Дев’ять тез про піст від прикарпатського отця Івана Рибарука
Диван на коліщатках в темній вітальні

Дев’ять тез про піст від прикарпатського отця Івана Рибарука

Автор: Ігор Василик
10/03/2021 14:51
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
blagodeveloper.com/promotional-landing/
-Реклама
Азов
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

Вже через два тижні, а саме 15 березня, починається Великий піст. Триватиме він 48 днів до Великодня, який цьогоріч припадає на 2 травня. Вважається, що саме в цей період можна вилікувати тіло й очистити душу. Багато хто кидає курити, вживати алкоголь, не їсть м’яса чи молочного. Чи до цього зводиться значення посту?

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Оскільки отця Івана Рибарука із Криворівні можна віднести до священників так званої нової формації – за активність, прогресивність та відкритість, тож «Репортер» попросив його розтлумачити, а що ж таке піст. Далі – його пряма мова.

Ісус Христос сам постив. Піст для християн є важливий тим, що він показав власний приклад. Крім того Ісус казав, що постом і молитвою виводиться рід лукавий.

Тобто, коли людина постить, вона веде таку духовну боротьбу і зло може відпадати від людини у часі посту. Чому? Бо під час посту людина обмежує свої бажання, своє тілесне і те, що не є суттєвим для її духовного життя. Але пам’ятаймо, що їжа до Бога не наближає і не віддаляє. Тобто боротьба зі злом, яка проводиться під час посту – це ще не наближення до Бога, а підготовка до того, аби він міг до нас прийти. Тому піст обов’язково поєднується із покаянням. Пам’ятаймо проповіді Ісуса Христа і Івана Хрестителя: «Покайтеся – Царство Боже наблизилось».

Покаяння – це кардинальна переміна мислення, а не просто визнання своїх гріхів. Коли ми кардинально міняємо мислення, ми перестаємо жити своїм розумом, а починаємо жити розумом Христа. І Господь тоді через нас діє.

Піст – нагода увійти у внутрішнє життя. Чому під час посту не рекомендується веселощів і забав? Бо в тому стані дуже тяжко пізнавати себе, ближніх. Чути себе й інших. Коли людина розважається – вона далека від себе, бо живе зовнішнім життям. А власне через піст є нагода увійти у це внутрішнє життя. Царство Боже перебуває усередині нас і зав­дання посту – якраз входження у себе.

Піст – це час убити у собі москаля. Час посту – це триєдність духу, душі і тіла. Тому скажімо, чи можна співати в піст? Можна, але що співати, які пісні? Народні пісні, наші думи, пісні притчі, колискові. Чому ні? Церковні співи, многаліття комусь чому би не заспівати. Але не попсу і не московщину. Я кажу людям – головне на піст убити в собі москаля. Аби все чуже, що є, відійшло від нас. Наприклад, та пиятика – це спадок Росії. І ми ці речі повинні чітко розуміти.

Піст – це час тренінгу. На піст кидають курити, вживати алкоголь, хоч потім починають. Це справа кожної людини і кожне тренування – воно корисне. Людина покидає, потім знову починає, покидає – знову починає. А в якийсь момент візьме та й кине нарешті. Хай попробує. Хай побореться з собою трішки.

Звичайно краще, аби людина вже увійшла й відчула смак того тверезого життя від будь-яких залежностей.

Піст – це час звільнення. Від того всього, що нас обтяжує, чим ми себе обклали. Як каже апостол: «Все можна, але не все на користь».

Людина – дитина Божа, а Бог усе віддав своїм дітям у спадок. Але після гріхопадіння не все в цьому світі стало для нас корисним. Багато з’явилося того, що для нас є шкідливим, навіть смертоносним.

Піст – це час мудріння. Звичайно, коли людина обпилася чи об’їлася, що вона, книжку прочитає? Чи подумає на п’яну голову, чи нехай не на п’яну, а на голову збудоражену, емоційно заведену?

А коли людина все-таки себе обмежує… От, в мене колись була така думка, чому у світі більшість людей, які чогось досягли у науці чи в мистецтві – це північні люди. Це Скандинавія, Британія, Шотландія, Ірландія. Тому, що це люди, які живуть в аскезії ціле життя. У них у морі скупатися нема коли, бо воно там постійно холодне. Бо людина постійно працює, вона не просто живе, вона бореться за життя. Боротьба – це перетворення поганого на добре, темного – на світле. Ті люди, які жили у парниках, під маминим і татовим крилом – вони ще ні на що не здатні. Чому зараз молоді так багато стає на цей недобрий шлях?

В Івано-Франківську посеред тротуару виявили гранату - вибухотехніки вирішили підірвати її на місці

Піст – це потреба та практика. Є таке грецьке слово – праксис. Це практика аскетизму. Аскетизм – це роблення, діяння, а не просто обмеження. Людське тіло освячується тільки аскезою, тобто обмеженням, а не вседозволеністю. Як спортсмен стає спортсменом? Він сідає на дієти, мучить себе у тому залі. І письменник себе мучить – не їсть, сидить і пише, вчиться. Науковець у тій лабораторії дихає хімією. Балерина висушує себе до голочки. Насправді всі досягнення – це аскетизм.

Така проекція і з духовністю. Як люди стають святими? Вони мають служити Богові. Хтось у пустелі, хтось серед хворих, хтось у молитві й соціальному служінню. Час посту – це не тільки обмеження себе в розкошах і набутках, а й згадати про немічного, відвідати хворого і помолитися за нього. Урвати кусок грошей від себе, аби не протранжирити у ресторані, але дати справді тому, хто цього потребує. Відмовитися від надмірних покупок, аби вкласти там, де справді необхідно.

Піст не потребує підготовки. А що треба для того, аби прийняти душ? Почати читати книжку? Зробити гімнастику? Відмовитися від кави чи навпаки її собі зробити. Треба просто робити і все.

Христом треба жити. Коли ми цим живемо – воно все вирішується. Якщо час від часу згадуємо про Бога, то, звичайно, це буде проблематично.

Головне тримати серце і душу в мирі. Не кидатися в бій з головою, аби не втопитися і не вдаритися об скелю. Все треба робити в міру своїх сил і розраховувати на всю дорогу.

Піст – це не досягнення. В піст треба мирно входити і мирно виходити. Колись Іоанн Богослов казав: «Говорити про Бога добра справа, але ще краще очищати себе для нього».

Коли людина постить і багато про це говорить – воно непогано, але через деякий час вона взагалі перестане постити, бо виснажить себе на розказування. Тому піст має бути захований. Він має бути радістю, у світлому одязі.

До речі, чому монахи носять чорне? Бо на чорному бруд дуже добре видно, як і на білому. А не тому, що це смуток чи покаяння.

Нам треба позбутися почуття вини. Диявол хоче, аби ми почувалися винними, а тоді ми ніколи не будемо вільними. Час посту має бути час подяки Ісусові за те, що він звершив наше спасіння. Піст – це наше долучення до цього спасіння.

Всі ці правила Церкви – вони є корисними і їх треба дотримуватися в силу своїх можливостей. Без фанатизму, без гордині, без зневаги до тих людей, які не постять чи роблять це інакше.

Авторка: Світлана Лелик