На рахунку підприємства “Екоспецбуд” 14 переможних закупівель оголошених КП “Комунгосп” Долинської міськради.
Проте “Антикорупційна платформа” з’ясувала, що у половині випадків здобути перемогу “Екоспецбуду” допомогла фірма, з якою той ділить офісну техніку та контактний телефон.
За даними системи Prozorro, у 2018 році ТОВ “Екоспецбуд” та ТОВ “Будівельна компанія “Добре” 9 разів зустрічались на відкритих торгах долинського КП “Комунгосп” на закупівлі послуг з поточного ремонту тротуарів та дорожнього покриття на вулицях Долини. Одна процедура не відбулася через відхилення тендерних пропозицій всіх учасників. А ось 8 тендерів завершились укладенням договорів з товариством “Екоспецбуд” на загальну суму майже 2,5 млн гривень.
Будівельна компанія “Добре” була єдиним суперником “Екоспецбуду” на шести із восьми успішних закупівель. У трьох випадках обом підприємствам скласти конкуренцію намагалася фірма “Брукспецпостач”. Та пропонувала найнижчі ціни, які тендерний комітет відхилив через невідповідність кваліфікаційним вимогам та умовам тендерної документації.
Що цікаво, на торгах, де за лот боролися тільки підприємства “Екоспецбуд” та “Добре”, під час аукціонів жоден не знижував своєї цінової пропозиції. Кожного разу “Екоспецбуду” вдавалося запропонувати на кількасот гривень дешевшу початкову ціну і тим самим обійти свого “суперника”. А економія за результатами кожного аукціону не перевищувала 4% від очікуваної вартості послуг.
Ба більше, будівельна компанія “Добре” жодного разу не оформлювала забезпечення тендерної пропозиції, як того вимагав замовник. Водночас товариство “Екоспецбуд” на всіх закупівлях подавало необхідну банківську гарантію.
Відзначимо, що право замовника вимагати від усіх учасників внесення тендерного забезпечення у складі тендерної пропозиції прописано у закупівельному законодавстві. Це грошова гарантія, якою замовник захищає себе від недобросовісних та ненадійних учасників.
Ще одним свідченням того, що товариство “Екоспецбуд” та компанія “Добре” не просто випадкові суперники, є один і той же номер телефону, який обидні фірми використовували у різних закупівлях.
Так, у квітні цього року Підпечерівський дошкільний навчальний заклад “Колосок” доручив “Екоспецбуду” капітальний ремонт покрівлі на майже 400 тис. гривень. Оскільки йдеться про допорогову закупівлю, то замовник оприлюднив лише звіт про укладений договір, де серед іншого вказав і контактний номер підрядника.
Водночас той самий номер телефону раніше був зазначений в іншому звіті, проте не як контактний номер “Екоспецбуду”, а як будівельної компанії “Добре”. Мова йде про закупівлю робіт з капітального ремонту даху по вулиці Тиха, 9 в селищі Богородчани, яку провів Богородчанський ВЖРЕП. Як і в попередньому випадку, замовник опублікував у системі Prozorro звіт про укладений договір. Між іншим, обидва звіти були опубліковані у той самий місяць, із різницею у чотири дні.
А ось на закупівлі послуг з поточного середнього ремонту тротуару на вул. Степана Бандери – пр. Незалежності, 13 у місті Долина видно, що учасники “Екоспецбуд” та “Добре” створювали свої тендерні пропозиції на одному сканері. Так, у документах обох учасників чітко проглядаються одні і ті ж дефекти друку та сканування у вигляді чорних плям.
Ще один збіг між учасниками – це одночасне подання тендерних пропозицій під час закупівлі послуг з поточного середнього ремонту тротуарів по вул. Грушевського, 25 у місті Долина. Товариство “Екоспецбуд” та будівельна компанія “ДОБРЕ” підвантажили свої документи із різницею у 4 хвилини.
Ми намагалися отримати роз’яснення що від підприємства “Екоспецбуд”, що від компанії “Добре”, проте безуспішно. Вказані у тендерних документах контактні телефони не відповідають: деякі поза зоною досяжності, деякі недійсні. А ось за спільним номером телефону, що фігурує у даних обох компаній, кинули трубку відразу, як почули запитання про долинські тендери, і решту дня номер не обслуговувався.
“Одним з принципів здійснення публічних закупівель відповідно до чинного законодавства є добросовісна конкуренція серед учасників. Крім цього, законом “Про захист економічної конкуренції” передбачена відповідальність за вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів. Розслідуванням змов на тендерах займаються територіальні відділення Антимонопольного комітету України. Якщо в АМКУ доведуть змову підприємств на тендерах, їм загрожує накладення штрафу із забороною брати участь у відкритих торгах за державні кошти на три роки”, – пояснює аналітик “Антикорупційної платформи” Остап Бринський.
В цілому ТОВ “Екоспецбуд” – вельми успішний учасник у системі публічних закупівель. На його рахунку майже сотня укладених договорів. Найбільшими замовниками підприємства є відділи освіти та культури Тисменицької РДА, а також уже згадане КП “Комунгосп” Долинської міськради.
Фірма була заснована шість років тому в Івано-Франківську та займається будівництвом житлових і нежитлових будівель. Засновником і керівником “Екоспецбуду” є Микола Шеленко.
Що цікаво, згідно з тендерною документацією, підприємство не має власної техніки. Минулоріч всі машини і механізми “Екоспецбуд” орендував у підприємця Ігоря Лучка. Цього року ще додатково орендує в іншого підприємця, Романа Синишина.
Здобутки будівельної компанії “Добре” у сфері публічних закупівель трохи скромніші, ніж у його суперника “Екоспецбуду”.
Подаватися на торги компанія почала у 2017 році, буквально через місяць після своєї реєстрації. Тоді фірма отримала чимало підрядів від відділу освіти Тисменицької РДА. Минулого року компанія подавалась лиш на торги, оголошені КП “Комунгосп”, і всі рази безуспішно. Вже цього року справи у підрядника пішли краще, адже компанія знову уклала договори з відділом освіти Тисменицької РДА на ремонти покрівель у кількох школах.