Планова сума видатків на підтримку ЗСУ із місцевих бюджетів 62 територіальних громад Прикарпаття зросла до понад 930 млн грн, що на 125 млн більше, ніж на початку 2024 року. Із запланованих коштів муніципалітети Прикарпаття у першому півріччі витратили близько 550 млн грн, з яких понад 180 млн – на закупівлю дронів.
Про це газеті «Галичина» повідомив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій Стефанчук.
«На третій рік повномасштабної війни в Україні життя кожного українця зазнало кардинальних змін, а пріоритети державних та самоврядних інституцій істотно змістилися, – наголосив Ю. Стефанчук. – Суспільство очікує від усіх рівнів влади правильних і відповідальних рішень, оскільки всі усвідомлюють вагу тієї роботи, яку виконують наші військові, і яку ціну вони за це платять. Беззаперечний пріоритет сьогодні – це допомога Збройним силам України, забезпечення їхніх потреб, лікування та реабілітація військових, а також підтримка родин героїв”, – каже Стефанчук.
За його словами, щодня керівники територіальних громад, працівники місцевих органів влади та депутати місцевих рад стикаються з численними запитами на отримання допомоги – як від військових, так і від жителів, які потребують підтримки. Це стає дедалі складнішим завданням через об’єктивні причини: дефіцит кадрових ресурсів та зменшення фінансів у місцевих бюджетах.
“Попри ці виклики всі 62 територіальні громади Івано-Франківщини демонструють згуртованість у подоланні спільних проблем і продовжують ефективно працювати. Місцеве самоврядування активно співпрацює з військовим командуванням та військовою адміністрацією, а в разі необхідності громади беруть на себе додаткову відповідальність, розподіляючи між собою важливі повноваження: від забезпечення військових медичними послугами до спрямування комунальних працівників та техніки на фортифікаційні роботи», – додає експерт з бюджетних питань
На думку Ю. Стефанчука, громади Прикарпаття залишаються системними у своїй допомозі ЗСУ, навіть попри втрату близько трьох мільярдів гривень надходжень через вилучення «військового» ПДФО з місцевих бюджетів у Державний бюджет: «За даними моніторингової ініціативи «Спільними зусиллями: громади Прикарпаття об’єднані для підтримки ЗСУ», яку реалізує Івано-Франківське регіональне відділення АМУ спільно з ГО «Соціоцентр», на 31 липня 2024 року планова сума видатків на підтримку ЗСУ з місцевих бюджетів 62 територіальних громад зросла до понад 930 млн грн (10,2 відсотка від загального обсягу власних надходжень), що на 125 млн грн більше, ніж на початку року. Із запланованих коштів муніципалітети Прикарпаття вже витратили близько 550 млн грн, з яких понад 180 млн на закупівлю дронів. Загальний відсоток виконання плану закупівель дронів становить 66,7 (плановий обсяг закупівель дронів на 2024 рік – 270,1 млн грн). Звертаємо увагу, що відсоток загального виконання плану становить 58,7 із врахуванням видатків на соціальну допомогу військовим, ветеранам та їхнім сім’ям, а також сім’ям полеглих героїв».
Усі громади Прикарпаття активно працюють, але з кожним місяцем це стає дедалі складніше через зменшення фінансових ресурсів, а запити від військових тільки зростають, звернув увагу експерт. Тому для забезпечення ефективної роботи у 2025 році критично важливо зберегти фінансову спроможність місцевого самоврядування. Необхідно забезпечити постійне зарахування 64 відсотків ПДФО до місцевих бюджетів, відновити надходження «силового» ПДФО та зберегти реверсну дотацію. Відповідні звернення до народних депутатів та уряду АМУ вже зробила. Досвід свідчить, що ресурси місцевих бюджетів можна ефективно акумулювати для реальної підтримки на місцях, що є ключовим чинником для швидкого розв’язання проблем у час війни.
Також Ю. Стефанчук підкреслив, що громади об’єднали зусилля для допомоги місту Бурштин у підготовці до опалювального сезону, і це є одним із прикладів їхньої співпраці:
«У рамках ініціативи «Взаємодопомога громад Прикарпаття у кризових ситуаціях», запровадженої рішенням позачергових загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення АМУ, 22 громади вже акумулювали понад п’ять мільйонів гривень для допомоги Бурштину. Цей процес триває, і громади продовжують долучатися до ініціативи.
Водночас залишається проблема з найціннішим ресурсом для бурштинців – часом, якого до початку опалювального сезону залишається дуже мало. Підтримка від уряду в розмірі понад 209 млн грн та 10 млн грн від області очікується лише наприкінці серпня. Ми вдячні Кабінету Міністрів за анонсовану допомогу, проте важливо розуміти, що часу для завершення підготовчих робіт майже не залишилося, а попереду ще уточнення та розробка проєктно-кошторисної документації, проведення тендерів і виконання робіт. Важливо підкреслити: в умовах війни відповідальність є спільною, як і перемога».