В Україні перший понеділок після Великодня відомий як Поливаний або Обливаний понеділок (також Великодній, Світлий, Волочильний понеділок).
Про це повідомляє “Еспресо.Захід“, пише Правда.іф.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Обливаний понеділок – християнізоване народне свято, яке символізує духовне весняне очищення. У народі вважається, що вода в понеділок після Пасхи стає цілющою і оздоровлює людей. Тому люди обливали чи окроплювали водою одні одних, а також самі себе. Тож звідси і походить назва “поливаний (обливаний) понеділок”. Назва “волочильний понеділок” походить від волочильні, тобто ритуального обходу односельців на перший день Великодня. Наші предки вірили, що понеділкова вода має цілющу силу проти різних хвороб, тому нею окроплювали не тільки людей, а також худобу, птицю і бджіл з вуликами.
Зараз в Україні звичай перетворився здебільшого на розвагу та зберігся в західних регіонах. Однак останні роки масових традиційних обливань на поливаний понеділок після Великодня не влаштовують. Раніше це було через пандемію коронавірусу, а тепер – через повномасштабне російське вторгнення в Україну.
Традиції Поливаного понеділка
З давніх-давен на другий день Великодніх свят юнаки з відрами повними води ще вдосвіта ходили по хатах, де жили дівчата на виданні, та обливали їх. А ті натомість дарували хлопцям писанки на знак вдячності. Адже вважалося, що облита дівчина швидше вийде заміж за коханого хлопця
На Сколівщині дівчата відкуплялися від хлопців писанками, щоб ті не обливали їх водою.
На Гуцульщині дівчата ховали великодні яйця за пазуху, а парубки намагались їх відібрати. Отримавши яйце, вони обливали жінок водою.
У Світлий понеділок є також традиція ходити в гості до родичів, друзів, пригощати один одного великодніми смаколиками. Діти відвідують старших членів родини, несуть їм паски та крашанки.
Прикмети 6 травня
- Якщо немає вітру, а небо синє, то невдовзі прийдуть дощі
- Якщо погода сонячна та безхмарна, то влітку буде тепло
- Якщо пташки ще не співають, то повернуться морози
- Дощовий понеділок – до вологого літа
Заборони у другий день Великодніх свят
- У Великодній понеділок не можна сумувати і мати негативні думки, адже це свято радості та відпочинку.
- Не можна тримати вдома старі речі, краще придбати щось нове.
- Не можна вінчатися та одружуватися.
- В цей день заборонено важко працювати та займатись хатніми справами.
- Не можна сваритися, лаятися та ображати близьких.
- Не можна сидіти вдома самому.