19 березня – день прильоту лелек. До цього в “Прикарпаттяобленерго” готуються заздалегідь.
На Прикарпатті вже встановили 32 спеціальні платформи для гнізд на опорах електроліній. Ще 4 опори енергетики встановлять згодом.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Реконструкція лелечих домівок відбувається в межах природоохоронної програми зі збереження біорізноманіття “Лелека”. У “Прикарпаттяобленерго” її започаткували ще у 2011 році.
За 12 років було вироблено й встановлено 771 конструкцію. Найбільше гнізд, 165, оновила філія “Східна”, яка працює на території Снятинської, Городенківської та Тлумацької громад.
“Гнізда на опорах становлять загрозу і для лелек, і для надійного енергопостачання регіону. Молоді птахи, вилітаючи з гнізд, часто травмуються від зіткнення з електролініями. Наслідком цього є смерть або каліцтво птахів, замикання в електромережі, обриви ліній електропередавання та збої в електропостачанні“, — розповідає Ксенія Чупа, інженерка з навколишнього середовища “Прикарпаттяобленерго”.
Сьогодні в Україні близько 30% гнізд лелек розташовані на опорах і ця кількість щороку росте. Причина — заміна покриття дахів будівель і зручність опор.
Щоб захистити ізолятори від забруднення птахами, на повітряних лініях 35-110 кВ енергетики встановлюють протиптахові ковпаки. Лелечі гнізда на опорах розподільчих ліній електропередавання (0,4 кВ) підносять на спеціальні металеві платформи. Це знижує смертність серед птахів, а також економічні втрати — так енергетики долучаються до збереження лелек, які занесені до Червоної книги.