Підвали колишньої Тлумацької в’язниці НКВД потребують дослідження, бо за розповідями у них можуть знаходитись останки вбитих повстанців.
26 липня кореспондентка Бліц-Інфо разом з пошуковцями вирушила до Тлумача, щоб провести пошукові роботи у будинку, де колись органи НКВД катували в’язнів. За словами голови комунального підприємства «Пам’ять» Василя Тимківа, в 1990 році працівники обласного товариства “Меморіал” уже були тут, їм вдалось спуститись у шахту та дослідити дві невеличкі кімнати.
“”Меморіалівці” спустились у шахту і знайшли там архівні документи польської поліції. Найцікавіше – це папка зі списком імен людей, які очевидно потрапляли в руки НКВД. Частина в них закреслена, ймовірно, це ті, хто загинули в тюрмі. Також вони розкопали в підвалі дві кімнати, які повністю були засипані сміттям. Сміття прибрали, але далі не стали досліджувати, адже входи були залиті бетоном»,- розповідає Тимків.
Вхід у шестиметрову шахту, яка збереглась до цього часу
85-річний Зиновій Завідовський 30 років тому брав участь в дослідженні колишньої в’язниці. Саме завдяки йому, тоді «меморіалівцям» вдалось потрапити до підвалів, адже чоловік добре пам’ятав, де колись були вікна, бо дитиною часто прибігав сюди.
«Дитиною, ще за німців, я сюди прибігав і добре пам’ятаю три вікна ззовні. Через одне з них в 90-му році нам вдалось потрапити до підпалів. Про те, що внизу можуть бути вбиті хлопці, я дізнався приблизно в 1956 році, коли ця будівля вже служила медичним закладом. Медсестри розповідали, що в одній з кімнат було чути трупний запах. Мабуть, тому й згодом залили все бетоном, бо внизу були тіла»,- припускає Завідовський.
Варто зазначити, збудували цей будинок за часів Австро-Угорщини як приміщення для побутового суду, саме тому там вже були передбачені камери ув’язнень. В 1944-1959 роках органи НКВД в ньому вели масові катування і вбивства борців за волю України. Далі у ньому функціонував медичний заклад. Зараз на першому поверсі знаходиться земельний відділ, а на другому – військкомат.
Пошуковці мають дозвіл від виконкому на проведення пошукових робіт, втім через аварійний стан будинку міркують, як правильно це все зробити.
«Сумно це все, адже підкопуватись дуже складно, будинок весь в тріщинах. Ми спробували ззовні у двох місцях пробити вхід, але це не вдалось зробити. Можна було б спробувати зсередини пробурити підлогу, але все теж не так легко, бо конкретного місця, де саме є камери в’язниці – немає. Так само як і плану самого будинку. Ще один варіант – спуститись через шахту і пробувати шукати вхід там. Ми будемо це все обдумувати і спробуємо знайти вихід»,- ділиться пошуковець.