В Івано-Франківську відбулися громадські слухання проекту рішення «Про тарифи на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування», який розробило управління транспорту та зв’язку міської ради.
Нагадаємо, що у грудні аналогічні громадські слухання не дали результатів. Цього разу компроміс було знайдено: вартість проїзду планують підвищити з нинішніх 4 до 5 грн. — з 6.00 до 20.00 та до 7 грн. — з 20.00 до 23.00. Водночас збережено необмежений безплатний проїзд для пільговиків та пенсіонерів з 10.00 до 16.00. В інший час перевізники возитимуть безплатно трьох пільговиків.
Нововведення має набути чинності з 1 квітня, якщо виконком затвердить таку пропозицію управління транспорту та зв’язку, пише газета Галичина.
Нововведення має набути чинності з 1 квітня, якщо виконком затвердить таку пропозицію управління транспорту та зв’язку, пише газета Галичина.
Під прикриттям аудиту
На громадські слухання про підвищення вартості проїзду прийшло чимало громадян, щоправда, менше, ніж у грудні. Найбільше було перевізників та водіїв, значне представництво журналістів, декілька чиновників. З підготовкою до слухань знову вийшов казус: присутнім планували показати якусь презентацію, однак підключити ноутбук і вивести зміст презентації на великий екран так і не вдалося. Начальник управління транспорту та зв’язку міськвиконкому Олег Ганчак повідомив, що чернівецька фірма «Аудит-сервіс» провела аудит тарифів на проїзд і представить його результати громадськості. Директор фірми Руслан Янчук повідомив, що його компанія тривалий час співпрацює з чернівецькими перевізниками, тому має досвід підготовки таких розрахунків. Аудитор зазначив, що з часу останнього підвищення тарифів у 2015 році основні складові послуги перевезень значно подорожчали. Приміром, вартість палива, яка становить 70% собівартості, зросла з 15 до 27 грн. за літр. Мінімальна зарплата — з 1 200 до 3 723 грн. Значно подорожчали запчастини, акумулятори, шини, мастила та інші складові перевезень. Крім того, для якісних послуг кожні 7 років потрібно закуповувати нові автобуси. За словами Янчука, вживаний автобус марки «МАН» до 5 років коштує близько 6 млн. грн.
В Івано-Франківську «Аудит-сервіс» для розрахунку використовував дані перевізника «Корида-транс». За підрахунками аудитора, найменша вартість проїзду на одному з маршрутів становила 4,16 грн., найбільша — 8,14 грн. У середньому на маршрутах «Кориди-транс» тариф мав би становити 5,51 грн. Однак ці розрахунки актуальні в тому разі, якщо їздять виключно платні пасажири. Якщо ж врахувати, що 40% є пільговиками, то тариф мав би становити 8,2 грн. Кореспондент «Галичини» поцікавився в Олега Ганчака, хто замовляв проведення аудиту. Він відповів, що управління за це не платило, бо коштують такі послуги недешево. Тобто заплатили за приїзд аудитора перевізники, а як відомо, хто платить, той і замовляє музику.
З аргументами аудитора не погодився пенсіонер Мирослав Возняк. Чоловік серйозно підготувався до слухань, вивчивши відповідні розрахунки до тарифу, опубліковані на офіційному сайті міськвиконкому. На думку п. Мирослава, у розрахунках заклали на 30% більшу витрату палива, в результаті чого запропонований тариф є завищеним на 15—20%. Також, на його думку, в тариф заклали завищені норми споживання мастил. Такі слова неабияк розлютили перевізників, які почали галасувати та ображати пенсіонера. Олег Ганчак швидко погасив цю бурю емоцій, однак для присутніх на слуханнях стало очевидним, що коли і далі перечити розлюченим водіям, то справа може не обмежитись лише словесними погрозами.
«Хаос пенсіонерів і пільговиків»
Олег Ганчак повідомив, що управління спільно з представниками громадськості провело моніторинг і підрахувало, скільки відсотків перевозять маршрутки платних пасажирів і скільки пільговиків. Приміром, на маршруті №21 з 7-ї до 9 год. у салоні їхало 116 платних і 7 пільгових пасажирів; з 13-ї до 16 год. — 52 платні та 38 пільговиків і у період з 17-ї до 19 год. — 69 платних та 6 пільговиків. За підрахунками фахівців управління транспорту, співвідношення платних і пільгових пасажирів становить 58% платників та 42% пільговиків. З такими підрахунками рішуче не погодився вже згаданий пенсіонер Мирослав Возняк, який після слухань завітав до редакції «Галичини». Він проаналізував надані п. Ганчаком дані і з’ясував, що 42% пільговиків на маршруті №21 є лише у період 13.00—16.00, а не увесь день. Натомість якщо врахувати всі періоди, то кількість пільговиків становитиме лише 17,7%. Розрахункам п. Мирослава можна вірити, оскільки він багато років пропрацював в Івано-Франківському інституті нафти і газу, де читав лекції на теми транспорту та зберігання нафти й газу.
Пільговики — це «болюча точка» перевізників. Ще на минулих слуханнях вони приділяли цьому питанню найбільшу увагу. На цих слуханнях ситуація не змінилась. Один з водіїв заявив, що в місті відбувається якийсь «хаос пенсіонерів». «Скільки можна на перевізниках паразитувати? У нас — «скотовозки», водії — хами. Що це за ставлення до людей?!», — закричав чоловік. Цю думку поділяє більшість перевізників, вони обурені тим, що влада змусила їх безплатно возити не лише пенсіонерів та пільговиків, а й школярів. Крім того, перевізники обурені, що міська влада подає це як свою заслугу і рекламує це на білбордах. Олег Ганчак відповів, що возити пільговиків змушує перевізників законодавство і з цим нічого не поробиш. На це перевізники нагадали чиновнику, що законодавство зобов’язує владу компенсувати проїзд пільговиків, однак цього ніхто не робить.
Обласні центри підвищують тарифи
Проблема підвищення вартості проїзду характерна не лише для Івано-Франківщини, а й для інших регіонів країни. Вартість проїзду в маршрутках зросла в Києві (6-9 грн.), Одесі (7 грн.), Харкові (6 грн.), Львові (5 грн.), Житомирі (5 грн.), Полтаві (5 грн.), Сумах (5 грн.). Планують підвищити вартість проїзду до 5 грн. в Ужгороді, Чернівцях, Луцьку. У Миколаєві — з 4 до 6 грн. У Херсоні в жовтні 2017 року тариф спочатку підняли до 5 грн., а потім повернули до 3 грн. У Запоріжжі діють диференційовані тарифи у розмірі 5—7,5 грн. У Дніпрі з березня тариф буде до 7 грн. У Черкасах та Вінниці маршрутки поки що возять людей за 4 грн., однак перевізники вимагають підвищити вартість. У Кропивницькому та Чернігові пасажири наразі платять за проїзд 4,5 грн.
За чий рахунок?
Остаточно питання вартості проїзду в маршрутках Івано-Франківська має вирішити міськвиконком. Однак відчувається, що влада і перевізники вже досягли консенсусу, який частково усіх влаштовує. Влада в особі міського голови Руслана Марцінківа своїми гучними заявами про «скотовозки» створила серед городян враження, що їх інтереси відстоюють. Перевізники тиском та погрозами страйком виторгували собі тариф у розмірі 5 грн. Для них ця перемога лише часткова, бо проблемне питання з пільговиками залишилось та й фінансові «апетити» у них набагато більші. Можна спрогнозувати, що наступна серія «транспортної саги» вийде вже восени цього року. Це якщо на валютному ринку і ринку палива все буде стабільно. Нічого не втратили пенсіонери і пільговики, які і далі їздитимуть безплатно. Найбільше постраждають «платні пасажири», на чиїх плечах і тримається вся ця система. Вони не лише заплатять фінансово, але й не отримають більш якісних послуг. Так уже сталося, що в цій грі їхніми інтересами вирішили знехтувати.
А те що в скотовозках грязно і вода на голови тече то це нормально? Вже немае претензій до хамовитих водіів, вже можна іздити без графіку? Всі проблеми зникли а залишилося тільки ціну швидше підняти? Ви суки шоферюги дограетеся скоро!