В одному із пррикарпатських сіл не хочуть перейменовувати вулицю Чехова: причина
Диван на коліщатках в темній вітальні

В одному із прикарпатських сіл не хочуть перейменовувати вулицю Чехова: причина

Автор: Світлана Якимчук
14/06/2023 09:50
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Новий житловий центр у місті City by Blago
-Реклама

У селі Колоколин Букачівської громади, що на Івано-Франківщині, місцеві жителі не хочуть перейменовувати вулицю Чехова.

Люди пояснюють це тим, що її назвали не на честь російського письменника Антона Чехова, а в пам’ять про місцевого жителя, розповіла Суспільному методистка відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Букачівської територіальної громади Наталія Крижанівська, передає Правда.іф.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

Село Колоколин розташоване за 60 км від Івано-Франківська. У ньому проживає понад три сотні людей. На вулиці Чехова — до 20 хат.

Автобусна зупинка в селі Колоколин
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Що кажуть жителі Колоколина

Методистка відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Букачівської громади Наталія Крижанівська говорить: місцеві жителі іншої назви цієї вулиці не пригадують.

“Якщо піти й запитати, то не всі місцеві вам скажуть, хто такий Антон Чехов взагалі, особливо — старші люди. На початку XX століття вулиці мали свою місцеву назву від того, хто жив. В нас є Якимишина вулиця, бо там жили Якимишини”, — пояснює Наталія Крижанівська.

На вулиці Чехова — до 20 хат. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Сестри Марія та Оксана Кравців кажуть: вулицю назвали на честь їхнього діда Панька, який часто їздив у Чехію й отримав однойменне прізвисько.

“То наш дідо і прадід був Чеховий. Приїхав і казав робити по-чеськи. І так назвали вулиця Чехова. І так наше покоління каже: “Куди йдеш? — У вулицю Чехову”, “Чиї доньки? — Чехові”, — каже Марія Кравців.

Сестри Марія та Оксана Кравців
Сестри Марія та Оксана Кравців кажуть, що вулицю Чехова у селі Колоколин назвали на честь їхнього діда. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Дідусь мав дві пари коней, в нього люди працювали, бо він був у Чехії й казав робити по-чеськи. І так його назвали — Чех”, — каже Оксана Кравців.

Староста села Колоколин Букачівської громади Василь Озарків. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Будемо збирати людей, проведемо громадські слухання, винесемо це питання на виконком. Потім у Букачівській селищній раді затвердять на сесії. І за потреби вулицю перейменуємо”, — каже Василь Озарків.

Вуличні омоніми є непоодинокими

Такі вуличні омоніми є непоодинокими, розповідає співзасновник громадської організації “Деколонізація України” Вадим Поздняков.

“Подібних історій було багато. Наприклад, вулиця на честь комуніста Боженка, казали, що це — вулиця на честь Божени, яку ласкаво називали Боженка. А село Червона Українка — на честь того, що вона — красива українка, а не тому, що був колгосп “Червона українка”. Вулиця Жовтнева тому, що на вулиці жовте листя. А вулиця Пушкіна на честь того, що там колись були пушки”, — розповідає Вадим Поздняков.

Відповідь — в архівах

Аби з’ясувати, чиє ім’я носить вулиця в Колоколині, історик Ярослав Коретчук радить шукати відповідь в архівних документах.

“Якщо вулиця названа на честь людини, яка, за попередньою інформацією, була на заробітках в Чехії, і в нього було вуличне прізвисько Чех, тоді — вулиця Чеха. Якщо ми говоримо про Чехію — то Чеська, але не Чехова. Всі крапки розставлять тільки офіційні документи, які дадуть нам можливість дізнатися, на честь кого вона найменована”, — каже Ярослав Коретчук.

З початку повномасштабного вторгнення РФ на Івано-Франківщині перейменували понад дві сотні вулиць, каже Вадим Поздняков.

“Це — друга область з кінця за кількістю вулиць, які залишилися не перейменованими. Перша — Львівська, з найменшою кількістю, Івано-Франківська — друга. Але якщо брати Львівську і Закарпатську область, де масово зносяться всі ці радянські зірки, символи, “Велика вітчизняна” міняють на “Другу світову”, то Івано-Франківщина тут дуже сильно відстає”, — каже Вадим Поздняков.