Діалог між об’єднаними територіальними громадами та депутатами започаткував Івано-Франківський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Голови прикарпатських ОТГ зустрілись з новообраними депутатами Верховної Ради України в округах Івано-Франківської області у Нижньовербізькій ОТГ.
«Організувавши таку зустріч на базі об’єднаної територіальної громади, Івано-Франківський Центр розвитку мав на меті ознайомити новообраних депутатів з станом впровадження реформи децентралізації на практичному прикладі однієї з громад, яка не має ані великого промислового потенціалу, ані інших особливих конкурентних переваг. Проте, ця громада демонструє стабільне зростання», – зазначає директор Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк.
Загалом, він коротко зупинився на перевагах створення об’єднаної територіальної громади, серед яких отримання коштів державної підтримки для ОТГ та 60% ПДФО, отримання у розпорядження громад земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів тощо.
У свою чергу, радник з питань децентралізації Івано-Франківського ЦРМС Максим Чопей зупинився на кількості створених громад, яких станом на серпень у Івано-Франківській області є 37, а 30-ть з них вже перейшли на прямі міжбюджетні відносини. Лише в одному районі Івано-Франківської області не створено жодної ОТГ, тоді як в 11 районах близько 50% території покрито ОТГ. Він також акцентував увагу на державній підтримці ОТГ, зокрема на інфраструктурній субвенції. За його словами, дуже хорошим мотиватором для добровільного об’єднання громад був законопроєкт, яким зафіксували на 5 років інфраструктурну субвенцію для громад, що об’єднались добровільно. Але він так і залишився законопроектом.
«Адже добровільно об’єднані громади – це лідери, які ризикнули, згуртувались, сформували свої команди і отримали певні знання, досвід. Вони матимуть значно більше шансів на розвиток порівняно з тими, хто буде об’єднаний адміністративним шляхом», – говорить Максим Чопей.
Голови прикарпатських громад, насамперед підняли кілька бюджетних питань, зокрема, освітньої субвенції та питання нічного тарифу на електроенергію, а також питання формування нового адміністративно-територіального устрою.
«Сьогоднішня зустріч – це знайомство і озвучення очікувань обох сторін. Донести до новообраних депутатів хотілося багато, тому і говорили про різні речі – від нічного тарифу, до актуального для всіх питання ремонту доріг та відновлення інфраструктури. Тішить вже те, що новообрані депутати з самого початку йдуть на контакт», – зазначив голова Ланчинської ОТГ Володимир Попович.
Новообрані народні депутати також зазначили, що зустріч була практичною і корисною. Насамперед, для розуміння стану впровадження реформи та її перспектив, необхідних подальших рішень.
«Такі зустрічі корисні. Голови об’єднаних громад озвучують найбільші проблеми і пропонують шляхи їх вирішення. Реформу децентралізації необхідно продовжувати. Ми виробили спільну позицію з головами ОТГ, які є практиками реформи. Однозначно, реформу адмінтерустрою на базовому рівні необхідно завершувати, не може країна жити у двох вимірах. І наступні місцеві вибори, я переконаний, ми проведемо вже на новій територіальній основі в рівних для всіх умовах», – зазначив депутат Верховної Ради Едуард Прощук.
У свою чергу, інший новообраний депутат, Зіновій Андрійович, який лише зараз має скласти повноваження міського голови Надвірної, зазначив, що найважливішим тут є контакт з людьми, які несуть відповідальність за свої громади.
«Для мене важливо було сьогодні почути думку голів громад щодо принципів фінансової децентралізації та їх співвідношення з переданими повноваженнями. З власного досвіду знаю, що є багато невідповідностей у законодавстві, а сьогодні почув цьому підтвердження від своїх колег. Тож є над чим працювати, щоб громади не залишались сам на сам зі своїми проблемами, а отримували відповідні ресурси від держави», – розповів новообраний народний депутат Зіновій Андрійович.
Збіговисько паразитів.