-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

На Франківщині природа нищить неймовірно красиву пам’ятку архітектури: чому власник її не ремонтує?

-Реклама-spot_img
spot_img

На Прикарпатті руйнується садиба графа Рея. Пам’ятка архітектури національного значення занепадає відтоді, як її продали приватникові.

Спершу її вподобали мародери, а нині – нищить природа. Чи можна врятувати колись розкішну перлину архітектури, з’ясувала Жанна Дутчак з Подробиць.

“Садиба Рея” у селі Приозерне унікальна пам’ятка архітектури національного значення. Та знайти її непросто! Жодного вказівника чи бодай таблички при дорозі. Та й сама дорога нагадує танкодром.

- РЕКЛАМА-

Позаду мене центральні ворота в’їзд в палацовий комплекс. Щоправда, з дороги ви його можете не побачити. Через суцільні зарості.

Саме тут починається територія старовинної садиби. Колись – це були гектари дендропарку. А нині – непролазні хащі. Десятки років намертво зачинені й ворота.

Цей старовинний комплекс звели у вісімдесятих роках дев’ятнадцятого століття, як родинне гніздо польського графа Рея. Помпезна двоповерхова будівля в стилі віденського неоренесансу з баштами, чотириярусною вежею та величною в’їзною брамою – вражала розкішшю та красою архітектури. Нині ж у це важко повірити!

Ми були тут минулого року. І відтоді, практично нічого не змінилося. Хіба що в стелі з’явилися нові величезні діри. Зараз якраз на вулиці йде дощ і будівлю з усіх боків заливає.

Відтоді, як родовиті власники ще на початку Другої світової покинули маєток, чого тут тільки не було: і психлікарня, і навіть жіночий монастир. Та руйнуватися будівля почала п’ятнадцять років тому, – кажуть місцеві. Коли держава передала її церковникам, а ті продали. Господаря маєтку селяни ніколи не бачили.

Віра Попович, жителька села Приозерне:

З монастирем ще тут був палац, а тепер вже рухля. Туда хто хотів йшов.

Володимир, житель села Приозерне:

Сторожам ніхто не платив і лишили. І на тім скінчилось. І то крали, що хотіли то робили, розбирали.

Утім, незалежно від форми власності, за законом, пам’ятки архітектури зобов’язані належним чином утримувати власники. А контролювати це має обласне управління культури. Тож проблемою Садиби Рея зацікавилася прокуратура. Вона й подала позов до суду проти обласних чиновників.

Віталій Данилишин, начальник відділу Івано-Франківської обласної прокуратури:

Просили зобов’язати відповідні органи вжити заходів щодо проведення науково-пошукових робіт тобто фактично виготовлення проєкту щодо реставрації цього об’єкту, і щоб вони виступити замовником проведення робіт щодо реставрації цього об’єкта.

Суд прохання прокурорів задовольнив. Та в обласному управлінні культури хочуть це рішення оскаржити. Мовляв, за законом, вони не можуть виділяти гроші з обласного бюджету на реставрацію об’єктів приватної власності. Не погоджуються чиновники і з формулюванням про свою “бездіяльність”. Мовляв, роками не могли зв’язатися з власницею.

Володимир Федорак, начальник Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА:

З нею контактів немає фізично, із зобов’язанням укласти охоронний договір на пам’ятку і забезпечити всі першочергові дії, щоб припинити руйнування пам’ятки.

Утім, як розповіли ці ж обласні чиновники, один із українських благодійних фондів усе ж розшукав власницю Садиби Рея. І вже навіть зробив технічний паспорт архітектурної пам’ятки. Нині, ніби-то, виготовляють проєктно-кошторисну документацію та довіреність на проведення інших робіт.

Відео тут.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні