-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Проєкт «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» створює платформу співпраці гірських рятувальників

-Реклама-spot_img
spot_img

Волонтерська діяльність в Україні здійснюється у всіх сферах існування сучасного суспільства.

Для України, як і для всього світу, волонтерство є актуальним і важливим з різних причин. Як свідчить багаторічний досвід використання праці волонтерів – це ефективний спосіб вирішувати складні проблеми окремої людини, суспільства й довкілля.  Тому, саме завдяки йому, безвихідні на перший погляд ситуації знаходять своє вирішення. Волонтерство – це спосіб, за допомогою якого кожний представник суспільства може брати участь у покращенні якості життя. Це механізм, за допомогою якого люди можуть прямо адресувати свої проблеми тим, хто здатний їх вирішити.

Cеред багатьох напрямів волонтерства є надання волонтерської допомоги для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

- РЕКЛАМА-

Недавно ми були свідками тривалих пошуків заблукалих зимою туристів, коли до пошукових робіт були залучені і професійні рятувальники, і волонтери, і місцеве населення. Роботи виснажливі, не вистачає інколи спорядження, люди втомлюються. Тому існує механізм залучення волонтерів і співпраці з державними структурами.

Передовий європейський досвід свідчить, що об’єднання зусиль держави та громадськості  в умовах надзвичайних ситуацій підвищує продуктивність та координованість дій рятувальних служб і відомств на місцях, забезпечує своєчасне реагування на виникнення нових проблем, мінімізує руйнування та людські жертви.

В країнах Європи гірські служби порятунку можуть бути професійними або волонтерськими. Професійні служби порятунку функціонують переважно у місцях з високим попитом: національні парки з гірською місцевістю, на більшості гірськолижних курортів. Однак трудомісткий і епізодичний характер гірського рятування, поряд із специфічними навиками та знанням місцевості, сприяє залученню до гірського рятування добровольців-волонтерів. Вони часто складаються з місцевих альпіністів та гірських провідників.

Офіційні служби порятунку функціонують у співпраці з добровільними службами.

Проєкт «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» створює платформу співпраці громадських гірських рятувальників Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей та впровадження нових методів пошуку та порятунку людей в Карпатах. 

Специфічні особливості гірських пошуково-рятувальних робіт вимагають співпраці між місцевими владами, державними структурами з надзвичайних ситуацій та волонтерськими службами, за участю громадськості та громадських пошуково-рятувальних груп. Впровадження досвіду Європейського Союзу передбачає створення мережі карпатських гірських рятувальників на базі професійних неурядових рятувальних організацій, що об’єднують професійних рятувальників та волонтерів, навчають та оснащують їх, забезпечують відповідний рівень безпеки в гірській місцевості.

Керуючись бажанням громадськості допомогти органам державної влади та місцевого самоврядування в забезпеченні своєчасного реагування на виникнення надзвичайних ситуацій пов’язаних з пошуком та порятунком людей в горах, ініціаторами проєкту «Карпатська пошуково-рятувальна мережа» запропоновано механізм залучення волонтерів для допомоги рятувальникам під час надзвичайних ситуацій та проведення превентивних заходів з метою їх запобігання.

В рамках реалізації проекту відбудеться серія спільних навчань гірських рятувальників та підвищення рівня їх кваліфікації. Зокрема, навчання з рятування на гірських річках; тренінги по наземному пошуку (LandSar); навчання з порятунку на місцевості зі складним рельєфом; зимові навчання, а також практична підготовка та стажування гірських рятувальників в Польщі на базі Гірського Добровільного Загону Рятування – Група Криніцка.

02-06 червня 2021 р. відбувалися спільні навчання гірських рятувальників на місцевості зі складним рельєфом. Місце проведення  – скелі на території скельного комплексу поблизу села Ямельниця Львівської області  та територія «Карпатського моря» в селі Довге, Дрогобицького району.

Професійні та громадські гірські рятувальники, представники державних служб з надзвичайних ситуацій Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей, волонтери та члени громадських організацій, спортивних та туристичних клубів України; інструктори з туризму, гірські провідники спільно брали участь у навчально-тренувальних рятувальних роботах на скелях. В навчальній програмі вибір точок кріплення, організація безпечного місця для рятувальників,  види транспортування потерпілого з різними видами травм, наведення та транспортування по переправах. Застосування ношів, косинки та іншого спорядження для транспортування.

«Скелі часто приваблюють людей. Коли встановлено, що необхідна допомога, починається рятувальна операція.  Здійснення її вимагає добре спланованих дій за виниклих обставинах. На практиці кожен випадок є специфічним. Загальною є психологічна підготовка рятувальника – збереження спокою і впевненість у своїх силах. І під час рятування на ділянках зі скелями дуже важливо, насамперед, піклуватися про власну неушкодженість. Тому що  поранення рятувальника перешкодить і порятунку постраждалого. Постійні навчання, вдосконалення навиків, фізична підготовка – є дуже важливими для тих, хто рятує людей» – Олександр Шевченко, рятувальник пошуково-рятувального відділення Славської пошуково-рятувальної групи пошуково-рятувальної частини Загону технічної служби ГУ ДСНС України у Львівській області.

Навчання відбуваються за участі тренерів-експертів з Гірської добровільної пошуково-рятувальної служби – Група Криніцка (Польща) (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Grupa Krynicka) за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також з Гірської служби Чеської Республіки (Єзерські гори) (Horská služba ČR o.p.s. (Jizerske hory), Гірської рятувальної служби Пенінського національного парку (Словаччина) (Horská služba Pieninského národného parku) за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду International Visegrad Fund.

Довідкова інформація:

Проект стосується питань особистої безпеки місцевого населення та туристів Карпатського регіону. Щорічно в регіон з туристичною метою прибуває понад 4 мільйони людей. Піші походи, мандрівки на велосипедах, рафтинг на байдарках стають все більш популярними. Недотримання правил безпеки в горах, зміна погодних умов, недостатнє покриття телефонних мереж призводять до надзвичайних ситуацій, пов’язаних із пошуком та рятуванням людей. Мережа підготовлених громадських пошуково-рятувальних груп у Карпатах, оснащена необхідним обладнанням слугуватиме для подолання загальних проблем та швидкого реагування на надзвичайні ситуації; підвищення безпеки на всій території Карпатського регіону.

Ініціаторами проекту є ГО „Асоціація гірських провідників «Ровінь»”  (Львівська область) в партнерстві з ГО «Гірський рятувальний центр»Івано-Франківський обласний державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (Івано-Франківська область) та Гірський Добровільний Загін Рятування Група Криніцка (Польща).

Сторінка проекту на Facebook

Фінансується European Union in Ukraine ,  International Visegrad Fund

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Петро Якимчук
Петро Якимчук
Журналіст, фрілансер. Інформаційний оглядач інтернет-ресурсу Правда іф. Закінчив економічний факультет ПНУ.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні