Одним із провідних виробників горілки у Галичині була львівська фабрика Бачевських, заснована в 1782 році. Найбільшого розквіту вона досягла за Йосифа Адама Бачевського (1829-1911), випускника Львівської технічної академії та фахівця з технології спиртів.
Австрійське намісництво навіть дозволило йому вживати назву «Цісарсько-королівська привілейована крайова фабрика». В міжвоєнний період фабрика Бачевських так само славилася своєю продукцією, її успішно продавали, пише ЗК.
В листопаді 1926 року два юні підприємці зі Станиславова вирішили скористатися цим фактом. 19-річний Василь Процак і 15-річний Владислав Ганчук десь роздобули великий запас порожніх пляшок від знаменитої горілки. Вони наливали у пляшки звичайну воду, акуратно закорковували їх і продавали під виглядом справжньої горілки.
Покупцям хлопці говорили, що довший час працювали на фабриці Бачевських і отримували зарплатню продукцією. Дивно, але чимало клієнтів повірили в цю версію, тож значну частину партії «горілки» хлопцям вдалося успішно продати.
Однак «бізнесу» прийшов кінець, коли ошукані покупці звернулися до поліції. Решту партії товару стражі порядку конфіскували, а юні торговці опинилися за ґратами. За польської влади в Станиславові рішуче боролися з пияцтвом. Поява в громадських місцях у п’яному вигляді каралася штрафом, а імена та прізвища громадян, які розгулювали містом «під мухою» і були затримані поліцією, час від часу друкували в газеті «Кур’єр станиславівський».
Тому журналісти іронізували, що цей прикрий випадок із несправжньою горілкою послужив ще одним аргументом на користь відмови від вживання алкоголю.
Олена БУЧИК