Вірус COVID-19 – непередбачуваний, і, напевно, кожен у глибині душі сподівається, що вже перехворів безсимптомно. Дізнатися це можна за допомогою ІФА-тестів.
Але наявність антитіл ще не означає, що ви вже не зможете захворіти, пише Репортер.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Тести на коронавірус діляться на три типи: швидкі (або експрес-тести), ПЛР (полімеразно-ланцюгової реакції) та ІФА (тести імуно-ферментного аналізу).
Експрес-тестування спрямоване на виявлення антитіл (захисних білків, які виробляються для боротьби зі збудником хвороби) в організмі. Але антитіла виробляються в організмі лише на п’ятий-сьомий день після виникнення симптомів, тому ці тести можуть бути помилковими. За бажанням їх можна купити в аптеці й зробити самостійно. Згідно з сайтом Tabletki.ua, у Франківську вони є в аптеках «Мед-сервіс», ціна – майже 500 грн.
ПЛР-тестування – найдостовірніший на сьогодні спосіб дізнатися, чи людина має коронавірусну хворобу. У пацієнта беруть мазки з носоглотки та перевіряють відібраний матеріал у лабораторії.
ІФА-тест перевіряє зразок на наявність антитіл, має більшу чутливість, ніж швидкий, отже є більш достовірним. Його теж роблять у лабораторії, аналізуючи сироватку крові пацієнта. Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо у пацієнта виявляють наявність імуноглобулінів M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G – то людина перехворіла або інфікувалася вірусом, а її організм виробив до нього антитіла. Якщо ІФА-тест виявився позитивним, то це буде додатковою підставою для ПЛР-дослідження, оскільки лише його нині вважають достовірним у виявленні гострої фази хвороби.
Незадовго після початку епідемії франківські приватні клініки почали робити ПЛР-тести, тоді ця послуга коштувала кілька тисяч грн. Тепер ціни знизилися. Роблять також ІФА-тести, майже у всіх лабораторіях. Така послуга є й у центральній міській лікарні. Там тест на антитіла коштує 220 грн, а от ПЛР за гроші не роблять, лише за направленням.
«ІФА-тести ми купили за позабюджетні кошти, ті, які заробила лікарня. ПРЛ-тести – прийшли від держави, тож ми не маємо права брати за них гроші, – каже головний лікар Тарас Масляк. – Мешканці можуть звертатися за ІФА-тестами: у нас є своя лабораторія, вони якісні й дешевші, ніж у приватних. Треба звернутись до нас у поліклініку, отримати направлення, після тесту людина матиме офіційний аналіз. Платити в касу».
За словами Тараса Масляка, у лікарні зробили вже 1100 тестів, десь 900 із них – для своїх працівників.
«Відповідно до наказу МОЗ, ми повинні робити тест на наявність антитіл медикам кожні два тижні, – говорить головний лікар. – Решту робили просто для мешканців. Було немало випадків, коли людина отримала позитивний тест і навіть не знала, що хворіла. Вони перебули хворобу на ногах, без симптомів».
Крім того, тести на антитіла можна зробити у приватних лабораторіях. «Медекс» пропонує зробити ІФА-тест на визначення антитіл G i M – кожен по 210 грн. Швидкий тест на виявлення обох типів антитіл коштує тут 450 грн. Також клініка пропонує зробити ПЛР-тест за 800 грн. Термін виконання – два дні.
Лабораторія «Діамеб» має два відділення у Франківську, а також по одному в Долині, Рогатині, Городенці, Богородчанах і Перегінському. Тут теж роблять усі типи тестів. Щоб визначити наявність антитіл M і G, треба заплатити по 350 грн. Результат обіцяють через два дні. Зробити ПЛР-тест у лабораторії коштує 840 грн, швидкий – 480.
У лабораторії «Сінево» можна зробити лише ІФА-тести на антитіла M i G, з собою треба мати паспорт. Аналізів доведеться чекати три робочі дні, ціна – по 600 грн за кожен.
Клініка «Ескулаб» теж робить ІФА-тести на визначення різних видів антитіл, кожен – по 550 грн. Три види тестів на антитіла коштуватимуть 1170 грн.
У «Пріма Мед» ПЛР-тест коштує 830 грн, ІФА – 500 грн. У лабораторії «Матриця» один ІФА теж вартує 500 грн. Також можна зробити «три в одному»: ПЛР та ІФА на антитіла М і G, це коштуватиме 1500 грн. Крім того, до ціни у всіх лабораторіях треба додати 30-35 грн за забір матеріалу.
Але навіть якщо тест покаже, що ви перехворіли, радіти рано. Вчені стверджують, що антитіла до недуги з часом можуть зникнути.
«Науковці кажуть, що в кожної людини це індивідуально, – говорить Тарас Масляк. – У когось антитіла залишаються на все життя, а у когось зникають через 2-3 місяці. Тому, на мою думку, тест на антитіла бажано робити кожні два місяці».