Новий музей “Місто і зброя” відкриють у Франківську до Дня міста. В програмі святкувань зазначено, що відкриття відбудеться 8 травня о 15.00 в Палаці Потоцьких.
Яким буде музей “Місто і зброя” у франківському Палаці Потоцьких, postimpreza розповів директор КП Простір інноваційних креацій “Палац” Володимир Гайдар. Музей облаштували в одному з приміщень корпусу “Ж”, пише Правда.іф з посиланням на КУРС.
Від Музею зброї до музею “Місто і зброя”
Кілька років тому під час презентації концепції розвитку простору Палацу Потоцьких у Франківську йшлося про те, що відкриють віртуальний Музей зброї.
“Під час дослідження теми зрозуміли, що великих зброярень чи виробництв у Станіславові не було. Робити широкий спектр тем, пов’язаних з усією зброєю, яка існувала в людства, теж не випадало, тому що у Львові вже є великий музей-арсенал, з масштабними фондами й експозиційною базою. Ми поговорили з істориками, як можна подати цю тему з прив’язкою до історії міста: відносини міста зі зброєю, як зброя впливала на різні етапи розвитку міста та його мешканців. Що мотивувало містян брати зброю до рук?” – описує концепцію музею Гайдар.
В експозиції покажуть Франківськ у трьох різних періодах та його відносини зі зброєю. Музей розкриває тему життя міста в часи воєн: від заснування через Першу та Другу світові війни. Тему сьогодення будуть доповнювати згодом зброєю української перемоги.
“Це історія зброї у контексті розвитку міста. Періоди, які представлені в експозиції, безпосередньо повʼязані з війнами та бойовими діями. У кожному періоді представлені репліки найбільш відомих видів озброєння в натурному і в цифровому виглядах. Зброя тут на чільному місці, але поряд з містом і тим, як зброя впливала на це місто”, – пояснює Володимир Гайдар.
Музей має бути інтерактивний, цифровий, наповнений спеціально розробленими програмним забезпеченням, засобами відтворення і сенсорними пристроями. Водночас у ньому будуть представлені реальні речі.
Експозиція реально-віртуальна
Віртуальними будуть архівні картографічні, історичні відтворення: давні поштівки, карти, архівні матеріали, відео з періоду Першої світової, Другої світової. Є динамічні проєкції, анімації та слайдшоу, які представляють кожен з періодів. А також відео, які показують будову, принцип дії та поводження зі зброєю. Деякі цифрові речі виконані з допомогою штучного інтелекту.
З реальних будуть точні репліки зброї кожного періоду:
- пістолет, який запалювався кремнієвим запальником;
- бартка;
- шабля;
- манліхерка — найбільш поширена рушниця;
- автомат;
- пістолет «Парабелум» тощо.
Це найбільш відомі види зброї, які можна було експонувати. Крім того, на манекенах будуть представлені точні копії одностроїв різних періодів: приватної армії Потоцького, воїнів УГА та УПА. “Деякі артефакти на одностроях оригінальні, а решта виконані реконструкторами, які в Україні відтворювали костюми різних періодів. Вони працювали з костюмами для фільму «Довбуш», – додає Гайдар.
Над змістом наповнення музею працювали кілька команд. Спочатку «палацова» команда, а далі — разом з місцевими істориками. Основним експертом з історії був професор, доктор історичних наук Сергій Адамович. Він займався періодом Першої світової війни та залучив науковців, які надавали інформацію з інших періодів.
В експозиції також є іконографії з давніх поштівок Станіславова — доступних у вільному доступі та з приватних колекцій, зокрема з колекції краєзнавця Зиновія Жеребецького.
З експозицією працювали фахівці з Києва та Сум, що мають значний доробок по всій Україні. Наприклад, музей в Городку на Хмельниччині. Він відомий цифровими технологіями та віртуальними експозиціями. Ці фахівці мають багато патентів на віртуальні технології. В’ячеслав Верещагін займався контентом для цифрового обладнання, його колеги забезпечували технічний та IT-складники. Олексій Антонець робив дизайн представлення інформації на цифровому обладнанні та в інтерʼєрі. Експозиційні вітрини та меблі робили місцеві виробники.
Віртуальний складник представлений кількома групами технічних засобів. Це динамічні проєкції — система проєкторів, що транслює зображення на стіни-екрани. Коли вони не задіяні у проєкції, то є частиною експозиції — на них нанесена картографія різних періодів. Коли вмикаються проєкції, на цих картографіях з’являються динамічні зображення.
У планах мати інтерактивну проєкцію на підлогу, і проєкцію, яка може реагувати на рухи відвідувачів.
У музеї буде група сенсорних екранів з інформацією, що допомагає чи візуалізує розповідь екскурсовода. Але відвідувач може і сам на сенсорному екрані знаходити розділи, які хоче переглянути. Туди «зашиті» тексти, іконографія, карти, фото, малюнки, відео, анімація. Також є комбінована група, де є вітрини з репліками, але збоку вони мають екранчик, де показані принцип дії чи способи поводження з певними видами зброї.
Попередньо, Музей буде працювати з вівторка по неділю включно, з 10-ї до 17-ї.