-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

У Надвірній активісти оцифровують старе кладовище

-Реклама-spot_img
spot_img

У Надвірній краєзнавці працюють над тим, щоб зібрати базу даних поховань зі старого цвинтаря та оцифрувати її. Старе кладовище у самому центрі міста ще називають маленьким Личаківським Надвірної.

Саме тут у більшості поховані люди, які творили місто. Та, на жаль, з часом згадки про них втрачаються, як і їхні могили, пише Правда.іф з посиланням на Репортер.

кладовище

Історія простою не буває

З ініціативою створити такий цифровий відбиток старого цвинтаря виступив Клуб замку «Краснодвір» спільно з ГО «Надвірнянський туристично-інформаційний центр».

Старе християнське кладовище в центрі Надвірної має велику історичну та архітектурну цінність. На жаль, велика кількість могил вже зруйнована, таблички затерті, імена забуті. Все більше людей емігрують з міста. Існує реальна загроза, що ми назавжди втратимо інформацію про поховання на кладовищі вже в найближчому майбутньому, – кажуть ініціатори проєкту.

Останнє поховання на цьому кладовищі датоване 1972 роком. А от, яким роком датується перше, не відомо – паспорта об’єкта не існує.

Коли кладовище було започатковане – предмет дослідження, – розказує краєзнавець Ігор Андруняк. – Ми точно знаємо, що на цьому цвинтарі була перша церква з Манявського Скита, її перенесли сюди. І ця церква згоріла під час Першої світової. Тож ми розуміємо, що в кінці XVIII століття кладовище вже існувало.

кладовище, цвинтаря

До речі, завдяки тому місцю, де стояла згоріла церква, цвинтар й не знищили у радянський період, як це, для прикладу, зробили у Франківську. І хоча звучить це символічно, в реальності все було по-радянськи банально.

На тому місці ховали енкаведистів, яких знищили бійці УПА, – пояснює Андруняк. – Тож вони просто потім не могли знести цвинтар.

цвинтаря

Історія з цим похованням доволі непроста, – додає Уляна Бошко, наукова співробітниця музею історії Надвірнянщини. – Спершу там були поховані жертви радянських репресій літа 1941 року. Ці люди були розстріляні під Надвірною в так званому урочищі Буковинка. З приходом німецької окупації поховання в урочищі цілком випадково знайшли косарі. А потім останки перепоховали на старому цвинтарі. Похорон був велелюдний, окупаційна влада не втручалася, дали поховати. Очевидно, хотіли показати, що вони чимось кращі. Хоча пізніше в тій же Буковинці німці розстрілювали євреїв.

- РЕКЛАМА-

Коли ж закінчилася Друга світова і знову встановилася радянська влада, то цю могилу зруйнували. Бо ж совіти всіляко затирали сліди своїх злочинів.

І якраз ці радянські військові були поховані поверх тих розстріляних українців – багато з них були зі Станіславської тюрми, всього там налічується 82 жертви, – каже Уляна Бошко. – Так само зверху був поставлений пам’ятник невідомому солдату. Восени минулого року його демонтували в рамках закону про декомунізацію.

Лікарі, військові, меценати

Власне вся  історія з вивчення кладовища у Надвірній почалася з Ігоря Андруняка, розповідає Володимир Гринішак, голова ГО «Надвірнянський туристично-інформаційний центр».

Бо він купу років ходив і створював атмосферу, що кладовище має бути досліджене і виглядати так, як в Європі, – каже Володимир Гринішак.

кладовище, цвинтаря

Я шукав свого діда, який був в УГА, – пояснює Андруняк. – І так сталося, що в УГА було багато надвірнянців. Тож став шукати їхні сліди на старому кладовищі. І от йдемо ми по цвинтарі, могила така плющем заросла, я плющ відсунув, а то доктор Дмитро Селепей. Наш перший пластун, сам родом з села Крихівці. Він брав участь у битві на Маківці, був у чоті Олени Степанів. Нині за тою могилою доглядають місцеві пластуни.

Власне, могила доктора знаходиться при самому вході на цвинтар. Також там є поховання Січових Стрільців, вояків УГА.

Похований тут і Микола Срібний, один із трьох братів Срібних, – розповідає Гринішак. – Вони всі троє були професорами. Микола ще був одним із засновників шахового клубу міста. Служив в УГА, був  офіцером, але коли прийшла радянська влада, він відмовився з ними працювати – подальша його доля невідома.

кладовище, цвинтаря

Добре зберігся на кладовищі гробівець, де поховані Василь Свищ з дружиною. Свищ був підприємцем і меценатом. Допомагав іншим українським підприємцям розвиватися – кредитами, навчанням, контактами, ринками збуту. З приходом радянської влади в нього все майно конфіскували й він свої останні роки доживав у страшенній бідності.

Так само поховані багато поляків, які були урядовцями в місті. Прості інженери, робітники, працівники залізниці, військові. Є версія, що є кілька євреїв, які поховані саме на цьому цвинтарі, – додає Гринішак. – Ми не знаємо, чому їх тут поховали, але їхні прізвища й написи вказують, що це євреї. Є люди з вірменськими прізвищами.

кладовище

Пам’ять вартує всього

Кладовище це – цілий альманах історій людей, героїчних історій нашого міста і цілого краю, – каже Василь Йосипчук, магістр Клубу замку «Краснодвір». – І вже втрачено дуже багато. Кожна окупаційна влада, яка приходила, вона хотіла стерти сліди попередника і поставити на тому місці свій тотем. Багато могил втрачені просто через занедбаність – чагарники, дерева, які ламалися під час буревіїв і руйнували пам’ятники. Чимало людей виїхали з міста і могили їхніх рідних забуті.

Тож саме для збереження пам’яті активісти й організовують цей проєкт – не просто зберегти старе кладовище в Надвірній, але й повернути могилам імена.

кладовище

Зараз хочуть зібрати максимальну базу даних про тих, хто похований. І ця база має вилитися в інтернет-сторінку.

Відповідно, на неї може зайти будь-хто в будь-якому куточку світу і пошукати своїх родичів. Також планують видати карту поховань. В основному це будуть сектори з переліком тих, хто там похований. І також хочуть видати буклет.

Бо це пам’ять, бо пройде ще 50 років і будуть забувати про тих, хто гине нині, – каже Володимир Гринішак. – А те, що нашу пам’ять знищували, дуже погано відбилося на тому, що маємо зараз. Тому ми хочемо пам’ятати про наших предків. І в базу даних плануємо вносити не тільки їхні прізвища, імена й дати, а й чим вони займалися, чим жили. Це буде така ґрунтовна дослідницька робота.

Щодо стану самого кладовища, то активісти зазначають, що є добра співпраця з міською владою.

кладовище

Вони вклали значні кошти і повирізали, повирубували багато дерев, тож цвинтар зараз виглядає набагато краще, – кажуть активісти. – Сподіваємося, що ця  робота буде продовжена. Десь 2/3 робіт вони зробили, залишається невеликий шматок. Запевнили, якщо буде фінансова можливість, вони це будуть робити.

Щодо фінансування самого проєкту цифровізації, то його планують втілити на пожертви небайдужих. Вартість невелика – всього 15 тис грн. Усі активісти працюють на волонтерських засадах, тож кошти підуть на хостинг, сайт і друк.

Частину коштів ми зібрали під час першої екскурсії на кладовищі, є пожертви на сервісі buymeacoffee, тому ми вже на фініші, – розказує Володимир Гринішак. – Але компанія продовжується і ми запрошуємо всіх, хто має бажання, долучитися до цього, ми будемо раді. Думаю, до кінця місяця завершимо кампанію, зрозуміло, що дослідження триватимуть довше, бо це вимагає більше часу.

У Надвірній активісти оцифровують старе кладовище

До речі, долучитися до проєкту можна трьома способами:

  1. Підтримати фінансово на платформі «buy me a coffee» https://www.buymeacoffee.com/gotogorganu
  2. Розповісти про похованих родичів. Це можна зробити через цих людей:
  • Ігор Андруняк, +3806833908 4 3, andrunjakk-nek@ukr.net
  • Уляна Бошко, +3809738175 2 3
  • Роман Гринішак, +3806367456 1 6
  1. Поширити інформацію про дослідження серед родичів, друзів чи знайомих як в Україні, так і за кордоном.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

zhytlo-ta-komercziya-zi-svyatkovymy-znyzhkamy/

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні