати, що я пенсіонерка. Але соціальна мережа пропонувала прив’язати мене до геріатричного пансіонату. Тому я позначила себе фрілансеркою.

Так і вийшло, що наша організація — це спільнота, де пенсіонери можуть працювати, коли захочуть

Ми створили зручний дизайн сайту, де є дві функції “для замовника” і “для фрілансерів”. Тому на ньому легко зареєструватись будь-кому. Також ми розміщуємо всю інформацію про фрілансера — вік, які послуги може надати, наявність необхідних документів. Якщо хтось хоче замовити послугу, то потрібно лише заповнити форму та вказати дані. А вже за кілька хвилин адміністратор передзвонює та уточнює деталі.

Окрім послуг няні, на сайті можна замовити і догляд за квартирою, і вигул домашніх тварин, і приготування їжі. Також фрілансери можуть доглянути за старшими людьми. Але і це не повний перелік. Можна замовити і проведення майстер-класів, і міні-екскурсію містом, і відеопривітання до Дня народження.

От у нас є Ба-Люда, яка у свої 60 років є вегетаріанкою. Тому вона може приготувати вегетаріанські та веганські страви. Рецепти та поради вона шукає не в Інтернеті, а в Аюрведі. Її часто запрошують скласти меню та приготувати страви на різні вегетаріанські вечірки.

А ще у нашій команді є чудовий Ді-Іван. Я писала про нього, що не одна бабуся мріє мати для своїх онуків такого дідуся! Веселий, життєрадісний майстер на всі руки: і шпаклювати він вміє, і малювати, і ставити плитку чи сантехніку, і зварювати метали. І люстру він причепить так, як треба, І розетку там, де треба поставить. Колись навіть окуляри робив. Наші Ба та Ді настільки різні і я захоплююсь цими людьми. Бо у свої 60-65 років вони живуть повноцінним життям — хтось захоплюється музикою, хтось вивчає косметологію, хтось проходить комп’ютерні курси, а хтось не уявляє своє життя без подорожей.

Як стати фрілансером на пенсії?

Бабусі та дідусі можуть доєднатись до організації — варто лише заповнити заявку та ознайомитись зі статутом.

Ми не можемо просто так взяти з вулиці людину, не знаючи про неї все. Адже клієнти довіряють їм своїх дітей, а також пускають у свій дім. Тому також необхідно мати довідку із психоневрологічного диспансеру та про відсутність судимості. Крім того, у нас є правило — бабусі та дідусі повинні волонтерити 8 годин на місяць в дитячих кімнатах чи медичних пансіонатах.

Ба та Ді фрілансери: франківська бабуся влаштовує пенсіонерів на роботу нянями

Проєкт знаходиться на самофінансуванні, допомагають волонтери. Крім того, є обов’язкові внески від членів організації – 50 грн. Але цих коштів вистачає тільки на організацію дозвілля — майстер-класи, лекції, різноманітні курси. Зараз потрібен офіс. До карантину міська влада виділила їм приміщення у міській бібліотеці, але там необхідний ремонт.

ДО ТЕМИ: У геріатричному пансіонаті облаштували власну пекарню. ВІДЕО

Нещодавно в Івано-Франківську відкрили соціальну дитячу кімнату у громадському просторі “ВДОМА”. Там бабусі мали змогу проводити час з дітьми. Але коли у місті оголосили “червону зону”, то кімнату довелось закрити.

Ми дуже розчаровані, як і мами, які приводили сюди своїх дітей. Одна телефонувала і каже: “Злата так плаче, бо хоче у кімнату, де були бабусі”. І нам сумно від того, але, на жаль, поки змінити нічого не можливо. Зараз шукаємо якісь інші варіанти співпраці.

На карантині Ба та Ді працюють онлайн

За словами Галини, через карантин довелось трохи зупинити роботу. Спробували організувати онлайн-няню, але старші люди побоюються інтернету, тому такий варіант роботи не підійшов. Через брак спілкування у бабусь та дідусів виникають стрес та криза. Тому провели і далі планують проводити навчання з користування інтернетом і почали проводити зустрічі онлайн.

Створили групу у Viber і там постійно листувались, ділились новинами. Крім того, проводила майстер-клас кандидат медичних наук Оксана Готюр. Вона розповідала, як правильно працювати дистанційно, щоб не нашкодити очам, як правильно сидіти, які вправи робити.

Навчити бабусь та дідусів користуватись інтернетом було трішки складно. Знаєте, я ж сама бабуся, але навчилась і навіть створила свій сайт. Тому, якщо у них не виходило, то вони мені телефонували і я розповідала, на яку кнопочку натиснути, щоб, наприклад, підключитись у Zoom.

Зауважила, що коли карантин трохи послабили то пенсіонери зрозуміли, що більше не можуть всидіти в онлайні. Оскільки приміщення не було, то посиденьки організовували в кав’ярнях чи парках. Так зустрічались щосуботи, але і цього було мало. Тоді ж і продовжили лекції.

От у людей є такі стереотипи, що старші люди захоплюються лише переглядом телевізора і в’язанням. Та де там! Ми у “Ba&Di Freelance” вивчаємо як правильно харчуватися, як вживати їжу, щоб кістки та зуби залишались здоровими, граємо і ділові ігри, обговорюємо проекти.

Створити свою справу можна навіть на пенсії

Завдяки нашому підприємству ми інтегруємо бабусь та дідусів у суспільство. Бо зазвичай вони якось так відсторонено спостерігають за активною молоддю. А тут вони самі активні! Я сподіваюсь, що у майбутньому у нас вийде створити такі клуби, куди батьки зможуть привезти своїх дітей, а бабусі та дідусі проводитимуть час. Якби таких організацій було більше у всій країні, то пенсіонери не почували б себе самотніми.

За словами пані Галини, було легко починати, адже вона мала готову ідею, яку підтримали. Та має кілька порад з власного досвіду:

  • Подумати над продуктом чи послугою. Соціальне підприємництво — це не тільки працевлаштування вразливих груп і затикання собою дірок у тих сферах, де не може ефективно працювати держава. Добре обдумайте свій продукт, процес виготовлення.
  • Без команди ніяк. Одна людина ніколи цього сама не зробить. А якщо є команда, то потрібно розбудувати громадську організацію.
  • Не варто поспішати. Я запам’ятала слова однієї менторки: не роби все одразу, але кожного дня роби маленькі кроки.
  • Розпишіть всю роботу підприємства на види робіт. Так буде легше розподілити обов’язки.
  • Не бійтесь та вірте у себе. Не дарма ж в народі кажуть, що під лежачий камінь вода не тече. А я навіть у своєму віці не побоялась створювати щось нове. То навіщо чекати?

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні