З 10 березня в Івано-Франківську стартувало голосування за проєкти Бюджету участі. Цього року їх подали рекордну кількість.
Слід зазначити, долю проєктів визначають винятково мешканці міста та ОТГ своїми голосами. Це своєрідна форма громадянської активності. Для участі в Бюджеті участі достатньо написати проєкт, заповнити заявку та подати її. Після цього, її розгляне робоча група і якщо вона не суперечить положенню – її допустять до голосування. Якщо проєкт отримає необхідну кількість голосів – він переможе, а автор отримає кошти на реалізацію своєї ідеї.
Цьогоріч Бюджет участі у Франківську проводять вже п’ятий рік поспіль. Термін подачі заявок тривав два тижні та закінчився 28 лютого. За цей час франківці подали 303 різноманітні проєкти. Втім, на засіданні робочої групи з них відібрали тільки 294. До слова, минулого року їх було лише трохи більше сотні.
У розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо координаторка програми “Бюджет участі ІФ” Христина Гнатів зауважує, головною особливістю цього року стала нова категорія «Ремонт малих вулиць” до 1200 метрів квадратних та можливість проголосувати зразу за три проєкти.
Аби здобути якнайбільшу кількість голосів франківці всіма силами намагаються залучити родичів, знайомих та друзів із Фейсбуку. Розсилають повідомлення з проханням проголосувати за їхній проєкт та навіть вдаються до хитрощів – пропонують обміняти голоси. Зокрема, ось такий допис у мережі зробила франківка Анна Семків.
«За три дні мешканці Івано-Франківської ОТГ віддали за проєкти 28 601 голосів, і з кожною годиною ця цифра збільшується. Такого ажіотажу як цього року у нас ще не було», – каже Гнатів.
Координаторка зазначає, що цьогоріч подано дуже багато проєктів, які стосуються житлово-комунальної сфери. Також знову збереглась тенденція проєктів від освітніх закладів – участь у Бюджеті участі бере практично кожний дитсадок та школа. Не стоять осторонь і нещодавно приєднані села. Зокрема, свої проєкти подали Підлужжя, Березівка, Черніїв та Колодіївка.
«Цього року виявилось надзвичайно багато проєктів ЖКГ. Раніше такого буму не було. З незвичних – підігрів даху, щоб не утворювались бурульки та встановлення звукоізоляційної стінки між будинком та котельнею. Також подався центр науково-технічної творчості на створення кіностудії, є проєкт на створення студії мультиплікації, проведення Дня вуличної музики, встановлення датчиків вимірювання якості повітря», – каже Христина Гнатів.
Загалом цьогоріч на реалізацію ідей іванофранківців з міського бюджету виділили 15 мільйонів гривень, з них – 10 на ремонт малих вулиць.
«У категорії доріг переможцями стануть мінімум 6 проєктів. Чому мінімум? Бо якщо проєкти будуть не на максимальну суму, а це 1,5 мільйони, а на меншу, то переможців відповідно буде більше. Іншими словами, переможцями стають всі проєкти до вичерпування коштів в категорії. Саме тому спрогнозувати точну кількість переможців неможливо», – пояснює Гнатів.
Решту суми ділиться між «освітніми» та «іншими» проєктами.
Так, серед малих освітніх проєктів буде не менше 12 переможців, а серед великих – не менше 2. Серед малих інших перемогу здобудуть не менше 18 переможців, серед великих – не менше 4.
Триватиме голосування до 27 березня. Віддати свої голоси можна онлайн на сайті (за допомогою Приват 24 чи ID картки) або особисто у пунктах голосування. Серед них цього року центральне відділення ЦНАПу (вул. Незалежності, 9), його територіальні підрозділи у мікрорайонах та селах (вул. Мазепи 185, вул. Галицька 124 А, вул. Івана Павла ІІ 4, села Черніїв (вул. Стасюка 4), Підлужжя (вул. Шевченка, 39), Підпечери (вул. Січових Стрільців, 2) та Березівка (вул. Шевченка, 30). Віддалене робоче місце адміністратора ЦНАПу є у селах Колодіївка (вул. Чорновола, 1) та Добровляни (вул. Шевченка, 26). Крім того, ще один пункт голосування облаштували на першому поверсі міської ради у відділі звернень громадян.
Також, як і минулого року, франківці мають можливість проголосувати у мобільному ЦНАПі, який курсує містом за попередньо визначеним маршрутом.