Диван на коліщатках в темній вітальні

Як протидіяти рейдерству та земельній корупції на Івано-Франківщині, обговорили на форумі для землевласників та аграріїв

Автор: Lilia
29/11/2024 19:16
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама

Юридична компанія MORIS в межах проєкту «Земля без корупції», що здійснюється за підтримки Програми USAID АГРО, провела 28 листопада в Івано-Франківську форум «Протидія рейдерству та земельній корупції: практичний досвід та нове законодавство».

Захід об’єднав аграріїв, землевласників, землекористувачів, представників профільних асоціацій, представників органів місцевого самоврядування (ОМС), пише Правда.іф.

Учасники мали змогу підвищити рівень правової культури та обізнаності щодо захисту від корупційних та рейдерських посягань, сформувати нульову толерантність до проявів корупції в аграрній сфері. А також, перейшовши за спеціальним QR-кодом, брали активну участь в опитуванні, їхні відповіді додавались до варіантів вже опитаної авдиторії.

На форумі піднімались наступні питання:

  • Про саме визначення земельної корупції та чому її не потрібно толерувати, як проявляється корупція у земельних відносинах розповіла адвокат, керівниця Західноукраїнського офісу MORIS Оксана Кобрин.
  • Від адвокатки та юристки MORIS Віти Сторожук учасники дізнались, як належним чином оформлене право на землю запобігає рейдерству.
  • На тренінгу обговорили найактуальніші питання, в яких мають орієнтуватись аграрії, землевласники та фермери:
  • Як діяти під час закінчення строку договору оренди землі, наступні дії та можливі корупційні ризики. Чи  мають фермери право на врожай під час закінчення такого договору. Які є поширені зловживання з боку орендарів та орендодавців. Вів дискусію доктор юридичних наук, адвокат, партнер MORIS Роман Титикало.
  • Про послуги, якими у Держгеокадастрі можна скористатись онлайн, розповіла в.о. заступника начальника Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області Катерина Антип.
  • Із законодавчих нововведень, як змінити цільове призначення без корупційних ризиків. Розмову вела в.о. заступника начальника відділу житлово-комунального господарства, будівництва та архітектури – головного архітектора Косівської міської ради Олеся Шевчик.
  • Обговорили, які існують поширені корупційні ризики та рейдерські схеми
  • Практичне застосування – як діяти, коли стикнулись із корупцією та рейдерством

За результатами Всеукраїнського дослідження за минулий рік аграрії та землевласники найчастіше стикались з корупцією під час вирішення питань з приватизацією землі (35%) і орендою землі (38%).

Однак, як стверджує Оксана Кобрин, за минулі 2023 та 2024 роки в Україні зменшились прояви корупції, у порівнянні з 2021-2022 роками, у земельній сфері з 24% до 16%.

Найбільш корумпованими органами у цій сфері вважаються органи місцевого самоврядування, які розпоряджаються землями комунальної власності, та Держгеокадастр.

“Варто зазначити, що Держгеокадастр наразі не є розпорядником земель державної власності, тому про прояви корупції з його участю можна говорити, мабуть, тільки за минулі періоди”, – каже адвокатка.

Опираючись на опитування більше половини респонтетів (55%) підтверджують поширення корупції саме у вирішенні земельних питань. Та важливо, що лише 1 з 10 опитаних заявляли про неї.

“Однією з причин мовчання може бути боязнь нашкодити собі, або те, коли людина не розуміє, що саме є проявом корупції. Інший варіант, який є найчастішим, – коли є умовна вигода з обох сторін”, – пояснює Оксана Кобрин

У будь-якому випадку вона закликає обов’язково звертатись і не толерувати корупцію в земельній сфері, бо така вигода тільки здається правомірною як для однієї, так і для іншої сторони, та обертається викриттям обох.