Двомісячний карантинний застій відчули не тільки квартирні “заручники”, а, можливо і найбільше, підприємці, котрі намагалися у карантинних умовах не дати “піти на дно” своєму бізнесові. Карантин повністю зупинив рух транспорту, і франківчани знайшли хорошу альтернативу – велосипеди. Виявилося, що велорух – не тільки ефективний вид спорту, а й швидкий спосіб дібратися на роботу, пише West News.
Карантин і велобізнес
Власник магазину «МТБ-байк» Юрій Літвішко розповів, що в таких умовах довелося працювати вперше.
Якщо власникам перукарень, магазинів одягу, ресторанів тимчасове закриття завдало збитків, то магазини велосипедів навпаки збільшили число своїх клієнтів.
“З одного боку Кабінет Міністрів дав дозвіл на роботу веломагазинів, з другого боку – відмінили громадський транспорт, а життя не зупинилося, людям треба було якимось чином добиратися на роботу. Тому продажі були”, – розповідає Юрій.
Власник веломагазину підкреслює, що у 2020-му році значно збільшився попит на велосипеди, натомість пропозиція зменшилася.
А ось в чому справа. Азіатські країни є основними виробниками велосипедів, а у них нашестя коронавірусу почалося з початком нового року. У зв’язку із цим вони не працювали цілу зиму. А весною перестали працювати європейські експортери. Тож виникла така тривала зупинка, і це спричинило дефіцит велосипедів на ринку.
Відвідуваність веломагазинів
«Перед карантином то ще була така рання весна, у велобізнесі це називається «затишшя». Тоді до магазину могло зайти одна-дві людини. А от після карантину у зв’язку із таким попитом заходить біля ста людей. Вони не всі стають покупцями, по різних причинах (не достатньо добрий вибір або ціни не влаштовують на запчастини чи велосипеди), але заходить значно більше, ніж минулі роки», – розповідає власник магазину.
Власник магазину “Веломафія” Маркіян Антонюк теж не відчув негативного впливу коронавірусу на свій бізнес, а навпаки стверджує, що попит на велосипеди зріс:
“Велосипеди як були актуальні, так і залишилися під час карантину, навіть в деякій мірі стали більш актуальними за рахунок проблем з транспортом”.
Ціни до і після
Як виявилося, з велосипедами не так, як із продуктами харчування. Власники двоколісних запевняють, що ціни не змінилися.
“А у справжніх брендах, наприклад візьмемо автомобіль, є рекомендована ціна, і вона однакова у всіх країнах Європи. Так само велосипед, якщо за нього рекомендована ціна, скажімо, 1000 доларів, то він кошкує 26 900 грн. Ми не піднімаємо ціни, у цьому немає ніякого сенсу. У нас найдешевший велосипед – 10 тисяч гривень, найдорожчий – 270 тисяч. Середня ціна – це 15 тисяч гривень», – розповідає пан Юрій.
Однак на дорожчий сегмент попит зменшився, позаяк у людей під час карантину виникли проблеми із грошима. Тож на відсотків 50 стали краще продаватися дешевші велосипеди.
Ремонт велосипедів
Коли добиратися до місця роботи стало нічим, значна кількість містян згадали про притрушені пилючкою велосипеди у своїх комірчинах.
“Дуже багато було роботи по сервісу. Люди повитягали з горищ старі поломані велосипеди, ми їх відновлювали, міняли там якісь запчастинки, приводили їх до життя», – розповідає Юрій.
Ціна на технічний огляд велосипеда теж не змінилася – 200 гривень. Підтягується та регулюється все, що є на велосипеді: прокачуються колеса, змащується ланцюг, троси, підтягуються всі спиці. Є розширений сервіс для велосипедів елітного рівня, відповідно їх ціна значно вища.
Щодо запчастин, велосипедисти докупляють те, що зношується. Для прикладу, ручки міняють раз у два сезони, покришку міняють раз у 5 сезонів, ланцюги – раз у 8 сезонів.
Оренда – це часто на вічне віддавання
«Ми колись цим займалися. Але люди не могли дати нам повну заставу за велосипед, а ми часто втрачали велосипеди. Щоправда, деякі з них ми віднайшли з поліцією та без. Тож не було змісту злодіям роздавати нові велосипеди», – розповів Юрій чому відмінив оренду у своєму магазині.
А власник “Веломафії” Маркіян Антонюк, у веломагазині якого є послуга велопрокату, розповів, що у нього був єдиний випадок крадіжки. Чи частіше почали орендувати велосипеди – так.
“Беруть в цілях прогулянки, на постійно не беруть. І, звичайно, залежить від погоди. Дещо активніше почали брати, бо вільного часу стало більше”, – зазначив Маркіян.
Думка велоактивіста
“Я як більшість людей, раніше користувався громадським транспортом або ж ходив пішти, і ніяк не міг зрозуміти, чому, якщо я йду пішки з дому на роботу, це займає 35 хвилин, а якщо я їду громадським транспортом, це займає 30 хвилин. І був такий когнітивний дисонанс: я не можу платити 5 гривень за економію часу 5 хвилин. І в якийсь момент я купив велосипед, найдешевший, і коли я приїхав на роботу за 10 хвилин із задоволенням, я зрозумів, ось воно рішення проблеми мобільності. Люди, от воно, просто сідаєш і їдеш”, – ділиться враженнями від велопоїздок Мирослав Федорків – начальник Управління комунальної політики.
Понад 90% своїх переміщень Мирослав проводить на велосипеді. Про зручності цього виду транспорту він розповідав друзям та знайомим, спонукаючи їх сідати на двокосісного.
За час карантину помітив, що людей на велосипедах справді побільшало:
“Я і мої колеги, які їздять на велосипедах уже давно, помітили, що на велодоріжках з’явилося багато початківців. Їх видно, тому що це люди, які не так впевнено почуваються на велосипеді, не завжди можуть роз’їхатися або не дуже уважні. Очевидно, що люди почали користуватися велосипедом як транспортом, а не як рекреацією на вихідний день. І це не дивно, бо за статистикою більш, ніж у 50-ти відсотках домівок є хоча б один велосипед. А серед молоді, то дві третини мають велосипеди”.
Велосипед дає мобільність та свободу руху незалежно від ситуації із транспортними колапсами. Він не прив’язує ні до чого – ніяких заторів. І люди це оцінили. Чи буде продовжуватися і далі тенденція до зростання кількості велосипедистів у Франківську, Мирослав Федорків припускає, що так.
“Велика кількість тих, котрі сіли на велосипед під час карантину і зрозуміли, що “вау”, це швидко, мобільно, дешево, зручно і безпечно, для них цей вид транспорту займе таке ключове місце”, – висновкує велоактивіст.
Як не дивно, та виявилося що карантин позитивно вплинув на розвиток велоруху у нашому місті. Із зупинкою транспорту багато франківчан оцінили швидкість велосипедів.
Ціни не змінилися, однак залежатимуть від Вашого вибору та кишені.
Позаяк велосипедистів у Франківську побільшало, а компактність міста, рівнинність та відсутність багаторівневих розв’язок дають змогу економити час та всюди встигати, воно має усі шанси стати в один ряд із містами-лідерами за кількістю використання велосипеду, як приорітетного виду транспорту.