У селі Голинь на Івано-Франківщині люди почали відновлювати пам’ятку архітектури місцевого значення — 135-річну церкву Покрови Пресвятої Богородиці. У цьому храмі п’ять років не відбуваються богослужіння через те, що він — в аварійному стані.
Про це Суспільному розповів старший брат церковного братства села Голинь Іван Мазурик, передає Правда.іф.
За його словами, служби проводять у новозбудованій церкві, яка поруч.
“Ліва сторона почала просідати. Швидше за все, вона не перебуде зиму і може впасти. 135 років церкві. Це — намолене місце і ми не маємо права на його знищення. Як сказали: не ми то будували, щоб ми це завалили. Ми мусимо зберегти церкву, чого б нам це не коштувало”, — каже Іван Мазурик.
Наразі церква у Голині в аварійному стані. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Зі слів паламаря Василя Яцука, документ про посвячення храму Покрови Пресвятої Богородиці датований 1887 роком. У церкві є іконостас із тризубом, який привезли з Гошева.
Документ про посвячення церкви у Голині та перший ключ від неї. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Всі сиділи тихенько, бо на цьому іконостасі — український тризуб. Якби “совєти” дізналися про це, вони б його збили”, — каже Василь Яцук.
Тризуб на іконостасі. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Іконостас у церкві. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
У храмі є бічний вівтар, який, згідно з новими канонами, вже не ставлять у церквах, розповідає паламар. Зі слів Василя Яцука, ймовірно, його привезли із костелу, який колись був у Голині.
Бічний вівтар храму. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Ще одна особливість церкви — дві дзвіниці. Паламар Василь Яцук каже: меншу побудував його дід після Другої світової війни, за що й сплатив штраф під час радянської окупації.
Особливість церкви у Голині — дві дзвіниці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
За словами Василя Яцука, донедавна, коли у Голині не було системи оповіщення, про ракетну небезпеку людей сповіщав дзвін. Його також колись ховали від радянської влади під землею, вкривши вівсяною соломою, щоб іржа “не з’їла”.
Дзвін, який під час радянської окупації місцеві жителі закопали під землю. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Жителька села Голинь Мирослава Климишин каже: під час радянської окупації її односельці не дозволяли зробити з цієї церкви склад.
Під час радянської окупації жителі села Голинь не дозволяли перетворити свою церкву на склад. Архівне фото надав Федір Андрейко
“Як був напад, то люди падали під колеса. Церкву не полишали ані на одну годину. Було денне і нічне чергування. У мене тоді маленька дитина була — то я ходила не раз. Батько чоловіка ходив. Але радянська влада знайшла момент і туди завезли купу коліс. Наступного ранку люди зібралися і всі колеса до голови колгоспу віднесли”, — розповідає Мирослава Климишин.
Жителька села Голинь Мирослава Климишин. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Як розповів Іван Мазурик, на реставрацію церкви жителі села зібрали понад 300 тис. грн. З його слів, кошторис робіт всередині храму становить 700 тис. грн. Реставруватимуть церкву майстри із Косова.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Вони будуть відновлювати старий стиль. Забиту з боків бляху будемо забирати та робити так, щоб вона мала свій первинний вигляд. Вони будуть вирізати частини, що погнили, та вставляти живі дерева по одному брусу”, — пояснює Іван Мазурик.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
З його слів, на подвір’я храму вже почали звозити матеріали для реставрації. Після 6 листопада планують розпочати роботи. Іван Мазурик додав, що гроші для відновлення церкви продовжують збирати.