До редакції «Репортера» звернулася дружина атовця Наталя Чайківська – її син поїхав відпочивати у санаторний табір «Перлина Карпат» на Долинщині.
А вже за кілька днів поскаржився, що директор вимагає у дітей гроші, погрожуючи їм битою.
Без умов і оздоровлення
За словами Наталі Чайківської, діти також скаржилися на обмежений доступ до питної води у таборі – її доводилося купувати в магазині, не було мила і туалетного паперу, з кранів текла коричнева вода, якою не помиєшся, загони – надто великі, а на територію може потрапити будь-хто. А ще, каже жінка, хоча табір і санаторного типу, оздоровчі процедури не отримує майже ніхто, бо директор вважає, що всі діти здорові, а процедури потрібні лише хворим.
«Обрали цей табір, бо тут є оздоровчі процедури, – каже Наталя. – Коли оформляли медкартки, я записала сина і дітей, чиїх батьків знаю, на хвойні ванни. За тиждень спитала у сина про процедури – він відповів, що на них ніхто не ходить. Запитала у вожатої – та відповіла, що дітей немає у списку. Ну як нема, як я власноруч записала?»
Додає, що згодом – коли приїхали і запитали у інших дітей про процедури, то виявилося, що на хвойні ванни відправили тільки тих дітей, за кого жінка видзвонювала.
Наталя Чайківська говорить, до табору їхати неблизько, та й дорога погана – вони б і не їхали туди, але син подзвонив, сказав, що винен гроші, попросив привезти. Крім того, просив ще туалетного паперу, мила і питної води.
«Ми приїхали без попередження, на територію табору потрапили без проблем, зайшли в корпус, походили, подивилися. Нас ніхто не зупинив, тобто в табір може проникнути будь-хто, – розказує Наталія Чайківська. – Знайшли сина, спитали за гроші – виявилось, що директор вимагав з хлопців по 400 грн на ремонт, бо у їхній кімнаті відпала штукатурка розміром з долоню, а в сусідній – надщерблена стіна. Ми не знаємо точно, хто це зробив. Діти кажуть – не вони. Їх слова підтверджують і вожаті. А мій син взагалі або сидить в телефоні, або на вулиці».
Возив у машині і погрожував битою
Діти франківських атовців, що живуть у кімнаті з її сином, скаржилися їй на директора – він погрожував, що поставить на коліна, зніме з них штани і битиме битою. Діти були перелякані. Тому зателефонували батькам, щоб ті привезли гроші.
Франківський атовець Віктор Іванов теж приїхав до сина. Він – професійний ремонтник, каже, у таборі неякісний ремонт, а батьків змушують за це платити: «Легенько провів у тій кімнаті по стіні ключем і штукатурка посипалась».
«Поки ми говорили з дітьми, з сусідньої кімнати підійшов хлопчик, – додає Наталя. – Не знаю, чи він говорив це своїм батькам, але нам сказав, що його директор повіз за межі табору, аби показати, що в магазині відро фарби коштує 600 грн. Ну як дитину чужу посадити в машину і вивезти? Запитали в директора, чого він змушував дітей ставати на коліна – сказав, що їх інакше не злякає».
Жінка каже, з директором табору сварилися, виясняли, просили – дізналися, що бювети закриті, бо діти обливаються, а процедури не проводяться тим дітям, у котрих в довідці написано, що здорові – тобто майже всім.
Повернувшись до Франківська, обурені батьки зустрілися із директором департаменту освіти, науки та молодіжної політики франківської ОДА Віктором Кімаковичем. Той каже, що табір приватний і впливу на нього вони не мають – департамент, як максимум, може відправити перевірку та не купувати путівки наступного року.
Кімакович порадив написати колективну заяву і звернутися до свого заступника Андрія Сташківа, який відповідає за оздоровлення дітей.
«Директор мусив зібрати комісію, зафіксувати факт пошкодження і викликати батьків, тільки тоді говорити про гроші, а не вимагати їх у дітей. А те, як він поводився – неприпустимо», – сказав Сташків.
Батьки написали колективне звернення на ім’я Віктора Кімаковича, перерахувавши претензії: відсутність санаторних послуг, питної води, туалетного паперу, мила та інших умов, охорони території, тиск та приниження дітей, вимагання грошей.
Недоліки врахують
Телефоном директор табору Роман Креховецький пояснив, що діти можуть будь-коли попросити і бювет для них відкриють. А от погрози дітям заперечив.
«Я їм не погрожував і на коліна ставати не казав, лиш пояснив: розбили стіну – зробіть ремонт, – пояснює директор. – А як вони мають його робити – то їхня справа. То лиш ці батьки таке говорять, а я вже працюю стільки років і не мав інцидентів. І хлопець той сам сів до мене в машину, хотів поїхати подивитися, скільки коштує фарба, щоб робити ремонт».
За словами Креховецького, він виховав власних дітей і тепер виховує внуків, тож до дітей підхід має.
На звернення батьків до табору з комісією поїхав заступник директора департаменту Андрій Сташків. Напросився і «Репортер». Щоб потрапити на територію, довелося поговорити з охоронцем, аби той відчинив ворота, бо вони були міцно зачинені.
На вулиці комісію зустрів Роман Креховецький. Він сказав, що всі діти поїхали в Долину на фільм і повів комісію до себе в кабінет – перевіряти документи. Згідно з накладними, і туалетний папір, і мило в таборі закуповують регулярно. За словами директора і вожатих – доспуп до води в бюветі є, як не завжди, то за потреби.
А от з оздоровчими процедурами все заплутано – облік у таборі незрозумілий, діти, яким рекомендовані процедури, ходять на них один-два рази за зміну, або й зовсім не приходять. Але ніяких документів, що підтверджують небажання дітей ходити на процедури, немає. Були ще дрібні зауваження. Втім, злочину перевірка не виявила.
За словами Сташківа, на ставлення директора до дітей комісія вплинути не може, бо заклад приватний. Обіцяє, всі ці недоліки врахувати через рік, коли область замовлятиме путівки для дітей. «Репортеру» директор зізнався, що таки погарячкував з дітьми, замість викликати батьків – взявся виховувати сам.
Нагадаємо, що В одному із прикарпатських санаторіїв, директор ставив дітей на коліна та погрожував їм битою – батьки