Днями Івано-Франківська філія суспільного мовлення однією із перших отримала новий логотип – UA:Карпати. Реформа Суспільного набирає обертів.
То як це відбувається на Прикарпатті та що від того отримають глядачі?
На старті
Про нові будні «Карпат» розповідають одразу дві очільниці – продюсерка Галина Держипільська та менеджерка Наталя Кияницька, пише Репортер.
«У грудні в нас відбулося розмежування обов’язків. І тепер є ще й ідентифікація статі, – жартує Держипільська. – Є два керівники: менеджер відповідає за господарську, адміністративну, фінансову діяльність і не має права втручатись у творчість, а продюсер займається контентом».
Керівників регіональних філій обирали в Києві на відкритому конкурсі, кожен кандидат пройшов співбесіду з правлінням Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ). Наталя Кияницька каже, конкурс був великий, на деякі посади – по вісім претендентів. Франківська філія мала відповідно п’ять і чотири кандидати. А під час останнього відрядження до Києва одними з перших отримали і свій логотип «UA:Карпати». До цього серед регіонів оновлений лого мали лише Суми, UA:Крим і UA:Донбас.
«Нас жорстко моніторять – як правління, так і громадські організації: дивляться прямі включення, перевіряють соцмережу, сайт, – пояснює Галина Держипільська. – Ведеться рейтинг регіональних відділень на дотримання стандартів журналістики і відсутність замовних матеріалів. За останнім моніторингом франківська і рівненська філії отримали найвищі бали».
У нову структуру ТРК «Карпати» перейшла практично безболісно.
«Оптимізація нас торкнулася найменше, бо ми були одними з найменших, – пояснює Наталя Кияницька. – Наші мінуси стали плюсами. Всюди штати роздуті – по 200-300 працівників. А нині у кожної філії є ліміт у 76 людей, структура уніфікована. Політика така – наше завдання займатися теле- і радіомовленням, а не прибиранням, сторожуванням чи пасажирськими перевезеннями. Для цього є спеціалізовані компанії. І тепер ми готуємо відкриті торги, аби закуповувати послуги з охорони, перевезень та прибирання».
Без джинси та політики
«Наша слабка ланка – недостатнє покриття, – каже Галина Держипільська. – Радіо є лише в дротах і на низьких частотах. Проводове нині при пошкодженні вже не відновлюють, а УКХ 71,2 сучасні приймачі не ловлять. У нас молодий колектив, вони хочуть, щоб їх почули. Але цього року вже обіцяють Суспільному високу частоту. А телебачення є в цифрі і в кабелі, але нас немає на супутнику і в аналогу. Натомість ми активно входимо в інтернет. Маємо Facebook-сторінку, яка нині вже налічує майже п’ять тисяч підписників, і є сайт, який до літа уніфікують – усі сайти філій будуть схожі, аби полегшити комунікацію».
Але грошей поки що бракує катастрофічно. Згідно з планом реформи, чотири роки національну телерадіокомпанію фінансуватимуть з держбюджету. Є визначена сума – 0,2 % від видатків загального фонду держбюджету за попередній рік. Цього року Суспільне мало отримати 1,534 млрд грн, а виділили половину – 776,563 млн. Заробляти можна хіба рекламою без замовних сюжетів – джинси (прихованої реклами) чи політичної. Політика дозволена лише на період виборів.
«На зарплати стає, але бракує на виробництво. А який зміст у зарплатах, якщо не вистачає на теле- і радіопрограми, про оновлення техніки теж не йдеться, – говорить Держипільська. – Нашому радіо – 78 років, а телебаченню – три! І в цьому наша перевага. Адже з 30-ти чи 50-річним досвідом зазвичай іде і застаріле обладнання, яке треба міняти. Натомість в UA:Карпати хоч і небагато камер, але вони цифрові».
Держава дає чотири роки, аби вибороти довіру та охопити усі верстви населення. Адже у Суспільного нині найбільше покриття: своє у кожного регіону плюс національне. А в майбутньому усі філії працюватимуть на однаковому обладнанні, аби мати змогу без перешкод ділитися сюжетами.
«Ми маємо час показати, що маємо на меті не заробити, а інформувати, наставляти й розважати. Це, до речі, головні цінності суспільних мовників світу, – каже Держипільська. – Крім того, наша глобальна мета – зробити Україну командою: об’єднатися і взаємодоповнюватися».
Допомагають реформі й світові суспільні мовники, постійно проходять тренінги і навчання. Так минулого року до Франківська приїжджала делегація з Японії. Вони не лише ділилися досвідом, а й допомогли апаратурою – передали три айфони з комплектом обладнання для прямих трансляцій. Але такі включення можливі лише там, де є якісний інтернет.
Прямі ефіри й пітчинг
З січня кількість прямих ефірів «Карпат» зросла вдвічі. Тепер випуски усіх філій ідуть водночас і лише у прямому ефірі: ранкова програма з 7 до 9 з триразовим п’ятихвилинним виходом новин. Вечірні новини о 17, 19, 20:30, а в 19:20 – «Тема дня».
Канал готує новини в прямий ефір, а усі авторські програми нині проходять конкурсний відбір – пітчинг. Рада ПАТ «НСТУ» перевіряє програму за всіма стандартами і вирішує, виробництво яких проектів підтримати.
Подавати радійні чи телепроекти на конкурс можуть і ті, хто не увійшов у структуру. «Карпати» подали телепроект «Ідея», «Карту Прикарпаття», літературну програму «Кома», проект про сучасне образотворче і театральне мистецтво «Аrt і Факт», про класичну музику – «Лейтмотив» та «Вершки» – а ля «Світське життя».
З усієї країни пітчинг проходять 202 проекти. Поки що фінансування на це немає, але прем’єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв, що Суспільне до кінця року таки профінансують повністю. Тоді проекти, які пройдуть конкурс, запрацюють.
«Поки мовити 24 години немає можливості, бо обмаль грошей на трансляцію, – пояснює Держипільська. – З 10 до 13:30 маємо перерву – цей кольоровий «матрац» і потім з 21:00 цілу ніч мовчимо. Але вже з 2 квітня буде 16 годин мовлення – додадуть вечірні ефіри програмами, шо пройдуть пітчинг. Крім того, у Києві нині готують цікаві проекти, які транслюватимуть лише для регіонів. Але поки що просили не розголошувати».
Програми для наповнення ефіру дає Київ та інші філії і вони теж уніфіковані – в усіх областях йдуть водночас. На каналі «Карпати» є нині як власний контент, так і контент філій чи UA:Першого. Натомість наші «Карту Прикарпаття» і «Кому» беруть інші філії.
«Нарешті нам надали право на показ Паралімпіади, тож з 9 березня будемо робити включення. Хоча спортсмени з нашої області не представлені, але цікаво подивитися на якість картинки, прямі ефіри, інтерв’ю з нашими 33 паралімпійцями. І така можливість є не лише в UA:Першого, а й в усіх областей», – додає Наталя Кияницька.
З дня на день готуються запустити у щоденний ефір «Ранок».
«Будуть телемости з усіма філіями – Тернополем, Чернівцями, Ужгородом, Миколаєвом, – розповідає Держипільська. – Можна буде обирати спільні теми, все обговорювати. Робити новини маємо прозорі та чесні, максимально якісно і з врахуванням усіх точок зору».
Поки роблять ремонт і готують студію, вивчають американські і польські зразки ранкових шоу, де суспільне працює вже давно. Звучить заманливо, залишається дочекатися результату.
Де вас дивитись на супутнику і про що розповідаєте?
Я нічо не хочу зайве сказати тільки те що знаю. Я замітив, що українці дуже брехливі, зрадливі і пожадливі. Постійно намагаються обдурити і завжди всім заздрять. Через то готові на страшні злочини. Це просто мої спостережання
У всіх націй такого повно. Чим бідніші тим більше проявляється і гостріше.
якось би і хотілося побачитти і нову галичину тв бо це що є хіба що занурює в 90роки де все визначалося тим хто при владі а тепер потрібно міняти все і якісь фільми знімати і передачі інтересні зробити
ОТБ “ГАЛИЧИНА” – ЦЕ ПОВНИЙ ВІДСТІЙ В МЕДІАПРОСТОРІ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ.