-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Хто і як будує амбулаторії на Прикарпатті

-Реклама-spot_img
spot_img

На Прикарпатті заплановано побудувати 26 нових амбулаторій сімейної медицини. Від початку року в області відкрили три медзаклади, хоч попередньо всі амбулаторії мали бути побудовані до кінця серпня.

Хто і як будує амбулаторії на Прикарпатті

«Антикорупційна платформа» проаналізувала, хто будує амбулаторії та чому деякими тендерами зацікавилися правоохоронні органи.

- РЕКЛАМА-

Відповідно до переліку проєктів та заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості, які Мінрегіон затвердив у липні 2018 року, в Івано-Франківській області заплановано побудувати 26 нових амбулаторій.

У лютому цього року п’ятий президент України Петро Порошенко під час візиту на Прикарпаття обіцяв, що всі 26 амбулаторій збудують за п’ять наступних місяців. Тобто до кінця серпня їх мали здати в експлуатацію.

Поки що відкрили лише три амбулаторії: в Старих Кривотулах Тисменицького району, Татарові Яремчанської міськради та П’ядиках Коломийського району.

При цьому, за даними системи ProZorro, ще жоден договір на закупівлю робіт з будівництва амбулаторій до кінця не виконаний.

Ба більше, затверджений Мінрегіоном перелік амбулаторій був змінений на обласному рівні. З цього переліку виключили будівництво амбулаторій в селах ПрокураваКосмацької ОТГ, Підгір’я Богородчанського району, Красник Верховинського району та Міжріччя Болехівської міської ради. Натомість додали чотири амбулаторії у Коломийському районі.

Тендери оголосили справді на будівництво 26 амбулаторій. Найбільше їх збудують у Коломийському районі – 5, у Долинському – 3, у решті районів – по 1-2 амбулаторії. Нових амбулаторій не передбачено лише у Тлумацькому районі.  Але це компенсують капітальними ремонтами медзакладів.

Закупівлі з перепонами

Перші тендери з будівництва амбулаторій на Прикарпатті почали оголошувати ще у вересні минулого року. До кінця року Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА уклав 19 договорів. З 2019 року замовником робіт виступає Управління капітального будівництва Івано-Франківської ОДА, яке уклало ще 6 договорів. Остання закупівля на будівництво амбулаторії була проведена у червні-липні цього року Печеніжинською ОТГ.

Щоб успішно провести всі 26 тендерів, закупівлі в ProZorro оголошували 51 раз. Лише роботи на будівництво шести амбулаторій вдалося закупити з першого разу, на будівництво інших медзакладів тендери оголошували повторно. Найважче було вибрати підрядника для амбулаторії в селі Річка Косівського району – тендер тут оголошували 5 разів.

Лише в 7 закупівлях не було достатньої кількості учасників (за законом, щоб закупівля відбулася, участь у відкритих торгах мають взяти не менше як два учасники). Ще 18 тендерів були або скасовані, або ж тендерний комітет відхилив пропозиції всіх учасників торгів. Наприклад, під час торгів на будівництво

амбулаторії в селі Річка було дискваліфіковано всі 4 фірми через те, що вони не подали повний пакет документів.

Зведення нових амбулаторій опинилося під пильним оком у контролюючих органів. Закупівлями, оголошеними минулого року Департаментом будівництва і ЖКГ облдержадміністрації, зацікавилася обласна Служба безпеки України. Співробітники СБУ виявили низку порушень у документах учасників тендерів та звернулися до Державної аудиторської служби України (ДАСУ). Та, у свою чергу, провела перевірку закупівель, а Департамент у листопаді скасував ряд торгів.

Вже навесні цього року Управління капітального будівництва знову скасувало 4 закупівлі через виявлені порушення, які були допущені під час визначення переможця. У трьох із них аудитори ДАСУ виявили необґрунтований вибір переможця. Фірми-учасниці не вказали у тендерних пропозиціях всю інформацію, як цього вимагає закон.

Ще на одній закупівлі порушення виявили аналітики “Антикорупційної платформи”. Так, на тендері з будівництва амбулаторії в селі Угринів Тисменицького району замовник, Управління капітального будівництва, визначив переможцем ТОВ “Лідер-Плюс”. Перевірка тендерної пропозиції виявила, що частина документів цього учасника була неправильно оформлена і не відповідала вимогам тендерної документації.

Загалом, за результатом проведених тендерів вартість будівництва всіх 26 амбулаторій має обійтися у 168,5 млн гривень. Проте вже зараз вартість будівництва деяких амбулаторій збільшується за рахунок виконання додаткових робіт. Як інформує пресслужба ОДА, протягом першого півріччя на будівництво амбулаторій групової практики та монопрактики сімейної медицини спрямовано 188,6 млн гривень.

Цікава ситуація з будівництвом амбулаторії в Печеніжині. Замовником робіт з будівництва виступила сама Печеніжинська ОТГ, в той час як тендери на всі інші амбулаторії проводили структурні підрозділи облдержадміністрації.

Тендер на будівництво цієї амбулаторії був оголошений аж 10 червня, хоча проєктно-кошторисна документація на будівництво була виготовлена ще наприкінці 2018 року. Вже 25 липня Печеніжинська ОТГ уклала договір із товариством “Лідер-Плюс”. Того ж дня депутат облради з Печеніжина Дмитро Лащук у мережі “Фейсбук” написав про початок будівельних робіт.

Відповідно до договору роботи мають бути виконані до 20 грудня цього року. Після підписання договору Державна аудиторська служба України двічі проводила моніторинг цієї закупівлі і встановила, що тендерний комітет неправомірно обрав переможцем ТОВ “Лідер-Плюс”.

ОТГ з висновками ДАСУ не погоджується. Поки між ними триває переписка, будівництво амбулаторії триває.

Хто будує?

Загалом у закупівлях з будівництва амбулаторій на Прикарпатті взяло участь 32 фірми. Найчастіше за підряди змагалася київська компанія “СанрайзБілдінг Груп”. Вона взяла участь у 32 закупівлях і уклала найбільше договорів. В цілому “СанрайзБілдінг Груп” має збудувати на Прикарпатті 6 амбулаторій вартістю понад 39 млн гривень.

Нагадаємо, “СанрайзБілдінг Груп” грішила тим, що заходила на тендери зі “своїми” фірмами. Так, у шести тендерах разом із нею брало участь ТОВ “Єврохаус”. Це підприємство входить у групу компаній “Санрайз Груп”. До прикладу, разом вони розіграли тендер на будівництво амбулаторії в селі Річка Косівського району. Крім того, в довідці про наявність інженерно-технічних працівників та робітників, яку подала на тендер “СанрайзБілдінг Груп”, вказано людей, що є працівниками ТОВ “Єврохаус”, згідно з інформацією, поданою на сайті фірми. Обидві фірми створював киянин  Дубина Олег Васильович.

Тендери “СанрайзБілдінг Груп” почала вигравати лише минулого року. Зараз засновником та керівником фірми є киянин Коломеєць Євген Володимирович.

Що цікаво, на 4 із 6 виграних тендерів економія склала менш як 1% і при очікуваній вартості у 26 мільйонів ціна будівництва 4 закладів зменшилася лише на 63 тисячі гривень.

За умовами закупівлі, всі ці амбулаторії мали бути побудовані до 30 квітня 2019 року. Але за кілька днів до цієї дати Департамент будівництва і ЖКГ ОДА уклав додаткові угоди з “СанрайзБілдінг Груп”, якими продовжив строки виконання робіт по всіх договорах до 28 лютого 2020 року.

Наступним найбільш успішним учасником на цих закупівлях стало ТОВ «Лідер-Плюс», засновником та керівником якого є Татумірак Роман Іванович з села Братківці Тисменицького району. Підприємство взяло участь у 6 тендерах і підписало 4 договори. На всіх закупівлях фірмі довелося неабияк позмагатися за перемогу під час аукціонів. В результаті вартість будівництва знижувалася на 6-24% від очікуваної вартості закупівлі.

«Відсоток економії і справді вражає, порівнюючи їх із торгами, де переможцем стала “СанрайзБілдінг Груп”. При цьому технічне завдання до майбутніх амбулаторій мало чим відрізнялося у всіх тендерних документах», – зазначає аналітик «Антикорупційної платформи» Остап Бринський.

Хоча насправді сума зекономлених коштів після початку будівництва значно скоротилася. Наприклад, на амбулаторію у П’ядиках за додатковими угодами було спрямовано ще 700 тис. гривень, а на амбулаторію в Татарові – 309 тис. гривень.

Дві з чотирьох амбулаторій, які будувало ТОВ «Лідер-Плюс», уже офіційно відкриті: 10 травня відкрилася амбулаторія у селі Татарів, а 2 серпня урочисто відкрили амбулаторію у П’ядиках.

На третьому місці за кількістю укладених договорів серед підрядників є приватне підприємство «Брошнівська будівельна компанія», яка 4 рази подавалася на тендери і уклала 3 договори на будівництво амбулаторій у Долинському та Рожнятівському районах. Загальна вартість укладених договорів склала трохи більше як 19 млн гривень. Але в терміни, визначені в оголошеннях закупівель, підрядник не вкладається. Так, у минулорічному договорі на будівництво амбулаторії у с. Ясень кінцевим терміном виконання робіт вказано 30 квітня 2019 року, а на будівельному паспорті – що роботи мають завершитися у грудні.

На будівництво амбулаторії в селі Надіїв Долинського району укладено додаткову угоду, згідно з якою терміни будівництва продовжено з квітня цього року до кінця лютого 2020 року. Договір на будівництво медзакладу у Креховичах Брошнів-Осадської ОТГ було підписано лише в кінці червня, а кінцевим терміном виконання робіт вказано 31 серпня. Наріжний камінь під будівництво сучасної амбулаторії в селі було освячено лише 9 липня, тому дуже сумнівною є можливість повністю звести і здати будівлю за неповних два місяці. Чуда не сталося – роботи не виконані.

ПП «Брошнівська будівельна компанія» заснована у червні минулого року. Її керівником та засновником є Іванський Валерій Іванович. Нагадаємо, до 2017 Іванський був помічником депутата Франківської облради Назарія Іваніва, який очолював департамент будівництва і ЖКГ ОДА, а зараз є головою Брошнів-Осадської ОТГ.

На четвертому місці – ТОВ “МКБ Станіслав”. Фірма брала участь у 5 тендерах і тричі перемогла. Саме “МБК Станіслав” здали першу амбулаторію з усіх 26 – у Старих Кривотулах. Загалом вартість трьох амбулаторій, які збудує фірма, складає 18 млн гривень, це приблизно на 1,6 млн гривень менше за очікувану вартість оголошених закупівель.

ТОВ “МКБ Станіслав” зареєстроване в Івано-Франківську у 2010 році. Її засновниками є Лиско Ігор Васильович та Подопригора Володимир Юрійович. Очолює фірму Клюфінський Сергій Богданович.

Замикає п’ятірку приватне підприємство “Галкомбуд” з двома договорами на сумму 13,9 млн гривень. Договір по будівництву амбулаторії в селі Голови Верховинського району продовжено до 28 лютого 2020 року, а в селі Дорогів Галицького району планують добудувати амбулаторію до кінця цього року.

За даними інформаційно-аналітичної системи YouСontrol, зараз засновником та керівником фірми є іванофранківець П’яста Андрій Романович. Раніше її засновником та керівником був Роман Галіпчак – начальник управління капітального будівництва Івано-Франківської міської ради.

Тож, як бачимо, на Прикарпатті розвиток первинної ланки сільської медицини не обходиться без оскарження, перевірок, виявлених порушень під час визначення переможців торгів, і як результат, скасування багатьох закупівель. Але є й позитивний момент: висока конкуренція на торгах свідчить про те, що насправді є багато підприємств, які хочуть працювати з бюджетними організаціями. Головне, щоб умови проведення торгів і виконання договорів прописувалися прозоро і без преференцій тій чи іншій фірмі.

Хто і як будує амбулаторії на Прикарпатті

розподділ амбулаторій

Хто і як будує амбулаторії на Прикарпатті

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.

1 коментар

  1. You can definitely see your enthusiasm within the article you write.
    The sector hopes for even more passionate writers such as
    you who aren’t afraid to say how they believe.
    At all times go after your heart.

Comments are closed.

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні