Цьогорічний жовтень і перші дні листопада видалися сонячними й теплими, холодна осінь поки не прийшла, хоч і наближається, як запевняють синоптики, дуже швидко. Такі дні – остання можливість не тільки вибратися в гори й помилуватися природою, але й зібрати чимало грибів, пише Depo.Закарпаття.
Деякі умільці в Карпатах примудряються знаходити гриби й пізніше, вони збирають їх навіть під снігом. Однак такий високий рівень грибоманії під силу тільки справжнім профі. А зараз у горах поки що можуть зібрати дуже непоганий урожай білих, підберезовиків і підосичників навіть аматори. Це сезон осінніх грибів, який починається в жовтні й триває, залежно від погоди, до середини листопада.
В горах можна знайти не тільки гриби, але і ягоди, горіхи і навіть скелет козулі
Осінні гриби – найкращі, хоча масово вони з’являються не щороку. На відміну від літніх, серед яких дуже багато червивих, осінні гриби здорові (комах, черв’яків та іншої живності, яка їх полюбляє, вже майже немає) й тугі – вони аж гудуть, коли їх зриваєш. Навіть процес чищення таких здорованів (зазвичай дуже марудний) – одне задоволення.
Осінні гриби – найздоровіші. Фото автора
У збиранні осінніх грибів є свої особливості.
Найперше, як це не банально звучить, на них треба знати місця. І дійсно – осінні гриби часто ростуть там, де влітку їх не знайдеш. Буває так, що на одному схилі гори гриби гарно ростуть влітку, а на іншому – восени.
Осінні гриби ростуть і в листяних лісах, і на узліссях, і на галявинах. А от найкращі білі (боровики) восени знаходять у ялинниках.
Найкращі боровики восени ростуть у ялинниках. Фото автора
На Закарпатті в ялинкових лісах поблизу Міжгір’я росте особливий сорт білих, яких тут називають корбанами. Вони смачніші за звичайні боровики і, відповідно, дорожчі. Хоча місцеві селяни збирають їх, як правило, тільки для себе.
У високогірних селах Закарпаття чимало грибників не визнають жодних грибів окрім білих. Підберезовики й підосиновики (або красноголовці) тут збирають лише на продаж приїжджим туристам, а на сироїжки якщо й глянуть, то хіба для того, щоб дати чоботом по шапці.
Підберезовики, як правило, збирають на продаж приїжджим туристам. Фото автора
І це не дивно, адже досвідчений грибник, ідучи вранці “на полювання”, через кілька годин повертається з 10 – 15 кілограмами відбірних боровиків, тому на сироїжки чи подібний їм “підніжний корм” сил ніхто не витрачатиме.
О цій порі в Карпатах є багато місць, де на десяти квадратних метрах можна зібрати кілька десятків гарних, здорових білих. Як, наприклад, на аматорському відео, відзнятому автором цих рядків.
Крім грибів у лісі можна знайти ще щось поживне й вітамінне, яке навіть не треба чистити й готувати.
Наприклад, напівдику яблуньку – дуже рясну й зі смачними плодами. Їх можна їсти прямо на місці, не обов’язково мити – тут точно немає ніякої хімії.
Напівдикі яблука в Карпатах дуже смачні й без жодної хімії. Фото автора
Або горіхи чи лісові ягодин. Сезон чорниці давно закінчився, але на галявинах можна знайти залишки брусниці (на Закарпатті ці ягоди називають кам’янками або ґоґоцами). Зазвичай брусниця кисла, утім перший морозець її підсолоджує, тому ягода дуже смачна.
Підморожена брусниця стає солодшою й смачнішою. Фото автора
Між іншим, поживне в лісі знаходять не тільки люди, а й хижаки. Ось скелет козулі – “робота” вовків, рисі або ведмедя.
Усе, що залишили від козулі хижаки. Фото автора
Ну, а осінні краєвиди в Карпатах такі неймовірні, що здатні “вибити” з голови будь-які міські клопоти й проблеми.
Останні теплі осінні дні в Карпатах. Фото автора
Тому якщо в когось є можливість вибратися в гори по гриби, то нею варто скористатися. Бо дуже скоро, аж до наступного сезону, будуть тільки гори…
Осінні пейзажі в Карпатах здатні “вибити” з голови всі міські клопоти й проблеми. Фото автора