Можливість взяти участь у здійсненні правосуддя є вже давно, але не всі про це знають.
А там можна набратися нового досвіду і відчути себе корисним суспільству, пише “Репортер“.
Треба старших за 30
Статус присяжних визначений статтями 63-68 Закону України «Про судоустрій і статус судів». Список присяжних затверджують кожні три роки, між тим суди теж можуть добирати людей, якщо є потреба. Зараз Івано-Франківський міський суд оголосив про таку можливість.
Усі охочі можуть написати заяву в міськраді (вулиця Грушевського, 21, кабінет 216) з 14:00 до 17:15. Також треба занести копію паспорта, копію картки платника податків, довідку про несудимість форми ІІІ-1, медичну довідку форми 122-2 / о (видається у психіатричному диспансері), залишити свій номер телефону.
За словами речника міського суду Михайла Савлюка, зараз є 12 присяжних, планують добрати людей, щоб було 40. Присяжним передбачена грошова винагорода, залежно від годин, проведених у суді. Також така робота зараховується до трудового стажу.
Подавати документи просять тих, кому вже виповнилося 30 років, але не більше 65, і хто постійно мешкає в Івано-Франківську. Також присяжними не можуть бути ті, хто має психічні захворювання, які перешкоджатимуть роботі, хто визнаний частково чи повністю недієздатним, хто не розмовляє українською та на кого за останній рік накладали адміністративне стягнення за корупцію.
До того ж, присяжними не можуть бути нардепи, міністри, судді, прокурори, адвокати та взагалі працівники судової системи, військовослужбовці, працівники правоохоронних органів, інші держслужбовці.
Документи прийматимуть до 4 листопада.
Не можна звільнити
Проєкт Міністерства юстиції «Я маю право» спрямований інформувати українців про їхні права, зокрема і про участь у судах в якості присяжних.
Згідно із законом, присяжні мають статус судді та на них поширюються гарантії недоторканості під час роботи у суді. Також роботодавець зобов’язаний відпускати присяжного в суд, коли це потрібного.
«Присяжні є помічниками суддів, вони висловлюють свою думку, – говорить начальник головного управління юстиції в Івано-Франківській області
Антон Кустик. – За ними зберігається місце роботи, повністю зарплата, просто на час засідання їх звільняють від виконання постійних обов’язків на робочому місці».
До того ж, присяжного не можуть звільнити чи перевести на іншу роботу без їхньої згоди.
Присяжних залучають до цивільних і кримінальних справ. Цивільні – обмеження або поновлення цивільної дієздатності або визнання недієздатним, визнання померлим чи безвісти відсутнім, усиновлення, надання психіатричної допомоги, примусова госпіталізація. На такі судові розгляди залучають двох присяжних. На кримінальні справи, а саме злочини, за які передбачене позбавлення волі, беруть трьох присяжних.
«Залучати присяжних – це можливість, а не обов’язок судді, – говорить Андрій Кустик. – Сторона обвинувачення може написати клопотання, що хоче, щоб справу розглядали за участі присяжних. Тоді зі списку, затвердженого органами місцевого самоврядування, вибирають присяжних на судове засідання».
Отримавши запрошення, присяжний має вчасно прийти в суд. При чому, справи часто розглядають місяцями і треба бути на всіх засіданнях.
За словами Андрія Кустика, переваг, наприклад спеціальної освіти, на які звертатимуть увагу при виборі присяжних, немає. Головне – щоб людина відповідала критеріям, зазначеним у законі.
Новий досвід
Франківець Богдан Бандурка працює присяжним шостий рік – уже другий термін. Досі був на розгляді цивільних справ, але цього року вперше працював на кримінальній. «Присяжним бути неважко й дуже цікаво. Для мене головне – досвід, зрозуміти, що таке суд, – розповідає Богдан Бандурка. – Тим більше, зараз є досвід у кримінальній справі, це щось інше і нове для мене. Тут психологічно трохи важко, є певний дискомфорт. Зате нові враження, знання».
Чоловік каже: про те, що треба прийти до суду, повідомляють по-різному – буває за місяць, за тиждень, а про справи щодо примусової госпіталізації можуть повідомити у той самий день, бо пацієнта не можуть затримати у медзакладі довше, ніж на добу. Тому слухання має відбутися швидко.
«Для мене не важко виділити час і прийти в суд, бо я працюю сам на себе, – говорить Богдан Бандурка. – Щоправда, якщо ти у відрядженні чи за кордоном, то можна попередити у суді. У мене був випадок, коли я просив суддю перенести слухання на інший день, бо мав їхати у відрядження».
Щодо грошей, то тут буває по-різному, залежно, на скількох слуханнях довелося побувати.
«Усе залежить від судової справи. У місяць буває по-різному: одна справа, п’ять, сім, жодної, – каже Богдан Бандурка. – Сума невелика, це винагорода, а не зарплата. Переважно 500-700 грн на місяць».
Тепер Богдан Бандурка працює присяжним на слуханні про вбивство, винуватцю загрожує довічне ув’язнення. Каже, випадків, щоб хтось коли-небудь намагався впливати чи погрожувати, не було. Зате завжди було відчуття, що долучився до важливої справи.