Майже півтора року жителі Рогатинської громади, що на Івано-Франківщині, скаржаться на сморід та порушення санітарних норм свинокомплексом, що розташований менш ніж за кілометр від Рогатина, Перенівки, Підгороддя й Залип’я.
Про це пише Правда.іф з посиланням на Суспільне.
“Це — не запах, це — сморід. Діти блюють”
Жителька села Перенівка Юля Погорисько — мама 4-річного хлопчика та доньки віком 1 рік 2 місяці. Вона розповіла Суспільному, що її дітей постійно нудить від смороду з боку свинокомплексу. Вони погано їдять, сплять, майже не гуляють на вулиці.
“Син каже мені: “Мамо, мені так недобре, мене так нудить”. Я постійно дитині купую щось від нудоти, від шлунка — вже не знаю, що маю дитині купувати. Це настільки страшно: від чотирьох рочків “напихати” дитину таблетками. Дорослий не може того витримати, а діти? Мені розходиться в дітях. Через той запах моя дитина не може спокійно вийти на вулицю погуляти”, — говорить Юля Погорисько.
Марія Сута — мама двох старшокласників, однак мусить проводжати дітей зранку до школи, бо їм може стати зле.
“Це — не запах, це — сморід. Діти блюють. Треба відвести дітей на зупинку, де вони чекають на автобус, треба мати пляшку води, щоб дитина мала що пити, бо інакше не можна чекати. Вдома неможливо вікно відкрити”, — каже Марія Сута.
Тетяна Стефурак живе в Рогатині. Її будинок розташований приблизно за кілометр від ферми. Жінка — алергік, їй потрібне чисте повітря. Натомість має постійно зачинені вікна та пігулки. Однак і це не рятує від неприємного запаху та нападів кашлю.
“Коли ти попереш білизну, вона чистенька, свіженька, а розвішуєш — вбирає той запах, і ти мусиш її ще раз перепрати”, — каже Тетяна Стефурак.
Жителька Рогатина Оксана Саган пояснює: жителі навколишніх населених пунктів не проти роботи свинокомплексу загалом. Лише хочуть комфортних умов життя для себе.
“Ми не вимагаємо нічого надзвичайного. Не вимагаємо, щоб вони припиняли свою роботу. Ми розуміємо, що це — робочі місця, внески в громаду. Але треба діяти згідно з чинним законодавством”, — пояснює Оксана Саган.
У 2023 до Держслужби тричі зверталися зі скаргами
Головна спеціалістка управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Зоряна Микульська розповідає, що протягом 2023 року до установи тричі зверталися зі скаргами на сморід з ферми. Відповідно, спеціалісти тричі провели позапланові перевірки тваринницького комплексу.
“Вимірювали за показниками: аміак, сірководень, діоксид азоту, діоксид сірки, оксид вуглецю, фенол. Хочу сказати, що при кожному обстеженні перевищення гранично допустимих концентрацій по кожній окремо взятій речовині, не було”, — розповіла Зоряна Микульська.
Що кажуть у Рогатинській міськраді
Перше колективне звернення щодо смороду зі свиноферми до міської ради було у червні 2022 року, розповідає заступник міського голови Рогатина Володимир Штогрин. Тоді створили тимчасову комісію для розгляду цієї ситуації.
Наразі міська рада підписала угоду з районним відділом Центру контролю та профілактики хвороб для проведення незалежного оцінювання якості повітря.
“Це був одноразовий забір. Для того, щоб ми не були упередженими, запропонували, щоб міська рада уклала угоду й оплатила забір проб. На останньому засіданні було визначено — двічі на місяць по три дні робити забір проб протягом наступних двох місяців”, — говорить Володимир Штогрин.
Житель Рогатина та депутат міської ради Володимир Паньківський розповідає, що подібна проблема була й при попередньому підприємстві. Однак тоді її вирішили, зменшивши кількість тварин на фермі.
“Його потужність — від 12 до 24 тисячі свиней. На комісії від свинокомплексу повідомили й Держпродспоживслужба зазначила, що там зараз перебувають 18 тисяч поголів’я. Санітарна зона повинна була складати як мінімум 1,5 км. Санітарна зона тут складає 200-300 м. Це є грубим порушенням законодавства”, — каже Володимир Паньківський.
Підприємство розробляє план модернізації ферми
Керівник компанії, яка володіє свинокомплексом, Каспер Торуп-Віладсен у листі Суспільному повідомив, що ця санітарно-захисна зона була встановлена ще до моменту придбання свинокомплексу. А неприємний запах пов’язаний з приведенням ферми до ладу. Наразі підприємство розробляє план модернізації комплексу.
“Наша мета — привести свинокомплекс у Підгородді у відповідність до європейських стандартів. Для об’єкта такого розміру — це непросте завдання, адже потрібно залучити профільних експертів з різних сфер виробничої діяльності, виконати низку технічних вдосконалень, які своєю чергою потребують дозвільних документів. Все це потребує певного часу”, — йдеться у листі від Каспера Торуп-Віладсена.