Житловий комплекс в Івано-Франківську – Клубне містечко 12 від будівельної компанії VAMBUD – номінували на архітектурну премію Європейського Союзу імені Міса ван дер Рое від GaidArt i AtelierArchitecture+.
І це унікальна для нашого міста подія.
Що таке премія The European Union Prize for Contemporary Architecture — Mies van der Rohe Award?
Дана премія дається один раз у два роки для визнання і винагороди якості архітектурних творів у Європі. Названа на честь Людвіга Міса ван дер Рое.
У цьогорічному відборі беруть участь 38 країн. Загалом номіновано 362 проєкти, серед них – Клубне містечко 12 від VAMBUD та ще 10 проєктів з різних міст України. Цього разу журі зосередилося на проєктах, що резонують з «зеленим курсом» Євросоюзу, який до 2050 року має перетворити Європу на кліматично нейтральний континент.
На премію роботи можуть номінувати незалежні експерти, національні архітектурні об’єднання та консультативний комітет премії. П’ять робіт-фіналістів відвідує журі, яке обирає переможця (Prize Winner) і “новітнього архітектора” (Emerging Architect Winner).
Клубне містечко 12 створено будівельною компанією VAMBUD спільно з GaidArt i AtelierArchitecture+.
Директор будівельної компанії VAMBUD Микола Ковальчук розповідає, що ідея була в тому, щоб збудувати проєкт не схожий на всі інші у місті, і зробити його таким, як зразкові малоповерхові житлові квартали у розвинутих країнах Європи. У Клубному містечку 12 все зроблено з урахуванням сучасних потреб мешканців:
– Внутрішні двори є всі пішохідними, а для авто маємо окремий багаторівневий паркінг. Це нам дає можливість, щоб на території комплексу машин майже не було. Пішохідні двори – це перш за все безпека для нас та наших дітей. Також, у Клубному містечку 12 ми зробили патіо – власні присадибні ділянки для власників квартир на 1 поверсі. Наступним технічним завданням для проєктантів стали інклюзивні підʼїзди. З двору до ліфта – не більше 1 сходинки. Найвищий будинок у комплексі має 6 поверхів, всі решту – 4. Це створює особливе відчуття простору, яке непритаманне для багатоповерхівок. Усе зроблене з урахуванням людського співвиміру: не потрібно піднімати голову, щоб роздивитися оточення чи побачити небо над головою. У такому просторі комфортно перебувати й у дворах хочеться проводити більше часу.
Всі ці найкращі практики будуть застосовуватися і в наступних малоповерхових житлових комплексах БК VAMBUD, каже Микола Ковальчук.
Кожен наступний проєкт повинен бути кращим за попередні.
Далі зі слів автора архітектурної ідеї та співавтора розробки проєкту Володимира Гайдара:
– Проєктом Клубне містечко 12 впроваджено багато цікавих елементів, не властивих сьогоденній житловій забудові Івано-Франківська. Ще до того, як така вимога стала обов’язковою в ДБН, ми запроєктували двори комплексу повністю пішохідними, без доступу автотранспорту. Для благоустрою двору використано прийоми паркової ландшафтної архітектури: інтуїтивні нерегулярні стежки, всипані парковою крихтою з тонкими, непомітними розмежувачами між газонами та мощенням, штучні зелені пагорби, локації з більш густими насадженнями дерев та окремі місця, акцентовані певними особливими породами дерев, освітлення території, яке не створює дискомфорту для очей, але дає достатньо світлових плям в середовищі двору. Використання декоративних трав та живих огороджень теж створює ненав’язливе природнє зонування території.
Набір і розташування функцій внутрішнього двору підібрані й розташовані так, щоб забезпечити повноцінне функціонування комплексу, як цілісної екосистеми, покликаної не тільки для якісного і комфортного проживання мешканців, а й для формування особливого комьюніті-середовища.
Варто додати, що Франківськ – історичне місто, яке за своїм масштабом і характером історичної забудови є малоповерховим.