Два сценарії запровадження тотального карантину в Україні: коли і як надовго?
Диван на коліщатках в темній вітальні

Два сценарії запровадження тотального карантину в Україні: коли і як надовго?

Автор: Ігор Василик
29/11/2020 21:08
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
Азов

Перші особи держави та уряду міркують про введення тотального карантину як про неминучість. Під питанням поки що дата нокдауну, пише WestNews.

Наскільки реальним є закриття України на Різдво і Новий рік через COVID-19 досліджені та експертному опитуванні від НВ.

До 29 листопада в Україні діють обмеження помаранчевої зони і карантин вихідного дня. У Кабміні це називали «розумною альтернативою» локдауну.

Глава уряду Денис Шмигаль на засіданні КМУ 25 листопада стверджував, що мобільність населення за останні тижні вдалося знизити до найнижчого рівня з весни, коли діяв повний карантин. Президент Володимир Зеленський запевняє, що українці стали більш відповідально ставитися до обмежень, динаміка поширення коронавірусу знизилася і прогнозоване зростання захворюваності «нам вдається стримувати».

23 листопада головний санітарний лікар Віктор Ляшко в ефірі телеканалу Прямий підкреслив: “Карантин “вихідного дня” був призначений для того, щоб зменшити мобільність населення хоча б протягом двох днів з семи. Він не повинен був істотно вплинути на зниження захворюваності, тому що немає повного закриття. Тотальне закриття покаже свій ефект”.

Якщо чотири дні тому Денис Шмигаль говорив, що введення жорсткого локдауну в Україні – лише запасний варіант на випадок, якщо не спрацює карантин вихідного дня, то 25 листопада він напряму заявив про готовність до введення повного карантину.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов наполягає, що для розриву ланцюжків зараження найбільш ефективним є тритижневий локдаун, який «стосуватиметься всіх без винятку, як це було навесні». 27 листопада він стверджував, що локдаун здатний звести захворюваність COVID-19 практично до нуля.

Якщо припустити введення локдауну з понеділка, 30 листопада, то завершитися він, з ідеї, мав би 20 грудня. Однак в уряді схиляються до того, щоб карантин охопив усі різдвяно-новорічні свята.

Міністр культури Олександр Ткаченко, який негативно поставився до карантину вихідного дня і лобіює тотальний карантин, попросив не вважати його «викрадачем Різдва». В ефірі телеканалу 1+1 він зазначив, що під час новорічних і різдвяних свят в Україні традиційно спостерігаються великі скупчення людей.

Новий тотальний локдаун в Україні. Коли його можуть ввести і чи буде він ефективний?

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль також висловився на користь новорічного карантину: «Кінець грудня та початок новорічних свят — це зустрічі, ярмарки, тісні контакти між людьми. І це може значно підштовхнути хворобу, чого наша медична система може не витримати», — зауважив прем’єр.

Ще один прихильник радикального карантину в уряді – глава Міністерства внутрішніх справ Арсен Аваков. Він наполягає, що локдаун тривалістю три-чотири тижні необхідно почати якомога швидше, однак спочатку влада повинна підготувати програми компенсацій для бізнесу.

Заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко в телеінтерв’ю заявив, що рішення щодо доцільності й дати локдауну буде ухвалене після третіх «карантинних» вихідних, тобто наступного тижня.

Якщо, припустимо, Кабмін вирішить запровадити крайні заходи з понеділка, 21 грудня, то тритижневий простій завершиться 10 січня.

Чи витримає бізнес?

Президент Зеленський пообіцяв виплату одноразової матеріальної допомоги закритому на карантин бізнесу і найманим працівникам, а також запропонував підтримати флешмобом рестораторів, які потерпають від обмежень.

За даними компанії Poster, тільки 14−15 листопада (перші вихідні, коли діяв карантин) українські заклади громадського харчування втратили близько 27% обороту. Загалом із моменту введення обмежень в березні цього року обороти ресторанів упали на 81% в порівнянні з докарантинними показниками, відзначають у компанії.

Локдаун позначиться на бізнесі вкрай негативно, але його відкладання до Різдва — ще гірше, стверджує блогер, власник мережі магазинів «Медтехніка» Олексій Давиденко. На його думку, є істотна різниця — закрити країну 25 листопада або 15 грудня.

«Якщо все одно доведеться закривати — закривайте краще прямо зараз. Будь ласка. Не чекайте середини грудня. Якщо ви це зробите зараз, то не тільки зіб’єте темпи зараження, але і дасте можливість людям хоч щось заробити на Різдво і Новий рік. Якщо ж закриєте всіх 15 грудня — доб’єте не тільки медицину, але і остаточно поставите на коліна всю країну», — підсумував він.

Українська Рада бізнесу 26 листопада не рекомендувала уряду обмежувати торгівлю в «ключовому місяці» грудні, зажадавши також компенсувати витрати підприємств, які потрапили під дію карантину вихідного дня. Замість локдауну варто провести масове тестування на коронавірус всіх українців, старших 10 років: у пілотних регіонах його можна було б почати вже найближчим часом, вважають у бізнес-асоціації.