Війна проти України – не лише спроба Росії знищити нашу державу під гаслами “денацифікації” та “демілітаризації”. Пише УП
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Це – цинічна з боку Кремля перевірка у реальних умовах можливості їхньої армії та військово-промислового комплексу.
Схоже, що разом із слабо навченими, погано екіпірованими та демотивованими солдатами, Путін кинув у бій усі види озброєння, які в нього є. За винятком біологічної, хімічної та ядерної зброї. Її на щастя, на нас поки що не випробували.
Ворог вбиває військових та мирних українців не лише високоточними “Іскандерами” та “Калібрами”, не лише рапортує про застосування надзвукового “Кинджалу”. Але й скидає на міста некеровані, запальні бомби, заборонені міжнародним правом.
Попри перевагу в кількості живої сили та техніки, попри пропагандистські заяви про те, що “все йде за планом”, росіяни зазнають небачених у їх новітній історії втрат.
З перших годин війни Україна здивувала весь світ, довівши, що може давати жорстку відсіч одній із найсильніших армій світу. Але є нюанси.
Дійсно, ворог втрачає не лише старі модернізовані радянські зразки танків, бронемашин та авіації. Але й те, чим вони так пишаються.
Наші ППО збивають їх “ракети з Іскандерів” та Су-35С, піхота спалює бронемашини сімейства “Тайфун”, які використовує спецназ. Захоплює зенітний ракетно-гарматний комплекс “Панцир-С1”.
Так, наші бійці підбирають кинуту техніку, а фермери на своїх тракторах розтягують по дворах танки всіх мастей та “Буки”. Українські мінери підривають ЗРК “Тор”. Цю ж установку знаходять кинутою у лісі.
Але лише щирого захоплення на адресу нашої армії, людей та оплесків натовських генералів недостатньо для беззастережної перемоги. Для неї треба посилювати українські ППО та зміцнювати небо.
Які сучасні та надсучасні види озброєння помічені в нападі на Україну і чи великі ресурси армії РФ для затяжної війни – УП розповіли експерти.
Чому атаки з повітря найнебезпечніші
Переможним маршем пройтись до Києва росіянам не вдалося. Тому головним військовим “аргументом” РФ в Україні стали їхні ракети, авіація та бомби.
У чесному та рівному зіткненні на землі росіяни виглядають непереконливо. Це – одна з головних причин, через яку вони з маніакальною жорстокістю бомблять Маріуполь, Харків, Чернігів, Суми, Охтирку, Тростянець та інші міста.
“Значну шкоду громадянській інфраструктурі завдає авіація. Наприклад, Харків, Чернігів, Охтирку бомбила авіація, яка запускає крилаті ракети та скидає бомби”, – розповідає УП військовий аналітик, голова фонду “Повернись живим” Тарас Чмут.
Разом із радянськими розробками, такими як крилаті ракети X-55 або тактичним комплексом “Точка-У”, росіяни активно використовують сучасні екземпляри. Наприклад, найновішу модифікацію ракети X-55 – X-555, якою, зокрема, обстріляли Львів.
При цьому в українському Генштабі стверджують, що в окупантів вичерпуються запаси високоточного озброєння типу “Калібр” та “Іскандер”. Але такі заяви все ж таки не ставлять крапку у війні. Після них залишається три крапки.
“Ми воюємо по суті технікою 70-80-х років, – наголошує у коментарі УП Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил. – Тому дуже розраховуємо, що наші партнери дадуть нам бодай щось.
Так, Захід може аплодувати стоячи нашому президентові, українській нації та армії. Але при цьому українців продовжують убивати з повітря.
Ми вдячні за підтримку, яку отримали. Але гранатометів, бронежилетів та касок недостатньо.
Без систем ППО середньої дальності, без літаків, ворог продовжуватиме завдавати ракетних ударів”.
“Іскандери”. Відповідь на санкції та повітряні пастки
Після окупації Криму 2014-го, коли Захід наклав на РФ символічні санкції, у патріотичному безумстві росіяни народили мем: “Санкції? Не смішіть наші “Іскандери!”.
Ці балістичні оперативно-тактичні ракетні комплекси представили публіці 1999 року на аерокосмічному салоні МАКС.
У бойові частини РФ вони надійшли 2006-го року. Через два роки їх вперше використали у війні проти Грузії.
Загалом на території Росії офіційно є 13 військових частин з ОТРК “Іскандер” на озброєнні.
У січні західні розслідувачі відзначали перекидання кількох комплексів у Воронезьку та Курську області, найбільш наближені до кордонів України. Виходячи із мінімальної заявленої дальності, звідти вони можуть загрожувати містам східної, північної та центральної України.
Вже з початку повномасштабної війни переміщення “Іскандерів” було помічено у Білорусі.
Дальність ураження цілей цими ракетами вагою близько 4 тонн до 500 кілометрів. Вони розвивають швидкість до 2100 м/с. У РФ говорять про модифікації “Іскандерів”, здатних діяти на відстані до 2500 кілометрів.
З перших днів війни наші ППО показали здатність збивати ракети, випущені із “Іскандерів”. Уникати цього росіяни намагаються за допомогою спеціальних пасток.
Спікер Повітряних сил Юрій Гнат каже, що зараз точно сказати, скільки ракет випустили росіяни по Україні з “Іскандерів” або “Калібрів” неможливо.
“Вони запускають десятки ракет різного типу щодня, – пояснює він. – Коли, наприклад, обстріляли Яворів, ми зафіксували більше 70 пусків противника (з різних місць і по різних цілях – УП).
Кожен на своєму рівні (представники місцевої влади, різних підрозділів та роду військ – УП) заявляють: “Ми збили дві, три крилаті ракети”. Але за умов бойових дій, за таких умов турбулентності на 100% покладатися на цю інформацію не можна”.
“Калібри”. Запуски з моря та удар по Миколаєву
Сімейство ракетних комплексів і ракет “Калібр” – глибоко модернізована зброя РФ, яку почали розробляти в СРСР незадовго до його розпаду.
“Калібри” в реальних умовах росіяни застосовували в Сирії та з першого дня повномасштабного нападу на Україну. Зокрема, за повідомленням голови Миколаївської ОДА Віталія Кіма, саме такого типу ракетою ворог завдав удару по військовій частині в Миколаєві рано-вранці 7 березня.
Залежно від типу цілі – морська чи наземна – дальність польоту цих крилатих ракет від 375 до 2600 км. Їх запуск можливий за допомогою різних пускових платформ: самохідних установок, кораблів та підводних човнів.
У 2018 році в РФ заявили про початок розробки нового комплексу “Калібр-М” з дальністю ураження 4 500 км.
За словами Тараса Чмута, точки запусків “Калібрів” по Україні можуть розташовуватися у Чорному та Каспійському морях, у Росії та Криму.
Проте, за оцінками експертів, Росія не має значних запасів таких ракет.
“Калібрів” багато розстріляли. У них відносно не так і багато таких ракет. Це не десятки тисяч одиниць, можливо лише тисяча, а було вже багато сотень пусків”, – наголошує Чмут.
“Кинджали”. Послання Федеральним зборам та колективному Заходу
За повідомленням агресора, армія РФ використала в Україні гіперзвукові аеробалістичні ракети “Кинджал”.
Стверджується, що вони, зокрема, знищили підземний склад українських ракет та авіаційних боєприпасів у Делятині на Івано-Франківщині.
В ЗСУ підтвердили факт потрапляння у Делятині, але не уточнили подробиці.
“Кинджал” – це авіаційний варіант комплексу “Іскандер”, що надійшов до армії РФ у 2017 році. Про нього у 2018-му публічно повідомив Путін під час послання до Федеральних зборів.
Платформою для ракетного комплексу є надзвуковий винищувач-перехоплювач далекого радіусу дії МІГ-31.
Заявлена максимальна швидкість ракети до 4 080 м/c.
Дальність ураження цілі – 2 000 км.
Інформація про те, чи були “Кинджали” в Україні чи ні – одна з найсуперечливіших на цій війні.
“Це зброя, про яку дуже мало інформації. Відповідно ми не знаємо ані його кількості, ані реальних характеристик, ані ефективності застосування”, – пояснює Тарас Чмут.
CNN із посиланням на американських чиновників повідомила, що РФ справді застосувала гіперзвукові ракети. І це нібито стало першим відомим прикладом використання такого озброєння у реальному бою.
На думку джерел, Кремль міг переслідувати дві мети: випробувати таку зброю та передати “вісточку” Заходу про свої можливості.
В Reuters із посиланням на неназване джерело в Міноборони США поставили під сумнів використання Росією “Кинджалів”. А у Міноборони Великобританії заявили, що використання таких ракет навряд чи суттєво вплине на результат війни.
Х-101. Гордість та лють Путіна від Bellingcat
Стратегічна крилата ракет X-101 (вимовляється як “Ха-101”) – одна з найсучасніших в армії РФ, була прийнята на озброєння у 2013 році. Якщо вірити російським, вона має “технологію зниження радіолокаційної помітності”.
Заявлена максимальна дальність ураження цілі – 5 500 км. Запускають ракету в основному зі стратегічних бомбардувальників Ту-160 та Ту-95МС.
За словами Тараса Чмута, найбільша проблема протидії таким літакам полягає в тому, що запуски ракет вони здійснюють не з українського повітряного простору, і тому їх нереально збити.
З 2015 по 2017 рік РФ здійснила кілька десятків пусків X-101 у Сирії.
Інформація про те, що ці ракети Кремль використовує і в Україні, з’являлася у кількох зведеннях. Причому здебільшого з локалізацією у Вінницькій області.
Імовірно, вісім X-101 вдарили по Вінницькому аеропорту 6 березня.
Після цієї атаки журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв повідомив про те, що нібито Путін був дуже злий, коли дізнався про використання на Вінницькому напрямку “дуже дорогих ракет, яких у РФ не більше тисячі”.
Пізніше, 15 березня, з’явилася інформація, скоріше схожа на анекдотичну. Голова Вінницької ОВА Сергій Борзов заявив про те, що суперсучасну та надшвидкісну Х-101, яка летіла дуже низько, збили за допомогою кулемета.
Ще за кілька днів на брифінгу Борзов розповів, що рештки знищеної Х-101 виявили на території Хмельницького району.
Чи реально збити кулеметом X-101? Чи стингером “Точку-У”, як про це повідомили із Луганської області?
“Якщо спеціально спробувати таке зробити, то це буде дуже важко. Я не хочу спростувати інформацію від наших хлопців. Такі дивні речі викликають подив, але на війні дійсно може бути все”, – коментує експерт експерт Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.
Авіація
За словами Тараса Чмута, в Україні з армійської авіації були помічені вертольоти Ми-24, Ми-35, Ка-52.
З ударної авіації – винищувачі Су різних модифікацій, наприклад, Су-34 та Су-25.
“Є бомбардувальна – Су-24, Су-34, Ту-22, можливо, Ту-95 або Ту-160, які запускали крилаті ракети з акваторії Чорного моря по Вінниці”, – додає аналітик.
За офіційними даними, за 27 дні боїв у небі над Україною підбили більше 100 російських літаків та 123 гелікоптери.
Ці цифри тішать, але враховуючи, що весь льотний парк авіаційної техніки в Росії складається з близько кількох тисяч одиниць, то перевага РФ у небі залишається значимою.
ТОС-1А “Солнцепьок” та його попередній аналог “Буратіно”, які застосовує РФ
проти мирних українських міст – системи залпового вогню на базі танка Т-72. Така техніка вже потрапляє до рук українських військових на полях битв.
“Солнцепьок” поступив на озброєння армії РФ в 2001 році. Установка може за 6 секунд здатна випускати 24 важкі термобаричні та запальні снаряди.
Один залп може вразити площу кілька десятків тисяч квадратних метрів з руйнівною силою об’ємного вибуху.
Дальність ураження від 400 метрів до шести кілометрів.
ТОС-1 “Буратіно” стехніка, розроблена ще СРСР. Її використовували у кількох війнах: в Афганістані, Чечні та в Іраку.
2015-го “Буратіно” засвітився, зокрема, у боях за Донецький аеропорт.
“Торнадо”. Доказова база із Мінських угод
Під час обстрілів Авдіївки на Донеччині зафіксовано використання армією РФ нових реактивних снарядів систем залпового вогню “Торнадо-С”.
“Торнадо” – озброєння, яке прийшло на зміну “Градам” та “Смерчам”. У розпорядженні росіян ці залпові системи з 2012 року.
Некеровані боєприпаси Торнадо здатні вражати цілі на відстані до 120 кілометрів. Росіяни стверджують, що можуть збільшити цю характеристику до 200 кілометрів. Система може накрити повним залпом площу понад 60 га.
В 2016 році до армії РФ стали надходити модернізовані “Торнадо-С”. Вони значаться в Мінських угодах у тому самому пункті, де йдеться про необхідність відвести тяжке озброєння від лінії зіткнення. Це стало одним із зафіксованих на високому рівні доказів присутності РФ на Донеччині.
За даними Military Balance-2021, станом на травень 2021 року у Росії на озброєнні було близько 20 “Торнадо-С”.
“Панцир-С1”. Відправили на базу американців Рамштайн
Серед особливих, сучасних трофеїв, які потрапляють до рук бійців ЗСУ, опинився зенітний ракетно-гарматний комплекс “Панцир-С1”.
Декілька одиниць такої техніки вартістю до 20 мільйонів доларів знищила територіальна оборона Баштанки в Миколаївській області.
Нагадаємо У путіна є два бункери: чи загрожує світові ядерна війна